A részleges vagy teljes emlőeltávolító műtétek elkerülhetetlenül rányomják a bélyegüket a nők önbizalmára, akiknek sokszor éveket kell várniuk a mellük rekonstrukciójára. Az onkoplasztikának köszönhetően azonban egyetlen műtéttel áteshetnek a daganateltávolításon és a helyreállításon.
A hivatalos statisztikák szerint évente mintegy 5-6 ezer új emlőrákos beteget regisztrálnak Magyarországon, vagyis minden 10-12. nő találkozik élete során a betegséggel. A rendszeres szűrővizsgálatok fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, ugyanakkor az érintettekre váró beavatkozásokról és a helyreállító műtétekről már jóval kevesebb szó esik. Míg egykor a rosszindulatú melldaganatok esetében a daganatos terület vagy az érintett emlő eltávolítása után kezdődött meg a kemoterápia és a sugárkezelés, és csak ezek végeztével, sokszor évek múltán kerülhetett sor a rekonstrukcióra, ma már nem kell ennyit várniuk a helyreállító műtétekre.
A plasztikai sebészet egy különálló szakterülete az onkoplasztika, amely a daganatos betegségek kezelésével foglalkozó onkológia, valamint a mellplasztika ötvözetéből született meg.
Az eljárásnak köszönhetően a daganatos betegek esetében egy időben nyílik lehetőség a daganat eltávolítására és az érintett terület helyreállítására – ennek részleteibe avat be dr. Molnár Béla Ákos rekonstrukciós plasztikai sebész, a Dr. Rose Magánkórház állandó orvosa.
Az esztétikai célú plasztikai beavatkozásokkal ellentétben az onkoplasztika a rekonstrukciós sebészet tárgykörébe tartozik – ezek a típusú műtétek valamilyen betegséghez, például az emlő fejlődési rendellenességeihez vagy az emlődaganat sebészetéhez kapcsolódnak.
„Az elsődleges mindenképpen a daganat teljes eltávolítása biztonsági zónával, nyirokcsomó-biopsziával és a protokoll alapján a többi eljárással, ám minden esetben az egyidejű műtétre törekszünk – magyarázza a szakértő. – Ma már lehetőség van az azonnali helyreállításra, ami után a páciensek úgy ébrednek fel, hogy elvégeztük rajtuk az onkológiai beavatkozást, és megtörtént a mellrekonstrukció is. A melldaganatos műtétek 80 százaléka már ily módon történik, így egy percre sem sérül a páciensek önbizalma.”
Dr. Molnár Béla Ákos hozzáteszi, ehhez szükség van egy pontos kezelési tervre, amelyet a műtét előtt az onkológusból, sebészből, plasztikai sebészből, radiológusból és más szakmák képviselőiből álló onkoteam határoz meg.
„Így döntünk arról, hogy mellmegtartó vagy melleltávolító műtétre van-e szükség. Előbbinél csak egy részét távolítják el az emlőnek, de a rekonstrukcióra természetesen itt is szükség van, legtöbbször az esztétikai sebészetben használatos technikákkal állítjuk helyre az eredeti formát, olykor az ellenoldali mell korrekciójával együtt. A teljes emlő eltávolításnál egy kicsit bonyolultabb az eljárás – ebben az esetben a hiányzó szövetek pótlásaként mindenképp szükség van valamilyen saját érnyeles lebenyre, illetve kombinálhatjuk implantátumok beültetésével is.”
A rekonstrukció részleteitől függ, hogy a saját szövetet honnan pótolják az orvosok: többnyire a háti szövet egy részéből nyert lebennyel állítják helyre a mellet, ami alá szükség esetén a sebész el tudja helyezni az implantátumot. „Ha nagyobb volument kell pótolni, a hasfali szöveteket használjuk, a hasplasztika műtéti menetéhez hasonló eljárással” – teszi hozzá dr. Molnár Béla Ákos.
Itthon egyedülálló módon a Dr. Rose Magánkórház azon kevés magánegészségügyi intézmény közé tartozik, ahol a műtét előtti vizsgálatoktól egészen a beavatkozásig minden szükséges vizsgálatot egy helyen el lehet végeztetni.
„Amennyiben megvan a páciens onkoteam által elkészített műtéti terve, szinte azonnal meg tudjuk szervezni a műtétjét a Dr. Rose-ban. Nálunk is elérhetőek például olyan eszközök, mint az ultrahang kés, de alkalmazunk nemcsak a daganatsebészetben, hanem esztétikai műtéteknél is úgynevezett titánhálót, ami rendkívül szövetbarát és nagyon stabil. Ezzel a vékony titánszálakból álló finom háló-szerkezettel tudjuk jól stabilizálni az implantátumokat például teljes emlőeltávolítás után.”
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!