A Bumble nevű társkereső szeretné elérni, hogy jogilag is büntethető legyen az online mutogatás.
Az Egyesült Királyságban indított kampányt a Bumble nevű társkereső applikáció annak érdekében, hogy a cyberflashing jogilag is büntethető legyen. Az online zaklatás egyik speciális formájáról van szó, amellyel az Apple okostelefonját használóknak kell szembesülniük: az AirDrop nevű funkción keresztül ugyanis bizonyos beállítások mellett akár vadidegenek is tudnak kéretlen, szexuális tartalmú fotókat küldeni a telefonunkra.
Ha két iPhone elég közel kerül egymáshoz, a felhasználóik egy kattintással tudnak egymásnak képeket és videókat küldeni akár úgy is, hogy nem ismerősei egymásnak – ez pedig elég megfélemlítő tud lenni. A cyberflashing jellemzően a tömegközlekedési eszközökön fordul elő. „Ha egy barátom a vonaton ülve értesítést kap arról, hogy AirDrop-on küldeni akarnak neki valamit, automatikusan az elfogadásra kattints. Néhány hónap alatt így már az ötödik szexuális tartalmú képet kapta meg. Ilyenkor rendre elfogja a szorongás, hogy vajon a feladó figyeli-e őt?” – mesélte a holland ELLE egyik olvasója.
A probléma megoldására a Bumble nevű társkereső alkalmazás indította útjára a #DigitalFlashingIsFlashing nevű kampányt, amelynek célja a cyberflashing kriminalizálása. „Ez a széles körben elterjedt probléma elsősorban a nőket érinti. A YouGov nevű adatelemző cég felmérése szerint a millenniál nők 41%-a kapott már kéretlen, intim tartalmú fotót” – írták közleményükben, hozzátéve, hogy saját felmérésük ennél is nagyobb arányra világított rá. Az általuk megkérdezett 18 és 24 év közötti brit nők közel fele (48%) kapott már nem kívánatos szexuális fotót az elmúlt évben.
A Bumble ezért együttműködik a politikusokkal, az érintett szervezetekkel és a polgárokkal, hogy felszólítsa az Egyesült Királyság kormányát a törvény megváltoztatására. Hiszen ahogy a magamutogatás nem megengedett az utcán – vagy az irodában, a tanteremben –, úgy az online térben sem kellene jelen lennie. „Miközben életünk nagy részét digitálisan töltjük, a nők online védelme terén lemaradtunk” – fogalmazott Whitney Wolfe Herd, a platform vezérigazgatója. „A cyberflashing miatt a nők stresszesnek, erőszakosnak és sebezhetőnek érzik magukat. Megdöbbentő, hogy még nincsenek olyan törvényeink, amelyek az elkövetőket felelősségre vonnák ezért.”
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!