Lehet, hogy a betegségek, amiket eddig nem vettél észre mindvégig az arcodra voltak írva?
"Úgy tűnik, egy kicsit lassú az emésztésed..." Egy aprócska szobában üldögélek egy asztalnál, a füstölő tömény illatától kissé bódultan. Dr. Sharma, az indiai orvos kifejezéstelen arccal vizsgálja a nyelvem és az állkapcsom. Hogy kissé feloldjam a kellemetlen helyzetet, lepillantok a földre, ahol meglátom, hogy nagy meglepetésemre papucsot visel – nyitott strandpapucsot, miközben kint szakad a hó.
Egy gyógyászati központban vagyok. Fél éve szervezem már az esküvőm, három hónapja munkahelyet váltottam, így azt gondoltam, szükségem van egy kis kikapcsolódásra. Eredetileg pár új arckezelést akartam kipróbálni, meg talán jógázni és információkat szerezni, hogyan táplálkozhatnék egészségesebben. Egy barátom azonban azt mondta, hogy ha eljövök az ájurvéda központba, az arctérképezést nem hagyhatom ki.
Ha olyan családban nősz fel, ahol a paracetamol és a penicilin az egészséges életmód velejárója, akkor érthető, hogy egészen későn ismered fel, léteznek alternatív gyógymódok is. Az én nagy felismerésem az első akupunktúrás kezelésem során, öt évvel ezelőtt történt. Az akupunktúra lényege röviden, hogy a testünket öt elem alkotja (fa, tűz, föld, fém és víz), amiknek tökéletes egyensúlyban kell lenniük. Ezekhez az elemekhez kapcsolódnak az érzelmek, és egyes szerveink is, ezért, ha az egyik nem működik megfelelően, akkor felborul az egész egyensúly. Pár alkalom után nem csak a migrénem múlt el, de a folyamatos hangulatingadozásaim is drasztikus mértékben csökkentek. Azóta egyre nyitottabb vagyok, és az alapvető hozzáállásom a "mi bajom lehet?" lett.
A kínai orvoslásban az arctérkép kulcsfontosságú a diagnózis szempontjából. Nem a bőrtípusokra gondolok, az arctérképpel a csontozatod, az ajkaid formája és a szemöldököd hossza mind jelzések, amik megmutatják, milyen betegség állhat a háttérben.
A keleti orvoslás során évszázadok óta különböző arcdiagnosztikai technikákat alkalmaznak, de az alternatív terápiák az elmúlt években reneszánszukat élik. A Grand View Research kutatásai szerint az alternatív gyógyszerek piacát összesen 52 milliárd dollárra becsülték 2017-ben, és 2025-re ez az érték várhatóan 200 milliárd dollárra fog emelkedni.
Az arctérképpel elsősorban a belső szervek működését vizsgálják mindenféle elektronikai berendezések segítsége nélkül. A májbetegség, termékenység vagy magas vérnyomás csak egy-egy probléma a sok közül, amit a gyakorlott szem kiszúr egy ilyen kezelés során. Az arctérkép eljárás eredetileg a kínai kultúrában az emberek életének mindennapos részét képezte. Az idők során pedig diagnosztikai eszközzé vált, amit ma már a modern orvostudomány mellett lehet alkalmazni.
Az arcon számtalan indikátor található: a bőr színének árnyalata, az arc formája, a szemek ragyogása, az ajkak teltsége és a fülcimpa hossza mind jeleznek valamit. Sőt, a járásunk és a mozdulataink is mind megmutatják, mi van belül.
A pozsgás arc is jelent valamit, mégpedig azt, hogy erős a menstruációd, ami hormonproblémára utalhat. A két vonal az orrod és az ajkad között gyakran a termékenység mutatója. A kialvatlan, duzzadt szemek pedig jelezhetnek hátfájdalmakat.
