Sosem jön jókor a fogfájás, de most még annyira sem szeretnénk fogorvoshoz menni, mint máskor.
A fogorvos elkerülésének egyik kulcsa, hogy még jobban odafigyeljünk a fogápolásra, ami nem csak fogmosásából áll! Alábbi profi tippjeink segítségével – amelyekhez a Profimed, a fogápolási eszközök széles tárházának forgalmazója volt segítségünkre – megőrizhetjük fogaink egészségét, sőt szebbé tehetjük a mosolyunkat!
1. Válassz jól fogkefét!
Egyáltalán nem mindegy, milyen fogkefét használunk! A hagyományos fogkefével sem lehetetlen az alapos fogmosás, de sokkal nagyobb az esélye, hogy a fogainkon lepedék marad, mintha elektromos fogkefét használnánk. Összehasonlításul: míg a hagyományos fogkefével percenként 300 mozdulatot végzünk, az elektromos fogkefe akár 50 000 mozdulatot is elvégez a fogainkon. Mindeközben az ínyeinket megkíméli, minimalizálja vagy teljesen kiküszöböli a fogínyvérzés problémáját. Kis, kerek fejű fogkefét vegyünk, mert ez a hátsó fogakat is tökéletesen eléri, kímélő puha, vagy legfeljebb közepesen erős sörtékkel. A fejet 3-4 havonta cserélni kell, mivel a baktériumok megtelepedhetnek rajta. A hagyományos fogkefék esetében nagy odafigyeléssel és alaposan kell megtisztítani a fogakat és az ínyeket semmiképp ne dörzsöljük erőből, mert ezzel fogínyvérzést, sőt az ínyek felhúzódását okozhatjuk.
2. Szigorúan 3 perc!
Állítsuk be a mobilunkon a stoppert 3 percre és naponta lehetőség szerint háromszor mossunk fogat (legjobb, ha mindig van a táskánkban egy fogmosó-szett)! A fogmosás önmagában nem elegendő: dörzsöljük le fogkefével a nyelvünket is.
3. A fogselyem elengedhetetlen!
Bármennyire alaposak is legyünk a fogmosáskor, a fogközök tisztítását csak fogselyem, vagy fogköztisztító kefék segítségével tudjuk tökéletesen elvégezni. Ha viszonylag nagyok a rések a fogak közt, akkor a fogorvosi szalag, vagy textil alapú fogselyem a legjobb, ha a fogak szorosan állnak, akkor a viasszal bevont fogselyemmel lesz könnyebb bánni. A leghatékonyabb eszközök a fogköz tisztító fogkefék, amelyek például a Curaprox márka forgalmazásában különféle méretekben kaphatók.
4. Így válassz fogkrémet!
Ha hidegre, melegre, mechanikai hatásra érzékenyek a fogaink válasszunk érzékenységet csökkentő összetételű, fogvédő fogkrémet. Akinél a rendszeres fogmosás ellenére gyorsan kialakul a fogkő, annak a fluoridban gazdag fogkrém a jó választás. Akinek a dohányzástól, kévé- vagy teaivástól elszíneződtek a fogai, válasszon fogfehérítős fogkrémet. Ezek egyrészt mechanikus úton, polírozó szemcsékkel, a fogfelszín alaposabb lepolírozásával, a foglepedék és fogkő lecsiszolásával gondoskodnak a fényesebb, egyenletesebb színű fogakról. Másrészt optikai fehérítést alkalmaznak: kék pigmentekkel kölcsönöznek fehérebb árnyalatot a fogaknak.
5. Szájápolás mesterfokon
A fogmosás befejező lépéseként ajkainkat is dörzsöljük át a fogkefével. Ezzel serkentjük a vérkeringést és megakadályozzuk a kicserepesedést. Ezután öblítsük ki a szájüreget alaposan szájvízzel. A különféle gyulladásgátló és ápoló összetevőknek köszönhetően a szájvizek az azonnali felfrissülés mellett csökkentik a fogszuvasodás-, a plakk- és fogínygyulladás kialakulásának esélyét. Növényi hatóanyagok erősítik a fogínyt és a nyálkahártyát, így segítenek megelőzni az irritációt és az ínyvérzést. Emellett kellemes, friss leheletet biztosít.
6. Óvatosan a szódabikarbónával!
Bár a szódabikarbóna valóban hatékony a fogkő eltávolításában, érdemes betartani az alábbi szabályt annak érdekében, hogy elkerüljük a fogzománc karcolódását, sérülését: a szódabikarbónát az ujjunkkal vigyük fel a fogakra és finoman, körkörös mozdulatokkal dörzsöljük végig a fogak külső és belső felületét, majd alaposan öblítsük ki a szánkat.
7. Aludj jól!
Hogy mi köze az alvásnak az egészséges fogakhoz? Több, mint hinnénk: a dohányzás után az alváshiány, vagy a nyugtalan alvás az ínyproblémák második leggyakoribb oka. Ha alvás közben a fogainkat összeszorítjuk, csikorgatjuk, az a fogfelszín kopását eredményezi. Tegyünk meg mindent a jó alvás érdekében!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!