A közösségi médiának vannak előnyei, de egyre több gyerek esik áldozatul az online zaklatásnak, ami komoly probléma.
A szakértők az utóbbi időben többször is felhívták már a figyelmet a közösségi oldalak hátrányaira és a veszélyeire. Könnyedén csalók áldozatává válhatnak a túlságosan hiszékeny felhasználók, vagy akár a személyazonosságukkal is visszaélhetnek. A gyerekekre is leselkednek veszélyek, az egyik legaggasztóbb, az internetes zaklatás.
Manapság a közösségi oldalak rendkívül népszerűek, és szinte meglepődnek azon az emberek, ha valaki a környezetükben nem használja egyik platformot sem. A kommunikáció egyik legfontosabb csatornáinak számítanak a különféle oldalak, sokan pedig a hírekről is a közösségi médián keresztül értesülnek.
A gyerekek szintén használják a felületeket, sokan már egészen fiatalon regisztrálnak a népszerű oldalakra. Bár van hasznos oldala a közösségi médiának, például a kapcsolattartás a családtagokkal, barátokkal, a gyerekek azonban sokszor az árnyoldalát is megtapasztalják.
A kutatások szerint nagyon sok gyereket zaklatnak online, a Pew Research Center felmérése alapján a tinédzserek 46%-a számolt be arról, hogy valamilyen online zaklatást tapasztalt. Az eredmények szerint a legtöbb fiatalt a Facebookon keresztül zaklatják. A megkérdezettek 75%-a számolt be erről. Az eredmény meglepő lehet, mivel a fiatalabb generáció tagjai már nem használják az oldalt olyan intenzíven, mint a felnőttek. Ennek ellenére, mégis ez a zaklatók kedvenc helye, a legtöbbször a tinik fotóikhoz kapnak sértő hozzászólásokat vagy esetleg bántó mémek készülnek a képekből.
Az Instagramon is gyakori a zaklatás, a felhasználók 24%-a tapasztalta ezt meg korábban. Ebből a szempontból a legveszélytelenebb a TikTok, ott a tinédzserek 9%-a tapasztalt bántó viselkedést. Ám az utóbbi hatását sem szabad figyelmen kívül hagyni, a TikTok közössége folyton növekszik, a publikus videók elterjedése pedig komoly problémát jelenthet.
A szakértők szerint nagyon fontos, hogy a szülő és a gyermek kommunikáljanak. A bizalomnak egy ilyen helyzetben különösen nagy a szerepe. Ajánlott figyelni a gyermek viselkedését, ha pedig frusztrált, szomorú, dühös vagy éppen zaklatott, akkor az nagy eséllyel zaklatásra utal.
A közösségi oldalakon történő zaklatást nem szabad figyelmen kívül hagyni, mivel kihatással lehet a mindennapokra. Károsan hathat a személyiségfejlődésre, sok esetben pedig nem csak a virtuális világra korlátozódhat. A gyerekek zaklatása folytatódhat az iskolában, ami hosszabb távon komoly problémákhoz vezethet, ezért a közösségi média használatáról mindenképpen érdemes beszélni.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!