Börtönszépségverseny, ortodox esküvő, matriarchátus
Börtönszépségverseny Brazíliában
Ha szóba kerül Brazília, a riói karnevál, a lélegzetelállítóan buja élővilág után biztosan szóba kerül a brazil nők szépsége, illetve a nép szépséggel való megszállottsága. Itt a nők még a legszegényebb, legnyomorúságosabb körülmények között sem akarnak lemondani arról, hogy igazán vonzónak érezzék magukat. Így van ez Dél-Amerika legnagyobb, szigorúan őrzött női börtönében, a São Paulo-i Penitenciária Feminina da Capitalban, és Rio de Janeiróban a Talavera Bruce börtönben is. Mindkét intézményben évente szépségversenyt rendeznek az elítéltek között, előbbiben Miss Max, utóbbiban Miss Criminal néven.
A részt vevő nők olyan súlyos bűncselekmények miatt töltik épp a büntetésüket, mint drogcsempészet, gyermekrablás vagy épp emberölés. A brazil igazságügyi minisztérium adatai alapján a női elítéltek száma drasztikusan, mintegy 567%-kal nőtt 2000 és 2014 között. A lármás, túlzsúfolt, leamortizált és belharcokkal terhelt börtönök néhány napra más arcukat mutatják, amíg a verseny résztvevői rabruha helyett estélyikben gyakorolják a színpadi koreográfiát. A kezdeményezést helyi egyházi szervezetek is támogatják, mert fontosnak tartják, hogy reményt és jókedvet vigyenek a büntetésüket töltő nők sivár életébe. S hogy mit vesz figyelembe a zsűri a harmonikus külsőn, a tartáson és a tehetségen kívül? Természetesen a jó magaviseletet.
Ultraortodox zsidó menyegző
Létezik olyan esküvő, ahol a menyasszonytánc rendkívül különös módon, távolról zajlik. Az ultraortodox zsidó (elsősorban haszid) közösségekben a vallási vezetők és más elöljáró férfiak, rokonok először táncolnak a menyasszonynak (ez a micvá-tánc), majd az arát egy hosszú imaöv, a gartel végén táncoltatják meg, végül a vőlegényt kérik fel. Az ifjú pár csak ezután táncolhat egymással. Ez a szokás azonban nem a szórakozásról szól, ugyanis ilyenkor a menyasszonyt vagy vőlegényt felkérő fél a házasság sikeréért imádkozik magában. A férfiak és a nők elkülönítését az ultraortodox zsidó élet minden területén rendkívül szigorúan betartják. A menyasszony a helyszínre hintóban érkezik, de amíg rá nem kerül a fátyol, végig csukva kell tartania a szemét, nehogy valamilyen rontás érje. A férfi vendégek előtt már csak az arcát teljesen eltakaró csipkefátyolban mutatkozhat, mely az erkölcsösség szimbóluma, ruhájából pedig mindössze a kézfeje látszódhat ki. A férfi és a női vendégeket egy plafontól padlóig érő gézfüggönnyel választják el, a ceremónia a férfiak részlegében zajlik, ahova a menyasszonyon kívül csak a legfontosabb női rokonokat és rebeceneket (rabbifeleségeket) engedik be. A többi nő a számukra elkülönített helyiségből vagy páholyból követheti az eseményeket, és csak ott táncolhatnak. A nászt mindig megelőzi a zsidó vallási jogban elfogadott házassági szerződés, a ketuba, mely rögzíti a férj feleségével szemben vállalt kötelezettségeit.
A cikket teljes terjedelmében az ELLE júniusi számában olvashatjátok!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!