Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Fogyókúra

Nem tudsz lefogyni? 6 oka lehet, amire nem is gondolnál

2023. május 09.

6 perc olvasás

Szentkuty Nikolett

edzés edzésterv étrend vízfogyasztás fogyókúra túlsúly
Nem tudsz lefogyni? 6 oka lehet, amire nem is gondolnál
© Forrás: Shutterstock

Ha már egy ideje próbálsz leadni néhány kilót, mégsem sikerül, az alábbi tényezőket érdemes számításba venni, mert könnyen lehet, hogy ezek állnak a sikertelen fogyókúra hátterében.


A fogyókúra előbb vagy utóbb a legtöbb életében szükségessé válik. Folyamatosan számolgatod a kalóriákat, rendszeresen edzel, és odafigyelsz a rost- és folyadékfogyasztásodra is, mégsem sikerül lefogynod? Érdemes elgondolkodni azon, milyen okok állhatnak a sikertelen fogyókúra mögött. A szakértők szerint sokan tapasztalják ugyanezt a frusztráló forgatókönyvet, hogy minden erőfeszítésük ellenére sem sikerül leadniuk a súlyukból.

dieta
Forrás: Shutterstock

Miért lesz sikertelen egy fogyókúra?

Soha ne feledkezz meg arról, hogy mielőtt diétába kezdesz, konzultálj egy orvossal a terveidről, aki segít, hogy mennyit és milyen módszerekkel próbálj fogyni. Ha a tanácsai ellenére sem tapasztalsz előrelépést, akkor az alábbi okokra is fordíts figyelmet:

1. Nem iszol elég vizet

A legtöbben tudják, milyen fontos a vízfogyasztás, amikor fogyni próbálnak, többek között azért, mert segít elnyomni az étvágyat, így kisebb az esély a túlevésre. De ez még nem minden: ha kiszáradsz, a veséid nem tudnak megfelelően működni, ezért a szervezet a májhoz fordul további támogatásért. Mivel a máj nagyon keményen dolgozik, az elfogyasztott zsírból több raktározódik el, tehát a szervezeted kevesebbet éget el. A legmeglepőbb, hogy ha növeled a rostbevitelt, de nem töltöd meg rendszeresen a kulacsod, diszkomfort érzetet tapasztalhatsz.

edzes
Forrás: Shutterstock

Anna-Lisa Finger személyi edző és dietetikus megjegyzi:

Fontos, hogy fokozatosan adagoljuk a rostokat, és egyidejűleg növeljük a vízbevitelt is. Egyébként a rostok ahelyett, hogy segítenék az emésztést, székrekedéshez vezethetnek.

2. Spórolsz a fehérjével

Számos tanulmány kimutatta, hogy a magas fehérjetartalmú étrend nagyobb súlycsökkenést eredményez, legalábbis kezdetben. Ennek az az oka, hogy a fehérje fokozza a jóllakottság érzését, és megakadályozza az izomvesztést, miközben a zsír mennyisége csökken. A szervezet több energiát használ fel a fehérje feldolgozására, mint a szénhidrát vagy a zsír átalakítására, tehát a magasabb fehérjetartalmú diéta valamivel több energiát éget el. De vajon mennyi fehérjére van szükségünk egy nap? Dr. Smith erről így nyilatkozott:

Nagyban függ az adott személy súlyától, de a nők esetében általánosságban elmondható, hogy 40-80 gramm fehérjét kell fogyasztaniuk naponta.

Ennek eléréséhez egyél görög joghurtot (18 gramm) vagy pár tojást (13 gramm) reggelire, és néhány deka sovány baromfihúst (25 gramm) vagy halat (22 gramm). Uzsonnára érdemes nassolás helyett magvakat, például mandulát fogyasztani (6 gramm). Ez segít abban, hogy ne érezz éhséget a fogyókúrád alatt.

merleg
Forrás: Shutterstock

3. A nap nagy részében ülsz

Ha napi egy órát edzel, de a nap hátralévő részében csak ülsz, az biztosan negatív hatással lesz a fogyókúrádra. A tanulmányok szerint ugyanis a szervezet ilyenkor leállítja a zsírraktározást gátló enzimek termelését. A szakértők azt javasolják, hogy állíts be egy emlékeztetőt, és óránként mozgasd meg magad egy kicsit. Az is sokat segít, ha lift helyett lépcsőzöl, amikor csak teheted, és az sem baj, ha csak távolabb tudsz parkolni a munkahelyedtől: egy kis séta sosem árt.

4. Rosszul számolod a kalóriákat

Amikor valaki elkezd sportolni, figyelembe veszi azt is, hogy mennyi kalóriára van szüksége az energiaszintje és az aktuális testsúlya fenntartásához, és ehhez általában különböző kalkulátorokat használ. Csakhogy ez fals eredményt hozhat, ráadásul nem biztos, hogy jól számolja ki, hány kalóriát éget el az edzéssel. Gyakori a túl sok kalória bevitele, ezért mindig érdemes szakemberrel egyeztetni a konkrét számokról és az egyéni igényekről.

5. Rendszeresen edzel, de közben többet eszel

Egy fogyókúra elején az emberek hajlamosak többet enni edzés közben, vagy azért, mert úgy érzik, hogy megérdemelték, vagy azért, mert túlbecsülik, hogy mennyi kalóriát égettek el, esetleg mindkét eset fennáll. Ez különösen akkor igaz, amikor a szervezet már hozzászokott a rendszeres mozgáshoz és ahhoz is, hogy több kalóriát éget el. Az edzések közben izzadsz, így a tested egy idő után a vizet is el fogja raktározni, ha nem pótolod elég gyorsan, hogy megakadályozza a kiszáradást. Ezért a mérleg sokszor nem lefelé, hanem felfelé mozdul el…

ivas
Forrás: Shutterstock

Dr. Michele S. Olson, az alabamai Montgomery-i Auburn Egyetem professzora ezt tanácsolja:

 Mindig vigyél magaddal vizet, és jegyezd meg, hogy ez létfontosságú hidratálás. A plusz kilók nem izmot vagy zsírt jelentenek. Rövid időn belül hozzászokik a szervezet, hogy folyamatosan kap vízpótlást, így kevesebbet raktároz majd el, és a kilók is kezdenek majd eltűnni.

6. Túl sokat stresszelsz

A mai, sokszor túlpörgetett életstílus mellett sokkal stresszesebb mindenki, de érdemes csökkenteni ennek mértékét, ugyanis több kutatás is bebizonyította, hogy a fogyókúra szempontjából is negatívan hat a szervezetre. Dr. Smith elmondta:

A kortizol stresszhormon váltja ki a küzdj vagy menekülj-reakciót, ami étvágygerjesztő. Emellett fokozza az agyban az Y-neuropeptid termelését, amely fokozza a szénhidrát utáni vágyat. A túl sok kortizol lelassítja az anyagcserét, és ami még rosszabb, hogy a túlzott stressz hatására a zsír a hasi területen raktározódik el, ahonnan még nehezebb ledolgozni a plusz kilókat.

Hogyan érhetsz el tartós eredményeket?

Összefoglalva: a kiegyensúlyozott, tápláló ételek helyrehozhatják a stressz által a szervezetben okozott károkat. Figyelj a folyadékbevitelre, mozogj többet napközben is, és próbálj ki meditációs technikákat a stressz csökkentésére. A család és a barátok hatalmas támogatást nyújthatnak ebben az időszakban, de bárhogyan is alakul a fogyókúra, a szokásaid meggváltoztatásával mindenképpen egy egészségesebb és magabiztosabb ember leszel.

via

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves