Fantasztikus nők, lenyűgöző életutak – Incredible women sorozatunkban olyan inspiráló történeteket mutatunk be, melyekből mindenki erőt meríthet. Ezúttal Kozma Krisztinával, a Blackrock Hungary igazgatójával beszélgettünk.
„Csak ezen az emeleten annyi pénzt kezelünk, mint a magyar államháztartás” – London egyik üvegpalotájában fogadta ezzel bő 20 éve a testvérét a kimondottan férfiszakmának számító portfoliókezelők között a Cityben pénzügyi szakemberré, majd vezetővé emelkedő Krisztina. Kívülről nézve talán kacskaringós út vezetett idáig, pedig mindig is a világ működése érdekelte, csak gyerekként még nem tudta, mi áll mögötte: a pénz.
Régészjelölt általános iskolásként az Azték Birodalom berendezkedése izgatta, tizenévig zongorázott és oboázott, majd a gimi egyik legjobb matekosaként az építészmérnöki karon kötött ki. „Sosem derült ki a hivatalos igazság a pletykáról, miszerint kvótával támogatta a fiúk bekerülését az egyetem, de nekünk, lányoknak egyértelműen több pont kellett a felvételhez.” Háztervező helyett ingatlanfejlesztő lett a rendszerváltás utáni legelső hazai join venture-nél, cementszagú gyakorlatot építkezéseken szerzett. Sisakban és bakancsban mászott az állványzatokon – majd Margaret Thatcher megváltoztatta az életét.
A Vaslady nemcsak paprikát válogatott korábban a Vásárcsarnokban (legendás jelenet), hanem ösztöndíjas lehetőségeket nyitott magyar fiatalok számára Angliában, Krisztina a neves Readingi Egyetemre került. Egy év múlva a diplomamunkájához infót gyűjteni lépett be a Credit Suisse említett, elegáns felhőkarcolójába, állásajánlattal a zsebében távozott onnan. „Annyit azért elárultak, hogy itt nem ingatlanokkal kell majd foglalkoznom, hanem részvénybefektetésekkel. Életem talán legnagyobb dilemmájával néztem szembe, éppen akkor kaptam egy szintén londoni ajánlatot, csak már a szakmámban. Az új és ismeretlen kihívást választottam.” Nem sokkal később már szerepelt a Financial Timesban. Háromévnyi kemény munkával megszerezte a befektetési szakemberek übervégzettségének számító ASIP-képesítést, ami akkora dolog, hogy a pénzügyi szaklapok királya név szerint lehozza a végzettek nevét, legelső magyarként az övét is.
Hazaköltözése után vezérigazgatóként felépítette a Credit Suisse Asset Management hazai leányvállalatát, majd a céget felvásároló Aberdeen Asset Management regionális vezetője lett. Ma a világ legnagyobb vagyonkezelőjének számító BlackRock budapesti irodájának Legal & Compliance igazgatója, a cég átszámolva kb. 2850 billió (nem elírás) forintnyi tőkét kezel ügyfelei részére. „Közben igyekszünk jobbá tenni a világot”. Gordon Gekko jótékonykodik? Nem jó párhuzam szerinte a Tőzsdecápák zsivány spekulánsa, a vagyonkezelők, mint a BlackRock, egész mást csinálnak. Befektetési alapjaik révén egyre több pénzt helyeznek zöld iparágakba, tényleg átalakítják és zöldítik a gazdaságot.
Két évtizede változatlanul ő az egy szem nő a Magyarországon működő vagyonkezelők vezetői között, lejjebb is jelentős a férfifölény, kivéve Krisztina mindenkori csapatait. „Sajnos nem ismerik a lányok ezt a világot, amely rendkívül dinamikusan változik, izgalmas és kreatív, kellenek bele a nők.” Olykor persze összeomlik a világgazdaság, a globális válságok idején méretes máglyákon égnek a vagyonok, a hollywoodi filmekben öngyilkosok lesznek a brókerek – mit tesz ilyenkor? „Megtartom a józan eszemet, megnyugtatom az embereket, és meghozom a megfelelő döntéseket. Engem a felelősség és a szorult helyzetek mindig pozitívan inspiráltak.”
A cikk eredetileg az Elle magazin 2021. szeptemberi lapszámában jelent meg.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!