Vannak dolgok, amik segíthetnek megelőzni a demenciát.
A demencia a gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a társas életet és a teljesítőképességet. Többnyire az agy igazolható betegségével jár együtt. Most azonban eláruljuk, mik azok a szokások, amelyek segíthetnek a betegség megelőzésében.
Ezt kell tudni róla
Demencia esetében mindenekelőtt a rövid távú emlékezet, távolabbról azonban a hosszú távú memória, a nyelv és a mozgás is érintett, amely azonban csak a betegség előrehaladásával válik feltűnővé. Az időskori pszichiátriai betegségek közé tartozik, ám van akinél már fiatalabb korban is kialakulhat. Keletkezése szerint a demencia lehet érrendszeri, degeneratív vagy ezek együttese.
Ezek a szokások segíthetnek a megelőzésben
Kevesebb alkoholfogyasztás: a túl sok alkoholfogyasztás növeli a demencia kialakulásának kockázatát. Fontos a mértéket betartani, valamint ha valaki egyszerre sok alkoholt iszik, akkor az agyat a káros vegyi anyagok magas szintjének teszi ki.
Érdemes a dohányzást kerülni: az, aki dohányzik nagyobb kockázatnak teszi ki magát a demenciával kapcsolatban. A dohányzás nagymértékben károsítja a vérkeringést a szervezetben, különösen az agy ereiben, valamint a szívben és a tüdőben.
Fontos a mentális és fizikai aktivitás: A lelki és a testi egészség rendkívül fontos. Azoknál az embereknél, akiknek volt már depressziós időszaka az életükben, nagyobb a demencia kialakulásának kockázata. A társadalmi elszigeteltség nagymértékben növelheti az egyén demencia kockázatát. A társas tevékenységekben való részvétel segíthet felépíteni az agy stresszoldó képességét és javítani a hangulatot.
A fej védelme: a traumás agysérülések olyan folyamatot indíthatnak el az agyban, amelyben az Alzheimer-kórt okozó anyagok felhalmozódnak a sérült terület körül. Fontos a fejvédő viselése a veszélyes sportoknál, de ilyen például a lovaglás és a kerékpározás is.
A hosszú távú egészségügyi állapotok kezelése: bizonyos egészségügyi állapotok, mint például a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség, növelhetik a demencia kialakulásának kockázatát. Ennek kezelésének egyik fontos módja az állapotfelmérés. Az egészségtelen táplálkozás egészségügyi problémákat is okozhat, beleértve az elhízást, amely összefüggésbe hozható a demencia fokozott kockázatával. Fontos orvosi segítséget kérni!
Sajnos ez nem azt jelenti, hogy aki mindent betart elkerülheti a demencia kialakulását, de a kockázat csökken. Az egészséges életmód elengedhetetlen, nem csupán akkor, ha a demenciáról van szó, de más betegségekkel kapcsolatban is.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített
besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az
ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj
szűrőprogramot!