Több tényező is állhat annak a hátterében, ha visszaesett a libidód, de ez nem azt jelenti, hogy ezt el kell fogadnod, és mostantól testi örömök nélkül kellene élned.
„Teljesen normális a szexuális vágy hullámzása egy párkapcsolatban” – mondja Dr. Ramani Durvasula klinikai pszichológus, a Should I Stay or Should I Go? (Maradjak vagy menjek?) című könyv szerzője. A szakember úgy véli, hogy a libidógyilkos dolgok többsége átmeneti és orvosolható, és az is elengedhetetlen, hogy merj erről beszélni valakivel –akár a társaddal, akár egy szakemberrel – , hogy mielőbb kiderítsd, miért nem kívánod a szexet mostanában. Addig is több szakértő segít újra begyújtani a tüzet a hálószobában!
A negatív testkép és az önbizalomhiány szintén negatív módon befolyásolhatja nemi vágyat. „Ha jól érzed magad a bőrödben, akkor nagyobb valószínűséggel kívánod a szexet” – állítja Dr. Janet Brito, klinikai pszichológus, szexológus. Brito hozzáteszi, a vágy visszaszerzéséhez az önelfogadás a kulcs, ami nem azt jelenti, hogy mindent szeretni kellene magadon, hanem azt, hogy kellőképpen értékeld magad. Keress olyan tartalmakat az Instagramon, amik fejlesztik a testpozitivitást, illetve távolítsd el azokat, amelyek már nem szolgálnak téged.
Bármilyen gyógyszer csökkentheti a vágyakat, de különösen igaz ez a fogamzásgátló pirulákra. „Mivel a fogamzásgátló tablettában hormonok vannak és egyénenként eltérően hatnak, a test kémiájától és a kapszulában lévő hormonkeverék típusától függően” - mondja Dr. Jennifer Wider, női egészségügyi szakértő, szerző és rádiós műsorvezető. Érdemes erről tájékoztatni a nőgyógyászt, és esetleg más módszert választani. Az is okozhat problémát, ha csak nemrég hagytad abba a tablettát, mert ilyenkor egy átmeneti hormonális egyensúlyhiány állhat be. Több hétbe is beletelhet, amíg a szervezet alkalmazkodik a fogamzásgátló hormonok hiányához, de idővel minden rendeződik.
Ha egy munkanap előtt nem aludtál eleget, akárhány kávét is iszol, nehezen vészeled át a napot, a produktivitásról nem is beszélve. Nincs ez másképp a szexuális életeddel sem. Amikor a szervezet alváshiánnyal küzd, kevesebb tesztoszteront termel, ami a nemi vágy csökkenéséhez vezethet, és persze sokkal ingerültebb, lehangoltabb is leszel. Mi a megoldás? Helyezd előtérbe a pihenést, hogy nagyobb legyen az energiaszinted. Ez azt jelenti, hogy kerüld a koffeint, kerüld a kék fényt lefekvés előtt, és alakíts ki olyan környezetet, amely segít a pihenésben, és ezt igyekezz is minden este betartani.
Amikor a szervezet folyamatos stressz alatt áll, megborul a kortizolszint, ami visszaszoríthatja a libidót – figyelmeztetnek a szakemberek. Emellett a stressz szorongáshoz és depresszióhoz vezethet, ami szintén hatással lehet a nemi vágyra. Próbálj meg változtatni a szokásaidon, és ne félj segítséget kérni, ha nem bírod egyedül cipelni a rád nehezedő terheket. Az is lehet, hogy csak egy kis levegőre van szükséged, és gyakrabban kell kimozdulnod, sportolnod, vagy csak nyugodtan olvasgatni esténként. Esetleg vegyél egy gyertyafényes fürdőt vagy bújj szexi fehérneműbe. Ez mind előszobája lehet egy kellemes együttlétnek, ha nehezen kapcsolsz ki fejben a permanens stresszhatásoknak köszönhetően.
„Vannak, akiket nem befolyásol egy veszekedés szexuális aktus előtt, de sokaknál visszavesz az érdeklődésből” – mondja Brito. Bármilyen konfliktus esetén a higgadt kommunikáció kulcsfontosságú. Fontos, hogy hallgasd meg a másikat is, igyekezz ráhangolódni, és te is mondd el, mi bánt. Amennyiben ez nem történik meg, és sorozatosan tüske marad benned egy-egy vitatkozás alkalmával, az könnyen vezethet teljes érdektelenséghez.
Amennyiben nem teljesülnek a szexuális igényeid, vagy a csúcsra jutásért küzdesz, az elégedetlenséget szül benned, és egy idő után nem lesz kedved a szexhez. Főleg akkor igaz ez, ha az önkielégítés során nem merül fel ilyen probléma. Mindenképpen kell erről beszélned a partnereddel! Mondd el neki, mit szeretsz, mi okoz örömet, mit csináljon másképp az ágyban. Idővel sokkal jobbak lesznek ezek az együttlétek, és többször is fogod kívánni a szeretkezést.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!