Útjára indul a Fuss szabadon! kezdeményezés, ami a kültéri futás lehetséges veszélyeire hívja fel a futók figyelmét.
Felmérések szerint 88 százalékkal nőtt a járványhelyzet alatt a szabadtéri sportokat, azon belül is a futást választók aránya, ami nem meglepő annak tudatában, hogy a korlátozások az edzőtermeket sem kerülték el. Az újoncok azonban nem biztos, hogy tisztában vannak azzal, milyen veszélyek leselkedhetnek rájuk a kinti edzések során – ezekre szeretné felhívni a figyelmet a közelmúltban indult Fuss szabadon! kampány.
Az erdős, parkos területeken például számolni kell az apró vérszívókkal, amelyek akár veszélyes fertőzések hordozói is lehetnek. Itthon elsősorban a kullancsok jelentenek veszélyt, akik a Lyme-kór első számú terjesztői. Statisztikák szerint a 26 és 80 év közötti felnőtteknél főként a test alsó részein gyakori a kullancscsípés, és a csípések fele a szabadtéri sportolás vagy séta közben következik be. Tévhit, hogy ehhez térdig kell gázolnod az aljnövényzetben, az apró vérszívók ugyanis akár a 20 centis gyepben is megbújhatnak. Így az erdők mellett a bokros területeken, a réteken, a városi parkokban vagy épp a családi házak kertjében is rád akaszkodhat egy kis potyautas. Az enyhe telek miatt ráadásul már nem csak a nyári hónapokban, hanem szinte egész évben védekezni kell a kullancsok ellen. „A kutatási adatok azt mutatják, hogy leggyakoribbak a boka környéki kullancscsípések, amit elsősorban szabadtéri futás és sétálás közben szenvednek el az érintettek. Ezért nagyon fontos futás közben is gondolni a kullancs- és egyéb paraziták elleni védelemre. A megfelelő ruházat és a folyamatos ellenőrzés mellett az ultrahangos kullancsriasztók használata is javasolt” - emeli ki Kiss Dániel, parazitológus, a Lyme-kór mentes Magyarországért Alapítvány elnökségi tagja.
Elsőre talán nem is jutna eszedbe, de számos ortopédiai probléma is felmerülhet futás közben, melyek jó része a megfelelő cipőválasztással kiküszöbölhető. „A szabadtéri vagy terepfutás jelentősen eltér a tornatermi vagy futópadon végzett futástól, mert kültéren egészen más felszínekkel találkozunk. Egy rossz cipő rendesen megterhelheti az ízületeket, hiszen futás közben minden egyes lépésnél a testsúlyunknak legalább a kétszerese nehezedik az alsó végtagokra, elsősorban a lábfejre. Éppen ezért kell kiemelt figyelmet fektetni arra, hogy a lábunknak és a terepnek megfelelő futócipőt válasszunk. Bizonyos technológiák lehetővé teszik például, hogy a cipő alkalmazkodjon a futó lábának alakjához és mozgásához. A tudatos választással megelőzhetjük az esetlegesen felmerülő ortopédiai rendellenességeket” - Pintér András, futás szakértő, terepfutó.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!