A kortizol a szervezet természetes válasza a stresszre, de ha a szintje túl magasra emelkedik, akkor annak súlyos következményei lehetnek.
Gondolkodtál már azon, miért érzed magad állandóan fáradtnak annak ellenére, hogy eleget alszol? Vagy miért halmozódik fel zsír a hasad körül, hiába edzel és étkezel egészségesen? A hibás a kortizol hormon lehet, melyet a szervezet stresszes szituációkban bocsát ki.
A kortizol alapvetően a szervezet természetes válasza a stresszre. Gyakorlatilag segít átvészelni a feszült pillanatokat, ugyanakkor ha a kortizolszint krónikusan megugrik, akkor a szervezet az állandó feszültség állapotába kerülhet, aminek kellemetlen, akár súlyos következményei is lehetnek.
Ha állandóan stresszelsz, és a kortizolszinted folyamatosan pulzál, akkor a szervezeted figyelmeztető jelekkel kezd reagálni. Egyebek között szüntelen fáradtságot érezhetsz, annak dacára is, hogy eleget aludtál, de az álmatlanság sem ritka tünet. A magas kortizol ugyanis megzavarhatja a mély alvást, ami éjszakai felébredéshez és nyugtalan ébredéshez vezethet.
A has körül felhalmazódó és el nem múló zsír is a magas kortizolra utalhat, ugyanis a stresszhormon elősegíti a zsír felhalmozódását, mert a szervezet úgy érzékeli energiatakarékokra lesz szüksége a túléléshez. Emellett a megemelkedett kortizol hatására állandó sóvárgást érezhetsz az édes és zsíros ételek után is.
A magas kortizol koncentrációs zavarokat is okozhat.A krónikus stressz ugyanis gyengíti a hippokampuszt, az agy azon részét, ami szabályozza a memóriát. Ha pedig mindez nem volna elegendő, akkor a magas kortizol extrém hangulatingadozásokat is előidézhet, mert negatívan befolyásolja a hormonháztartást. Ennek következményeként dühkitöréseket, szorongság, magány és reménytelenség érzést tapasztalhatsz.
A magas kortizol hosszú távon túlterhelheti a szervezet összes rendszerét, ha pedig nem cselekszel időben, akkor olyan súlyos egészségügyi problémák alakulhatnak ki nálad, mint a magas vérnyomás, szívbetegség, 2-es típusú cukorbetegség vagy éppen a depresszió. A kortizol azonban nem legyőzhetetlen ellenség.
Megfontolt lépésekkel helyreállíthatod az egyensúlyt. Fontos a rendszeres fizika aktivitás beépítése a mindennapjaidba. A mérsékelt testmozgás, a például a jóga vagy a pilates remekül csökkentik a kortizolszintet és erősítik a szervezetet. A túl intenzív edzéseket célszerűbb kerülni, mert ebben az esetben ellenkező hatást válthatnak ki. A meditáció is sokat segíthet, mivel segít megnyugtatni a szimpatikus idegrendszert, így csökkenti a stressz. A kiegyensúlyozott étrend is nagyon fontos: ügyelj arra, hogy rostokban, fehérjékben és egészséges zsírokban gazdag ételeket fogyassz. Jó ötlet lehet az avokádó, étcsoki, áfonya és a zöld tea beiktatása az étrendedbe. Emellett tanulj meg határokat felállítani! Ha úgy érzed túlterhelt vagy, hagyd magad pihenni és nyugodtan, bűntudat nélkül mondj nemet olyan kérésekre, amiket nem tudsz teljesíteni. A kortizol tehát remek szövetségesed lehet, ha rövid távon kell a stresszt legyűrni, de az ellenségeddé válhat, ha átveszi az irányítást. Hallgass a testedre és figyeld a jeleket, melyek arra figyelmeztetnek, ideje a változásnak.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!