Mindennap szembesülünk vele, és közben nem is sejtjük mennyire káros: a monitorok kék fénye árt a bőrnek (is)!
Az UV fény bőrkárosító hatása és az ellene való védekezés fontossága már mélyen belénk ívódott. Azonban a digitalizációval új ellenség jelent meg a színen, a kék fény. A tabletek, okostelefonok és számítógépek képernyői által kibocsátott fény negatív élettani hatásait tudományos kutatások támasztják alá: a szemeink épségének veszélyeztetése mellett a bőrünket sem kíméli! Mindemellett felborítják a természetes alvás-ritmusunkat is. Összegyűjtöttük mindazokat a módszereket és eszközöket, amelyek védelmet nyújtanak a kék fény ellen.
A kék fényt hatásaira utalva beltéri szmognak vagy elektroszmognak is nevezik. A normál nappali fény is tartalmaz kék fényt: HEV fénynek nevezik (high energy visible light) és a napfény spektrumának az 50 %-át teszi ki. A másik fele 5% UVA és UVB fényből áll valamint 45% infravörös fényből. A kék fény tehát körülvesz bennünket a mindennapi életünkben és ezzel nem is lenne gond. A digitalizáció elterjedésével azonban túl nagy dózis kapunk belőle. Az Annemarie Börlind kozmetikai márka kutatása alapján a német lakosság mintegy 84%-a napi 7 óránál több időt tölt monitorok előtt. Már reggel, az első pillantásunk a mobiltelefonunkra szegeződik, a munkahelyünkön számítógép előtt ülünk, este a laptopon sorozatot nézünk, miközben a tableten böngésszük a híreket. Az életvezetésünk folytán a testünk és különösen az arcunk rendkívüli kék fény terhelésnek van kitéve.
A képernyők által kibocsátott fényről bebizonyosodott, hogy megzavarják a biológiai óránkat, ezáltal felboríthatják az alvásunkat. Megállapították, hogy minél több a szervezetet érő kék fény, annál éberebbek maradunk, mivel az alvásért felelős hormon, a melatonin hatását elnyomja. Ez azt jelenti, hogy a képernyő mellett nehezebben alszunk el, mint egy lámpa fényénél. Természetesen attól nem fogunk álmatlanságban szenvedni, ha este gyorsan ránézünk az e-mailjeinkre, azonban a képernyők rendszeres túlzott használata megteszi a hatását.
TIPP: tedd a képernyőd éjszakai üzemmódba. Már majdnem minden okostelefonon és tableten megtalálható ez a funkció, illetve letölthetők appok. Ezáltal kevesebb vagy elenyésző kék fényt bocsát ki a készülék. Ha egész nap gép előtt ülünk, érdemes beszerezni egy kék fény szűrő szemüveget. Aki eleve szemüveges, kérhet kék fény szűrő bevonatot az üvegeire.
A jó hír, hogy a bőr bizonyos mértékig képes önmaga is védekezni . A felső hámrétegben találhatók úgynevezett opszinok, amelyek reagálnak egy bizonyos hullámhosszú fényre. Kék fény hatására aktiválódnak és egy olyan fehérje termelését indukálják, amely a bőrt regenerálja. A rossz hír, hogy életvitelünk folytán az opszinok többnyire túlstimulálódnak. Ennek következtében szabadgyökök keletkeznek a bőrben, melyek bőröregítő hatása ráncokban, foltokban, gyulladásokban mutatkoznak meg. A problémát hatékony antioxidáns tartalmú krémekkel tudjuk ellensúlyozni. Ezek megkötik a szabadgyököket és csökkentik a bőrben kialakult oxidatív stresszt. Például a bársonyvirágból (büdöske) nyert lutein hatóanyag semlegesíti a kék fény hatásait. A nyáriorgona virágaiban valamint a napraforgó csírában szintén kiemelkedően magas a kék fény elleni hatóanyag tartalom. Seígthetjük a bőr védelmét BB krém vagy alapozó használatával is, mivel ezek visszaverik a HEV sugarakat.
Kifejezetten kék fény ellen védő arcápolók például a Vagheggi Intense vagy a Ziaja Antioxidation termékcsalád tagjai.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!