Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

ONLINE

Valóban káros a közösségi média a gyerekek mentális egészségére? Itt van minden, amit egy szülőnek tudnia kell

2023. május 31.

5 perc olvasás

ELLE

közösségi média online zaklatás gyerek mentális egészség
Valóban káros a közösségi média a gyerekek mentális egészségére? Itt van minden, amit egy szülőnek tudnia kell
© Shutterstock

A közösségi média az elmúlt években beszivárgott az életünk minden részére. A hatásairól már többször beszéltek a szakemberek, de vajon milyen hatást gyakorol a gyermekek mentális egészségére. Most szakember árulja el!


Az elmúlt években egyre többször hívták fel a különféle civil szervezetek, illetve a szakértők a szülők figyelmét a közösségi média veszélyeire. A gyerekek viszonylag hamar regisztrálnak, és sok esetben rendkívül könnyen megtéveszthetőek, rengeteg káros tartalommal találkozhatnak, ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy szükséges a szülő ellenőrzése. Ám van a témának egy másik oldala, amiről korábban még ritkán esett szó, ez pedig a mentális egészség. 

Így hat a közösségi média a gyermekek fejlődésére

A közösségi média és az internet árnyoldalait mindenki ismeri. Sok olyan tartalom van a világhálón, ami nem gyerekeknek való, arról nem is beszélve, hogy az anonimitást kihasználva könnyedén kapcsolatba lehet lépni a gyerekekkel, akik jóhiszeműen sokkal több információt oszthatnak meg magukról, mint azt kellene. Erre a veszélyre a legtöbb szülő megpróbálja felkészíteni a csemetéit, de sosem lehet elég óvatosnak lenni.

Ám a nyilvánvaló veszélyek mellett beszélni kell a közösségi médiának egy másik árnyoldaláról is. A gyerekek egyre több időt töltenek a különféle felületeken, az oldalakat pedig egyre fiatalabb korban kezdik el használni. Ezzel a témával legutóbb az Amerikai Pszichológiai Társaság foglalkozott, Dr. Vivek Murthy még egy irányelvet is megfogalmazott az oldalak használatára vonatkozóan. Kiemelte, hogy a gyermekek 10 éves koruk körül kiemelt fejlődési szakaszba lépnek, sokan mégis ekkor kezdik el intenzíven használni a közösségi médiát. 

Ez egy fontos növekedési szakasz, amely során az agy drámai fejlődési változásokon megy keresztül. A korai serdülőkorban a társak figyelem iránti vágyával összefüggő agyi régiók egyre érzékenyebbé válnak. A közösségi média kihasználhatja ezt a vágyat. Eközben az önkontroll szempontjából fontos agyterületek csak a korai felnőttkorban fejlődnek ki teljesen. Amikor a közösségi média használatáról beszél a család, fontos felismerni a serdülők agyának sebezhetőségét. 

Sokszor a zaklatás színhelye

A legtöbb szakember felhívja a figyelmet arra, hogy manapság a közösségi média nem az összetartásról, kapcsolattartásról szól, sőt. Sok esetben ez sodorja távol egymástól a gyerekeket, nem barátságos, megbízható helyként funkcionál, hanem teret enged a zaklatásnak, illetve az online bántalmazásnak.

A gyerekek emiatt elszigetelődnek, kívülállónak érezhetik magukat, ami kihat az iskolában nyújtott teljesítményükre és a mentális egészségükre. Sokszor arra fókuszálnak, hogy milyen képet közvetítenek magukról az online térben, és egyre fontosabb a számukra a kortársaik véleménye. 

Mivel a gyerekek legtöbbször nem tudják felmérni a helyzet súlyosságát, így a szülőnek kell határokat kijelölnie. A tanulmányban kiemelték, hogy a szülőknek egyéni megközelítést kell alkalmazniuk, ha a közösségi médiáról van szó. 

Fontos, hogy a szülők felismerjék, miként változott a gyermek viselkedése, mióta aktívabban használja a közösségi médiát. Romlottak a tanulmányi eredményei? Hanyagolja a hobbiját, ami korábban fontos volt neki? Esetleg alig találkozik a barátaival? A kedvelt elfoglaltságok hanyagolása nem jelent jót, hiszen arra utal, hogy a gyerek minden idejét képes eltölteni az online térben, miközben fokozatosan egyre kevésbé tartja fontosnak a személyes kapcsolatokat, és elszigetelődhet a társaitól. 