Ahogy egyre közeledik az esküvőm, nem az érzelmi kiegyensúlyozottságommal vagyok elfoglalva. Már egy ideje folyamatosan kezelésekre járok, hogy minél szebb legyek a nagy napon. A konzultálás során az orvos hátborzongatóan pontos kiértékelést ad a lelki állapotomról is. "Régóta nem sírtál, ugye?" És "Sokat álmodsz éberen mostanában, talán minden éjszaka. Ez nagyon ritka." "A stressz kimutatása nem gyengeség, ezt fontos tudnod." Azóta egy kicsit átértékeltem a fontossági sorrendet az életemben.
Mindezek ellenére még a legpontosabb diagnózisok elvégzése után is könnyű szkeptikusnak maradni. Honnan tudhatjuk, hogy szabad-e bíznunk az alternatív módszerekben? Valaki találkozott pár olyan emberrel, akinek hosszú volt a fülcimpája, közben rossz volt az emésztésük, ezért eldöntötték, hogy hosszú évszázadokon keresztül ezt a két dolgot sszekapcsolják? Nem csak humbug az egész?
De miért utasítsunk el helyből egy évszázadok óta alkalmazott tudáshalmazt, ami alapján gyógyítenek, humbugnak? Az ájurvéda gyógyászat nagyjából ötezer éves - szanszkritul a szó életet és tudást jelent - és árulkodó jelek alapján hajszálpontos diagnózist állapítanak meg, majd gyógyszerrel visszaállítják a test és lélek egyensúlyát. A nyugati orvoslás folyamatosan változik, fejlődik. A kínai azonban évszázadok óta sziklaszilárd alapokon áll, a mai napig.
Azért az nyilvánvaló, hogy arctérképet használnak a modern orvosostudományban is. Vannak olyan betegségek, amiknek a tünetei kiülnek a test felszínére, például a viszkető arc a rosacea betegségre utal.
Dr. Sharma közben megvizsgált tetőtől talpig, a körmeimet és az ajkaimat is. Az alapos vizsgálat során könnyedén el tud helyezni, hogy melyik testtípusba tartozom: pitta, vata vagy kapha.
Az ájurvéda gyógyászatban megvizsgálják a fizika, érzelmi és mentális állapotod is. Aki a "pitta" csoportba tartozik, az hajlamosabb gyomorproblémákra, gyakran versengő szellemű és sokszor stresszel. A "kapha" típusba tartozó emberek sokat alszanak, és hízékonyak. Amint ezek a testtípusok kiderülnek, már a számodra megfelelő kezelést kapod, hogy helyreállíthasd a testi-lelki egyensúlyodat.
Én a "vata" csoportba tartozom (száraz haj, rossz emésztés, hideg kéz-láb, és álmokkal teli alvás), vagyis számomra az első lépés az, hogy megtisztítsam a testem. Ez majd segíteni fog az emésztésem helyreállításában, majd fiatalító masszázsok és jóga órák a kellemes, vidám érzését hagyják maguk után.
Még hosszú évek kezelése után is kicsit szkeptikus vagyok, és nagyon nehéz elengednem a kételyeimet, de hát mit csináljak, ha a szakadó hóban papucsos orvosok vizsgálják a fülemet?
A vizsgálat után fizikailag kiegyensúlyozottan, tiszta elmével távozom, mintha valaki megnyomott volna bennem egy újraindító gombot. Ezt a harmónia érzést annak köszönhetem, hogy valaki alaposan átnézte a testemet. A vizsgálat nem egy tudományos felfedezés léptékű volt, számomra a kiértékelés és az azt követő kezelések eredménye mégis meglepően hatásosak voltak.
Nem mondom, hogy komoly probléma esetén ne a háziorvoshoz forduljunk, de nem árt, ha egy kicsit nyitottabban kezeljük a holisztikus gyógyászatot, mivel olyan problémákra világíthat rá, amiket alapvetően nem vennél észre. Egy hozzáérző számára pedig a megfelelő kezelés meghazározása olyan egyszerű, mint az, hogy két szemed, és egy szád van.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!