Bár az idősebb generációk betegségének tartják, az Alzheimer-kór a fiatalokat sem kíméli.
A demencia és az azt előidéző Alzheimer-kór bárkinél kialakulhat, és bár a kutatók már számos jelentős eredményt elértek, még mindig sok a kérdés a betegséggel kapcsolatban.
Aggasztó adat, hogy ma már minden kilencedik 65 év feletti személynél diagnosztizálják a betegséget, de az első jelek a jóval fiatalabb generációknál is megjelenhetnek.
A kezelés sikerességét és a szellemi leépüléssel járó folyamat lassítását nagyban befolyásolja, hogy milyen fázisban diagnosztizálják a betegséget, ezért a lehetséges tünetekre mindenkinek érdemes figyelnie.
Az öregedés egy természetes folyamat, amely számos hatást gyakorol a testre és az agyra is. Azonban fontos tisztában lenni azzal, hogy mely változások nem képezik a normális öregedés részét, ugyanis ezek a demencia vagy az Alzheimer-kór tünetei is lehetnek.
Az alábbiakra érdemes figyelni:
Bár esetenként bárkinél előfordulhat, hogy elfelejt valamit, de ha mindez már a mindennapi életet is megnehezíti, az gyanúra adhat okot. A betegségre utalhat, ha valaki gyorsan elfelejti a friss információkat, ismét feltesz már elhangzott kérdéseket, elfelejti a fontos dátumokat, és később minderre nem is emlékszik.
Amikor valakinek nehezére esik átgondolnia, hogy a céljához milyen módon juthat el, például elfelejti egy jól ismert recept elkészítésének módját, vagy a kedvenc társasjátéka szabályait, esetleg egy jól ismert helyre nem talál oda autóval, akkor érdemes ezzel a betegséggel is számolni.
Néha bárkivel megtörténhet, hogy hirtelen nem tudja, milyen nap van, de ha az idővel vagy helyszínekkel kapcsolatban rendszeresen zavarodottság áll fenn, az az Alzheimer-kór első jelei közé tartozhat.
Bár erről jóval kevesebb szó esik, mint más tünetekről, de akinél kezdődő Alzheimer-kór áll fenn, annak gondjai támadhatnak a vizuális ingerekkel és a térlátással. Az érintettek nehezen és rosszul mérnek fel például távolságokat, ami többek között az autóvezetést is ellehetetleníti.
Az Alzheimer-kórban szenvedőknél személyiségváltozás és gyakori hangulatváltozás is megfigyelhető, bizonyos fázisokban akár depresszió is kialakulhat. Az érintettek gyakran tapasztalhatnak ingerlékenységet, zavarodottságot, szorongást, amely végül ahhoz vezet, hogy lassan leépítik a szociális életüket.
A szakemberek azt javasolják, hogy aki a fenti tünetek közül egyet vagy többet is tapasztal, mindenképp kérjen orvosi segítséget. Csak a teljeskörű kivizsgálás deríthet fényt a tünetek valódi kiváltó okára, de a korán megkezdett terápia minden esetben a páciens javára válik.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!