A legújabb kutatás azt vizsgálja, hogyan hatnak a nárcisztikus vonások a párkapcsolatokra.
A pszichológusok általában három kategóriába sorolják a nárcisztikus személyiségeket: grandiózus nárcisztikusok, titulált nárcisztikusok és sebezhető nárcisztikusok. A Journal of Research in Personality című folyóiratban megjelent új kutatás pedig azt vizsgálja, hogy melyik nárcisztikus típus közülük az, akikkel a legnehezebb a párkapcsolatok terén.
„Fontos megállapítani, hogy a nárcizmus alapvető magját az önimádat, és a saját értékünk, fontosságunk túlzott felfogása határozza meg"
– mondja a tanulmány társszerzője, Kennedy Balzen, a Dallasi Texasi Egyetem munkatársa.
A három típuson belül azonban jelentős eltérések mutatkoznak abban, hogy a nárcizmus hogyan nyilvánul meg az emberekben.
A grandiózus nárcisztikusok általában kiemelkedően merész egyének, akik azt állítják magukról, hogy jobbak a dolgokban, mint a nagy átlag. Fokozottan jellemző rájuk a dominancia és a kérkedés.
A titulált nárcisztikusok azok, akik minden helyzetben elvárják a különleges bánásmódot, mert különlegesnek vagy másnak tekintik magukat, mint mások. Ők szeretnek még akkor is hasznot húzni a dolgokból, ha tudják, hogy ez mások rovására megy.
A sérülékeny nárcisztikusok általában érzékenyek, nagyon nem bírják a kritikát. Ám ők csak belül élik meg a felsőbbrendűséget, nem hirdetik azt. Sosem fognak ezek az emberek kérkedni, mint a grandiózusok, ám mégis ugyanazt élik meg. Ez a nárcisztikusok leginkább rosszul alkalmazkodó és legproblémásabb formája a szakértők szerint.
A nárcizmus ennek a három formájának a romantikus kapcsolatokra gyakorolt hatásának tanulmányozására a kutatók 108 heteroszexuális pár részvételével felmérést végeztek, olyanokat vizsgáltak, akik legalább három hónapja kapcsolatban élnek.
Arra kérték a résztvevőket, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, amely a nárcizmus különböző oldalait mérte fel. A tesztben például rákérdeztek arra is, mennyire élvezi a kitöltő, ha valaki alacsonyabb rendű nála, és mennyire szeretné, ha a riválisai kudarcot vallanának. A sérülékeny nárcisztikusok pedig értelemszerűen azonnal bejelölték, hogy elkezdik rosszul érezni magukat, ha az emberek nem veszik őket észre.
Az eredmények alapján, a grandiózus nárcizmusnak nincs különösebb hatása a szerelmi kapcsolatokra, valószínűleg azért, mert ők kimondják amit éreznek és gondolnak. Éppen ezért, a szakértők szerint ez a kategória a legkönnyebben tolerálható és kezelhető.
A titulált nárcisztikusok általában sokkal féltékenyebbek az átlagnál, és szeretik szemmel tartani a versenytársakat, vizsgálják, felmérik az embereket, gyakran analizálnak másokat. Náluk a féltékenység és az önértékelési problémák jelentik a legnagyobb veszélyt.
A sebezhető nárcisztikusok még náluk is féltékenyebbek, ám ők mellette még elégedetlenek is a kapcsolataik során, éppen ezért nehéz is hosszútávon megtartani őket.
Általánosságban elmondható a kutatók szerint, hogy a nárcizmus megnehezíti a kapcsolatokat, sokkal több kihívással kell szembenéznie annak, aki ilyen társat választ maga mellé.
Íme 3 új felfedezés az ölelésről
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!