Az aggódás az elmúlt években szinte természetessé vált számunkra, de ezen tudunk változtatni! Íme 3 lépés, hogyan enyhítheted a szorongást!
Te is gyakran érzed úgy, hogy felemészt a világból áradó negatív energia? Hogy a szorongás életed szerves részévé vált, amitől képtelen vagy szabadulni? Hogy szó szerint már azon is aggódsz, hogy aggódsz?
Az aggodalom a testünk egy természetes reakciója, mely gondolkodásra és tettekre sarkall bennünket, tehát valamilyen szinten igen hasznos. Eredete az evolúciónkban keresendő; félek hogy megesz a kardfogú tigris = olyan helyet keresek, ahol biztonságban leszek, fegyvert készítek, hogy megvédhessem magam.
Amikor aggódunk valami miatt, az agyunk forgatókönyveket gyárt, és igyekszik minden lehetséges eshetőségre megfelelő válaszreakciót kidolgozni. Így próbálunk meg valamiféle kontroll nyerni az ismeretlen és megfoghatatlan jövőnk felett.
Aggódni rossz érzés, de ez sajnos így működik. Ha nem éreznénk furcsán magunkat miatta, akkor nem lenne bennünk késztetés, hogy cselekedjünk és megpróbáljuk megszüntetni az érzést. Viszont a túlzott aggódás szorongássá alakul, ami pedig szinte megbénítja az embert. Ráadásul, amikor fellép az az állapot, hogy valóban azon aggódunk, hogy mennyire aggódunk – és hogy esetleg az aggódás fog ártani nekünk, – akkor belekerülünk egy ördögi spirálba, ahonnan nagyon nehéz kiszabadulni.
A kétségeink lekicsínylése semmiképp sem vezet eredményre. A szakértők óva intenek attól, hogy elnyomjuk érzéseinket és semmibe vegyük a fejünkbe betolakodó gondolatokat. Ezzel általában csak még mélyebbre jutattjuk magunkat mentálisan.
Először meg kell tanulnunk helyesen aggódni, ahhoz hogy idővel kevesebbet aggódjunk. Ehhez pedig az alábbi lépéseket érdemes követnünk:
Amikor elhatalmasodik rajtunk az aggodalom, hajlamosak vagyunk beszorulni a fejünkbe és nem észrevenni az érzelmeinket. Érdemes ilyenkor egy picit megállni és a testi tüneteinkre is fókuszálni: gyorsabban dobog a szívünk, kapkodjuk a levegőt, kiszáradt a szájunk, émelygünk? Változtassunk pozíciót, vegyünk mély levegőket, kísérletezzünk mi segít a kellemetlen, zavaró érzetek enyhítésében.
Ha fizikailag már sikerült beazonosítanunk az aggódás testünkre kifejtett hatásait, esetleg már kezelni is tudjuk őket akkor ideje, hogy ráhangolódjunk a szorongó gondolatainkra. Hallgassuk meg magunkat, írjuk le vagy mondjuk ki, hogy mi aggaszt bennünket. Kinevezhetünk napi 15 percet engedélyezett aggódó időnek. Ilyenkor adjunk ki magunkból mindent, ami miatt feszültek és szorongóak vagyunk. Ám a 15 perc leteltével fejezzük be a merengést és vágjunk bele valamilyen elfoglaltságba vagy csak folytassuk menetrendszerűen a napunkat. Egy idő után észre fogjuk venni, hogy már nem töltjük ki a 15 percet, sőt egy idő után már csupán néhány perc is elég lesz aggódó gondolataink szabadon eresztésére.
Ha sikerült beazonosítanunk, hogy pontosan min is aggódunk, akkor a lehetőségekhez képest érdemes elkezdenünk dolgozni a szorongást kiváltó probléma megoldásán. Olyan megoldásokat keressünk, amiket valóban végre is tudunk hajtani. Szánjunk időt arra, hogy végig gondoljuk a megoldások előnyeit és hátrányait, készítsünk tervet. Kezdjük apró, könnyen elérhető célok kitűzésével, ne adjunk magunknak lehetetlen feladatokat!
Amikor aggódunk előre utazunk a jövőbe, a "mi lesz ha" világába. De fontos, hogy utána mindig visszatérjünk a jelenbe. Ebben számos tevékenység segíthet: a testmozgás, a hosszú séták, a zenehallgatás, a naplóvezetés, beszélgetés a barátainkkal de akár szakemberrel is.
Ha követjük a fent említett lépéseket akkor előbb-utóbb tudatosul bennünk, hogy amikor aggódunk az agyunk cselekvésre próbál ösztönözni bennünket. Amikor pedig ennek megfelelően cselekszünk érdekes módon az aggodalmaink is szertefoszlanak majd!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!