A téli futás talán legnehezebb része elég motivációt találni arra, hogy belebújj a cipődbe. Minden olyan hideg, korán sötétedik, és amúgy is olyan jó otthon bekuckózni. Most viszont igyekszünk rávenni téged arra, hogy mégis vágj bele, és ha megfogadod a tanácsainkat, nem csak büszke leszel magadra, de bátrabban is kóstolgathatod az ünnepek alatt készülő süteményeket.
Számos előnnyel jár, ha a téli hónapokban is a szabadban futsz. A futás javítja a hangulatot a mozgás során felszabaduló endorfinok révén. A friss levegőn mozgás, a napsütés - még akkor is, ha hideg nap van és hó ropog a lábad alatt - csodákra képes, erősíti az immunrendszeredet, és segít leküzdeni olyan betegségeket, mint például a szezonális depresszió, amely sokaknál jelentkezik télen. Ráadásul a hideg kevésbé terheli a szervezetet futás közben, mint a meleg nyári napok. A nyugodt téli csendben felfedezheted a futás örömét, amely kifizetődőbb, mint gondolnád!
Ha kerülnéd a futópadot, akkor is vannak módok, hogy egész évben biztonságosan futhass a szabadban. Mutatjuk sorban.
A jó bemelegítés elengedhetetlen, függetlenül attól, hogy az év melyik szakában futsz, de a hideg téli hónapokban még fontosabb szerepe van. Mielőtt elindulnál a szabadba, szánj néhány percet arra, hogy még bent a melegben alaposan átmozgasd magad, mert a hideg lemerevítheti az izmokat, boka- és térdszalagokat, emiatt könnyebben lesérülhetsz.
A bemelegítés kiváló alkalom arra is, hogy mielőtt elindulsz, igyál még egy csésze meleg italt, például gyógyteát vagy akár egy meleg sportitalt. Nem csak a hidegtől óv meg. A nyári izzadtsággal szemben télen nehéz észrevenni, milyen sok nedvességet veszít a testünk, pedig a fizikai megerőltetéstől télen is sokat izzadunk kocogás közben.
Egy kis hideg nem akadályozhat meg abban, hogy elindulj. Bár mostanság kevésszer esik jelentős mennyiségű hó, így annak is viszont elenyésző a lehetősége, hogy hóviharba keveredj, de ha a víz ráfagy az utakra vagy ónos esőt jósolnak, várd meg, amíg az időjárás rendeződik.
Enyhébb napokon kezdd a futást, és lassan növeld a kint töltött időt, hogy felmérhesd, mennyire kell rétegesen felöltöznöd. Ügyelj arra, hogy ne fázz meg és elkerüld a hipotermiát. Minden futó más és más abból a szempontból, hogy mennyi hideget bír el. Kerüld el a pamut ruhákat, mert a pamut nem elvezeti, hanem magába szívja az izzadtságot, ami aztán kellemetlenül hűt a hidegben. Mindig viselj sapkát és kesztyűt, hogy a bőrödet és a fejedet is megvédhesd a hidegtől. Ami télen még fontosabb, mint más hónapokban a korai sötétedés matt fényvisszaverő ruházatot hordj, hogy jól látható legyél!
Milyen a megfelelő futócípő télre? Ha aszfaltozott úton futsz városban, télen akkor is megváltoznak a körülmények, hát még terepen! Mindenhol pocsolyák, csúszós lehullott levelek és hófoltok nehezítik a futást, emiatt a télen használt futócipő talpának elsősorban rendkívül jó tapadással kell rendelkeznie, hogy megakadályozza a csúszást jeges vagy havas felületeken. Érdemes vízálló, Gore-Tex futócipőket húzni, mint például a HOKA Challenger 7 GTX és Clifton 9 GTX, melyek nem áznak be, így garantáltan nem fog fázni bennük a lábunk. Utóbbi modell ráadásul fényvisszaverő részekkel is rendelkezik, ami a korán sötétedő téli időszakban különösen jól jön. A HOKA futócipő kényelmesek, rugalmasak, nem csak víz, de szélállóak is és biztosan megtalálod közöttük a számodra megfelelő darabot, akár aszfaltra, rekortánra vagy terepre készülsz.
Még akkor is érdemes ezen a tanácson elgondolkodnod, ha egyébként szívesen futsz egymagad. Miért? Mert ha találsz legalább egy barátot, barátnőt, ismerőst, vele egészen biztosan jobban ösztönözni fogjátok egymást arra, hogy egyetlen futás se maradjon ki a hideg, sötét napok alatt. Egymást segítve könnyebb elérni a céljaitokat. Jó társaságban, biztonságban, kipirult arccal és jó kedvvel élvezhetitek a futást még a legzordabb téli napokon is. A HOKA Facebook oldalán mindig találsz információt a márka által szervezett közös futásokról!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!