Az apró lépések később pedig nagyobb gondot okozhatnak. A gyerek hanyagolhatja a sportot, a barátait, idővel pedig az online jelenléthez igazíthatja az alvást, vagy rosszabbul teljesíthet az iskolában. Ezek összessége pedig negatív hatással van a mentális egészségére. Ilyen esetekben elengedhetetlen, hogy a szülő közbelépjen. 

kozossegi-media-2023
Fotó: Shutterstock

Így alakítsd ki az egyensúlyt 

A teljes tiltás sosem vezet jóra, hiszen ez csak feszültséget okoz a családban. Arról nem is beszélve, hogy manapság a gyermekek több dologhoz is használják a közösségi médiát. Ám a határokról érdemes beszélni. Jó módszer, ha a szülő fokozatosan csökkenti az online jelenlétet. 

Tegyük fel, hogy a gyermekem napi nyolc órát tölt a közösségi médiában. Ilyenkor jöhet egy terv, amely szerint ezt hét órára csökkentjük. Aztán néhány nap múlva ezt hat órára csökkentjük, és megpróbáljuk lassan csökkenteni az időt, miközben hozzáadjuk a többi tevékenységet

– mondja a szakember. 

Persze előfordulhat, hogy szükségessé válik a teljes eltiltás, de a szakértők hangsúlyozzák, hogy a fokozatosság a legjobb módszer. Ki kell emelni, hogy a csökkentett képernyőidő a család minden tagjára vonatkozik. A gyerek nem fogja érteni, hogy számára miért tilos a közösségi média, amikor a család többi tagja órákon keresztül TikTok-videókat néz, vagy beszélget a barátokkal. 

Jó módszer, ha közösen hozzátok meg a szabályokat, határokat, és például kialakítotok bizonyos időpontokat, zónákat, ahol nem lehet a telefonokat használni. Ilyen például a konyha vagy az étkező. Közösségi média helyett a család közösen tölthet időt, játszhat vagy akár beszélgethet. 


Via

Neked ajánljuk

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

4 mondat, am...
1

4 mondat, amit rendszeresen használj, ha sikeres gyermeket szeretnél nevelni

2023.11.12. 3 perc olvasás

4 mondat, amit rendszeresen használj, ha sikeres gyermeket szeretnél nevelni

Ezt árulja e...
2

Ezt árulja el a gyermeked neve a személyiségéről

2023.01.07. 3 perc olvasás

Ezt árulja el a gyermeked neve a személyiségéről

Kiakadtak a...
3

Kiakadtak a repülőgép utasai: a kislány órákon át nem volt hajlandó abbahagyni ezt

2022.09.09. 1 perc olvasás

Kiakadtak a repülőgép utasai: a kislány órákon át nem volt hajlandó abbahagyni ezt

Ez a gyakori...
4

Ez a gyakori nevelési hiba lehet az oka annak, ha a gyermekből nárcisztikus felnőtt lesz

2024.01.07. 3 perc olvasás

Ez a gyakori nevelési hiba lehet az oka annak, ha a gyermekből nárcisztikus felnőtt lesz

„Mindenki ut...
5

„Mindenki utálja a kislányom nevét, a családom szerint kínos és csúnya”

2024.01.04. 2 perc olvasás

„Mindenki utálja a kislányom nevét, a családom szerint kínos és csúnya”

„Nem akarom...
6

„Nem akarom fizetni a mostohalányaim iskoláját, szerintem nem tartoznak igazán a családunkhoz”

2024.02.01. 2 perc olvasás

„Nem akarom fizetni a mostohalányaim iskoláját, szerintem nem tartoznak igazán a családunkhoz”

Ez az anya n...
7

Ez az anya nem engedi a nagyszülőknek, hogy megöleljék a gyerekét: most elárulta, hogy miért

2023.03.27. 2 perc olvasás

Ez az anya nem engedi a nagyszülőknek, hogy megöleljék a gyerekét: most elárulta, hogy miért

„Az óvoda le...
8

„Az óvoda lerövidítette a kislányom nevét, mert szerintük túl nehéz kiejteni”

2023.08.16. 2 perc olvasás

„Az óvoda lerövidítette a kislányom nevét, mert szerintük túl nehéz kiejteni”

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves