A néma gyilkosként is emlegetett hasnyálmirigyrák túlélési aránya az egyik legalacsonyabb, éppen ezért nélkülözhetetlen, hogy a kevésbé ismert jeleit is azonnal felismerjük.
A hasnyálmirigyrák esetében az egyik legalacsonyabb, mindössze 10 éves a túlélési arány, és a Cancer Research UK szerint a betegségben szenvedők mindössze öt százaléka éli túl a diagnosztizálást követő évtizedet, ezért a tünetek felismerése elengedhetetlen.
A hasnyálmirigyrák néma gyilkosként való titulusát azért kapta, mert a tünetek jellemzően nem jelentkeznek a korai stádiumban.
A kutatók azonban azonosítottak két, eddig nem ismert korai tünetet, amelyek segíthetnek az orvosoknak a betegség gyorsabb diagnosztizálásában. Mind a bőr sárgás elváltozását, mind a gyomor- vagy bélvérzést a betegség két legsúlyosabb tünetének tekintették, azonban további két, eddig fel nem ismert jelére bukkantak: a fokozott szomjúságérzetre és a sötétsárga vizeletre.
Ezeket a tüneteket egy tavalyi tanulmány azonosította. Dr. Weiqi Liao, az Oxfordi Egyetem kutatója elmondta:
Minél korábban diagnosztizálják a hasnyálmirigyrákot, a betegeknek annál nagyobb esélyük van a túlélésre. A diagnosztizálás azonban csak akkor lehetséges, ha mind a háziorvosok, mind a betegek tisztában vannak a betegség tüneteivel.
A nyilvánosságra hozott tanulmány a következő tüneteket tartalmazza:
Az NHS szerint a hasnyálmirigyrák elsősorban a 75 év felettieket fenyegeti, 40 éves kor alatt ritkán alakul ki. A rákos megbetegedések esélye csökkenthető, ha mérsékeljük a vörös és feldolgozott húsok fogyasztását, kerüljük az elhízást, a dohányzást, valamint az alkoholfogyasztást.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!