A barre névre hallgató edzés egyre több mozgásstúdióban elérhető, de közben sokak számára még ismeretlen ez a módszer. Mi ez valójában? Tánc, edzés, vagy pilates balett-tütüben? Egy kicsit mindegyik.
A barre tulajdonképpen egy női testre szabott funkcionális edzés, pilates elemekkel, a balettrúd támogatásával.
Annak ellenére, hogy itthon kevésbé ismert mozgásformáról van szó, hetvenéves múltra tekint vissza. A barre története egy hátsérüléssel kezdődött, és egy zseniális nővel, aki nem akarta abbahagyni a mozgást. Lotte Berk, német származású táncosnő és koreográfus, akinek köszönhetjük az alapokat, aki az 1950-es években elszenvedett sérülése következtében kialakult fájdalmaira keresett megoldást. Balettet, jógát és gyógytornát kombinált úgy, hogy közben megőrizte a mozgás örömét, és a test finom, de erőteljes formálását helyezte előtérbe. Így született meg a barre módszer – egy olyan edzésforma, ami a mai napig a női erő, az elegancia és a funkcionalitás tökéletes elegye.
Hrenko Zsófi, a barre órákat reggel és este is tartó Intuitive Pilates egyik oktatója – aki külföldön és itthon is bő évtizede foglalkozik oktatással – így írja le ezt az izgalmas mozgásformát: „Keverd össze a pilates-t, a balettet és egy fitness edzést, és bumm, így lesz a barre!” De mitől olyan különleges ez az edzés, és miért maradnak meg mellette azok is, akik minden más sportot pár hét után feladnak?
Kádas Annamari, a budai Studio Sissel vezetője, pilates-oktató és barre-tréner szerint a barre sokkal több, mint egy trendi fitneszirányzat: „A barre kombinálja a balett, a pilates és a funkcionális edzés elemeit. Intenzitásban és tempóban is eltér a pilatestől vagy a jógától.” A fókusz az apró, kontrollált mozdulatokon van, amelyek célzottan dolgoztatják meg az izmokat és a koncentrált figyelemnek köszönhetően biztos ki tudsz szakadni a mindennapok rohanásából is. Az eredmény? Nőiesebb testforma, tónusos izomzat, stabilabb tartás – nem kell az életedért küzdened se súlyokkal, se gépeken egyensúlyozva, mégis minden izomcsoportot megmozgató edzésen vehetsz részt. A változatosság és a táncos elemek teszik igazán élvezetessé ezt a mozgásformát, Zsófi, a tapasztalatai alapján azt mondja:
Az évek alatt többen mondták már nekem, hogy ez az egyetlen dolog, ami mellett megmaradtak, és csak ezt élvezik. Azoknak is ajánlom, akik szeretnek zenére mozogni, de a tánc mondjuk nem elég, mint fizikai karbantartási forma.
A barre egyik különlegessége, hogy a balett esztétikáját emeli be egy teljesen más célt szolgáló rendszerbe. Nem kell sem spicc cipő, sem éveken át fejlesztett táncos múlt. „Az egyik nagy mítosz a barre-ral kapcsolatban, hogy olyan mint a balett. Valójában egy edzésforma, és abszolút nem szükséges táncos háttér hozzá” – oszlatja el a kételyeket Annamária. Helyette a fókusz azokon van, akik ülőmunkát végeznek, akik szeretnének elegánsabban, jobb tartással mozogni, és akiknek számít a testtudatosság.
A barre órák hangulata egészen különleges, illetve az edző személye és stílusa is nagyban meghatározza az élményt. Az biztos, hogy változatos gyakorlatokkal találkozhatsz és minden óra garantáltan egyedi élmény lesz. Zsófi óráin például a zene nem csak háttérzaj, hanem ritmus, inspiráció és motiváció. Az oktató szerint ez az egyik legnagyobb előnye: „Én azért szeretem, mert zene van, és nekem a zene a boldogság. Élveztem, hogy szabad kezet kaptam és kreatív lehettem.
Számos izgalmas gyakorlatot lehet kivitelezni különböző kiseszközök segítségével. A szabadságot pedig az adja, hogy a saját testünket használjuk az órán. Én reformer és talaj pilates háttérrel rendelkezem és ezeket a kreatív, szabad energiákat nem tudtam megélni igazán azokban az óratípusokban. Ez ez ami inspirált abban, hogy ennek a mozgásformának is az oktatójává váljak.
– meséli Annamari.
Bárkit szívesen várnak, aki szeretné újra felfedezni a mozgás örömét, tónusos izmokat szeretne, de nem akar 200-as pulzussal ugrálni egy cardio edzésen. „A barre-t azoknak ajánlom, akik szeretik a low impact mozgásformákat, de szívesen feldobnák a rutinjukat egy izgalmas, nőies és kihívásokkal teli óratípussal” – mondja az oktató.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!