Néhány szakember hasznos stratégiákat osztott meg, hogyan lehetünk úrrá a munka okozta szorongásos tüneteken.
A szorongás sokakat érintő probléma, ám ha tartósan fennáll, annak nagyon komoly pszichés és fizikai tünetei lehetnek, amelyek hosszú távon egészségkárosodáshoz is vezethetnek.
Te mikor hibáztál utoljára a munkahelyeden? Előfordulhat, hogy véletlenül a „Válasz mindenkinek” gombra kattintottál egy olyan e-mailnél, amit csak egy embernek szántál, vagy helyesírási hibával küldtél ki egy fontos dokumentumot az ügyfélnek, esetleg rosszul írtál fel egy határidőt. Ilyesmi mindenkivel előfordul – a valódi kérdés az, hogy hogyan kezeled ezeket a helyzeteket? Azon aggódsz, hogy kirúgnak? Ha igen, az már mindenképp azt jelzi, hogy szorongsz a munkád miatt.
Dr. Dennis Stolle, az Amerikai Pszichológiai Társaság igazgatója így fogalmaz:
A szorongás egy olyan érzelem, amely félelmet és aggodalmat foglal magában, és amikor súlyossá válik, akár fizikai változásokkal is együtt járhat, például megemelkedett vérnyomással vagy erőteljes izzadással.
Fontos megjegyezni, hogy a szorongás különbözik a félelemtől: a szorongás inkább a gondolataink mentén alakul ki, míg a félelem általában külső tényezőktől függ, és jóval racionálisabb érvek irányítják, ugyanakkor sokkal rövidebb ideig áll fenn.
Szintén fontos megkülönböztetni a kliniai szorongás fogalmást, amit Melody Wilding, az LMSW vezetőedzője írt le:
Ha valakinél ez az állapot legalább két hónapja fennáll, és az élete különböző területein állandóan jelen van, zavarja a szükséges napi tevékenységek elvégzését is, vagy, ha komolyabb tünetei vannak, például pánikrohamok, akkor itt az ideje, hogy az illető segítséget kérjen.
Wilding több tippet is megosztott, amivel úrrá lehetsz a szorongásos tüneteken:
Amikor észreveszed, hogy kezd kialakulni ez a kellemetlen érzés, először is próbáld kizárni a világ végét jósoló gondolataidat, és igyekezz együttérzéssel fordulni magad felé. Próbáld meggyőzni magad, hogy mindenki hibázhat. Sorolj fel három korábbi olyan nehéz élethelyzetet, amelyen sikeresen túljutottál, és azt is idézd fel, milyen megküzdési módszereket alkalmaztál. Gondold végig azt is, mennyire alapul valós tényeken a szorongásod. A legtöbb esetben ezek a stresszből fakadó fals érzések.
A következő lépés, hogy ne menekülj a probléma megoldása elől: felesleges kerülni a főnököt, vállald a felelősséget. Tájékoztasd a felettesed a hibáról, mert azzal lehetőséget adsz arra, hogy a probléma könnyebben és gyorsabban megoldódjon, míg a halogatással csak rontasz a kialakult helyzeten.
Dr. Stolle szerint néhány átgondolt lépéssel sokat tehetsz azért is, hogy a jövőben ne alakuljon ki benned szorongás. Erre nagyon jó módszer, ha különböző meditációs gyakorlatokat végzel. A mindfulness gyakorlatait érdemes elsajátítani, ezt már egy telefonos applikációból is könnyedén megtanulhatod.
Sokaknak az is segítséget jelenthet, ha tisztázzák magukban, hogy a helyzet miatt aggódnak, vagy egyszerűen ilyen típusba tartoznak. Fontos kérdés, hogy az identitásod részének érzed-e a szorongást, vagy pedig egy átmeneti élménynek.
Számos vállalatnál biztosítanak lehetőséget arra, hogy a dolgozók mentálhigiénés szakember segítségét vehessék igénybe. Ha szükséges, érdemes élni ezekkel a lehetőségekkel.
Végül pedig tartsd szem előtt és mindig mérlegeld, hogy a szorongás milyen mértékben fakad belülről, és hány százalékát okozzák külső tényezők. Dr. Stolle erről ezt mondta:
A szorongás kialakulásáról nem minden esetben az adott személy tehet. Számítsba kell vennünk, hogy talán a munkahelyünkkel van probléma.
Ilyen esetben próbáld összeszedni azokat a tényezőket, amelyek haragot okoznak, és nézd meg, hogy ezek a tényezők a munkakörnyezetedből fakadnak-e. Dr. Stolle így folytatja:
Ha neheztelsz a főnökre vagy a kollégákra, az egy nagyon erős érzelmi visszajelzés arra vonatkozóan, hogy túlterhelted magad. Tehát fel kell mérni, hogy hol vannak a korlátaid, és te is szabj határokat. Mit csinálj, ha túl hosszú az idegesítő dolgok lsitája? Nos, akkor lehet, hogy ideje, ha frissíted a LinkedIn-profilod, és új munkahely után nézel…
Ami a legfontosabb, hogy a szorongás ugyan egy gyakori érzés, de nem jelenti azt, hogy a folyamatos jelenlétét el kell fogadnod. Ha aktívan teszel mentális egészségedért is, akkor végleg leszámolhatsz azzal, hogy éjszakánként hideg verítékben úszva ébredj fel az e-mailek miatt.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!