A járványhelyzetnek köszönhetően megjelent egy újfajta félelem a szinglik körében, nehezükre esik újrakezdeni a randizást – ez a fear of dating again, azaz a FODA.
Két olvasatlan üzenetet látok, amikor megnyitom a TikTokot. F. barátomtól jöttek, és már sejtem is, mit továbbíthatott nekem. Hónapok óta a túlzottan is ismerős, randizásról szóló videók röpködnek oda-vissza köztünk, és ezúttal sincs ez másként. Látok egy lányt, aki menekülőre fogja, miközben a következő felirat jelenik meg: „Amikor a fiú, akivel a lezárások során beszéltél, találkozni akar veled”, az ezt követő videóban pedig egy fiú nem találja a szavakat, mellette a kísérő szöveg: „Én a lezárások utáni első randin.” Gúnyolódunk rajta, de minden viccnek a fele igaz: csak nem rettenetesen félünk attól, hogy a lezárások után újra randevúzni kezdjünk?
Amióta csak elkezdődött, arról fantáziálunk, milyen lesz majd az élet a járvány után. Folytatjuk tovább az otthoni munkát? Pompásabb ruhákat fogunk viselni, vagy a kényelmes melegítők örökre velünk maradnak? És bárkiben, aki épp próbálja megtalálni a szerelmet, felvetődhet egy másik kérdés is: Milyen lesz a randihelyzet a világjárvány után? A félelemnek és a tudatlanság újfajta formájának már külön elnevezése is van: FODA, félelem az újból randevúzástól.
Azzal, hogy ilyen sok órát töltöttünk a négy fal között, a szociális képességeink is visszafejlődtek. A randevúzás már a pandémia előtti időkben is küzdelmes volt – az ember ideges, aztán jönnek a klisés kérdések („mi a kedvenc színed?”), és még a másik elvárásait is tesztelni kell. Nem is beszélve arról, milyen most, azután, hogy egy évre kiestünk a gyakorlatból. Ahogy a világ lassan újra megnyílik, az emberek egyre nagyobb nyomást éreznek arra, hogy a berozsdásodott randevú technikákat alapos alakítsák, és új technikákat alkalmazzanak.
„Meg kéne ráznom a randim kezét? Adok három puszit, azt vajon csinálják még? Végtére is nem adhatok neki egy koronás ajándékdobozt” – cikáznak végig a kérdések Carli fején (25). „És még csak az első találkozóról beszélünk.” Az elmúlt évben sem mondott le teljesen a randevúkról, de ez bizony össze sem volt hasonlítható a Covid előtti szerelmi életével. „Két évvel ezelőtt szerettem randizni. Társkereső alkalmazásokon keresztül vagy egy-egy buliban találkoztam srácokkal, ittunk és beszélgettünk. Néha volt egy második (vagy többedik) randevú, máskor totális bukás volt, de legalább volt egy jó történetem a barátaimnak.”
Carli a lezárások alatt is tovább húzogatta az embereket jobbra és balra. Itt-ott összejött egy FaceTime-randevú, és néhány alkalommal sétálni is eljutott a tengerparton. „Pontosan azért, mert az intézkedések meglehetősen szigorúak voltak, ezt automatikusan figyelembe vettük; a szabadban találkoztunk, tartottuk a másfél métert. Ráadásul nagyon jólesett sétálni, mert sokat nézhettünk magunk elé, és egy másfajta tevékenységet jelentett. Bár eljött az a pont, amikor nagyon meguntam. Most, hogy a korlátozásokat lassan teljesen feloldják, szeretném visszakapni a régi randiéletemet, de már nem tudom, hogyan kell ezt csinálni: csak ülni, nézni egymásra és inni egy italt.”
Myriam (28) ezt kifejezetten izgalmasnak találja: „Legutóbb komolyan utánanéztem, milyen kérdéseket lehet feltenni egy első randin, amikor kifogytunk a témákból.” A hatéves kapcsolata tavaly ért véget, ami azt jelenti, hogy hosszú ideje nem volt „játékban” – ahogy ő fogalmaz. „Számos beszélgetést folytattam kedves lányokkal az Instagramon keresztül, de amikor megkérdezik, szeretnék-e találkozni a való életben is, gyorsan bezárkózom. Ez valójában az ismeretlentől való félelem.”
Amikor felhívom Nynke Nijman szexológust és párkapcsolati terapeutát azzal a kérdéssel, hogy mit hall főleg a körülötte lévő emberektől; hogyan tervezik újra felrázni a régi randiéletüket , azt válaszolja: „Nos, főlegez az a kérdés, amit a legtöbbször hallok, mert senki sem tudja, mire számíthat.” Nijman szerint nem meglepő, hogy kissé kényelmetlenül érezhetjük magunkat az első poszt-pandémiás randevúkon. „A szociális készségeket valóban újra meg kell tanulnunk. Az otthonülésnek köszönhetően főleg ugyanazokban a (digitális) körökben mozogtunk. Ennek eredményeként lehet, hogy mélyebb beszélgetéseket folytattunk, mint valaha, de közben elfelejtettük, hogyan kell csevegni, amit újra kellene gyakorolnunk.”
Nynke remek tippje erre az esetre, hogy az első randin valami olyat csináljunk, amit nagyon élvezünk. „Ez egy kicsit olyan, mint hazai pályán játszani, és ez már fél siker.” A szakértő szerint egyáltalán nem furcsa bevallani, hogy ideges vagy. „Valószínűleg nem te vagy az egyetlen, aki újra ijesztőnek találja a randizást. Ha azt mondod, hogy még mindig kissé kényelmetlennek érzed, hogy újra randevúzhatsz, azzal máris megtörheted a jeget.”
Bár a FODA egy létező dolog, mindenki készen áll a „normális” ismerkedésre. „Mindenki egy kissé fáradt az interneten. Bár ez a nagy tó tele van az elérhető halakkal, a való életben való találkozás során megtapasztaljuk azt a vonzerőt (vagy annak hiányát), amelyet a képernyőn keresztül nem tudunk. A legtöbb embernek óriási szüksége van ezekre az ösztönzőkre” – mondja Nynke. „Emellett van egyfajta általános izgalom is. Egy teraszon töltött napot már igazi ünnepnapnak élünk meg.”
Ennek eredményeként előfordulhat, hogy az elkövetkező időszakban sok mindent rózsaszínű szemüvegen át látunk majd. „Az embereket jobban érdekli a másik. Ez buktató is lehet, mert könnyebben beleeshetsz olyanba, aki utána egyáltalán nem felel meg neked. Ám azok számára, akik általában rendkívül kritikusak, ez valójában jól is működhet: nyitottabbá válhatnak.”
Nynke ezért azt tanácsolja mindenkinek, hogy adjon magának sok időt a randevúk előtt, és ne haladjon túl gyorsan. „Az elején nem igazán lehet tudni, hogy valóban kedveljük-e az illetőt, vagy főleg a figyelemről van szó, amelyet kapunk. Tehát figyeljünk a randi közben. Csökken az érdeklődésed három hónap után? Akkor valószínűleg nem maga a személy váltotta ki belőled az izgalmat.”
Miután befejeztem a telefonos beszélgetésemet Nynke-vel, rápillantok a futó lány TikTok-videójára, amelyet F. barátom küldött, majd azt válaszolom: „Rossz irányba fut.”
Forrás: ELLE
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!