Fantasztikus nők, lenyűgöző életutak – Incredible women sorozatunkban olyan inspiráló történeteket mutatunk be, melyekből mindenki erőt meríthet. Ezúttal Wilhelm Imola kutatóorvossal beszélgettünk.
Az örök fiatalság titkának kutatása nem csak a sci-fik témája: a szegedi tudós is részt vesz az erek öregedésével kapcsolatos vizsgálatokban. Elsősorban azonban a daganatok és az agyi erek közötti rejtélyes kapcsolat apró mozaikkockáit rakja össze a laboratóriumában. Orvosnak készült, ám az egyetem első évétől a kutatói pálya vonzotta. Azért hálás a sorsnak, hogy a kémcsövek és a mikroszkópok eléggé zárt világa előtt testközelből látta a betegségeket, és fogta a kezét gyógyulásra váró hús-vér embereknek. „Sokkal romantikusabb elképzeléseim voltak húszévesen a tudományos világról, mint a körülöttem lévő mai valóság, persze nem a hasznosságával kapcsolatban. Napi bizonytalansági tényező számunkra a kutatások finanszírozásának biztosítása, ezért meglehetősen sok energia elmegy a pályázatok írására.”
Ugyan kutatott a tengerentúlon is, Mexikóban tanította saját csoportja sejtvizsgáló módszerét, nyomós oka van annak, hogy nem kívánkozik fényesebben felszerelt nyugat-európai intézetbe. „Egyszer már elhagytam a hazámat, életem legnagyobb dilemmája volt a romániainál jobb jövőt ígérő Magyarországra költözni” – mondja a Marosvásárhelyen orvosként végzett Imola, aki Szegedről is aktív mozgatója hazai és nemzetközi projekteknek. Portugál kollégáikkal cserélik ki tudományos tapasztalataikat, segítve egymást a bizonyos rákfajták kialakulásának megelőzése felé vezető úton. Rengeteg kisebb-nagyobb kompromisszummal küzd napi szinten, közben elsőre azt feleli, nem az életét végigkísérő ilyen-olyan díjak és elismerések a fontosak, hanem a mögöttük lévő teljesítmény.
Akadémiai Ifjúsági Díj, kétszer is elnyert Bolyai-ösztöndíj (MTA), L’Oréal–UNESCO A nőkért és a tudományért díj – csak néhányat sorolunk, majd kis gondolkodás után árnyalja a véleményét. „A díjak mint lehetőségek azért fontosak, mert általuk nyilvánosság elé kerül a munkánk, és népszerűbbé válik a tudományos pálya.” Szívügyének tartja, hogy mindenki számára érthető formába öntse kutatásainak lényegét, és ezáltal közelebb hozza az emberekhez a tudományos gondolkodást. Ez motiválja abban, hogy évek óta bemutatóval egybekötött előadásokat tartson például a mindenki számára nyitott Kutatók Éjszakáján vagy az Agykutatás Hetén.
Ettől az évtől a Fiatal Kutatók Akadémiájának tagjaként maga is tesz a kezdő tehetségek támogatásáért, például segíti a kutatónak készülőket, hogyan írjanak tudományos publikációt. Ebben akad némi tapasztalata: cikkeinél a hivatkozások száma 2000 körül jár. A nagy nehézségeken leginkább a férje segít átlépni, aki egyben munkatársa a laborban. 11 éves kislányuk is kutatónak készül. Remélhetőleg ő jobban és hosszabb ideig él majd nálunk, de ha már itt tartunk: mivel kecsegtetnek minket a tudósok az örök fiatalsággal kapcsolatban? „Inkább úgy fogalmaznék, hogy az orvostudomány a minőségi öregedés folyamatait kutatja, amiben kulcsfontosságú az erek öregedése. A célunk egyértelműen az, hogy amíg élünk, jól éljünk.”
A cikk eredetileg az Elle magazin 2021. decemberi lapszámában jelent meg.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!