Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Sleep disorder

Az álomevés a legsúlyosabb alvászavar: akár végzetes is lehet

2024. szeptember 18.

2 perc olvasás

ELLE

betegség alvászavar álomevés
Az álomevés a legsúlyosabb alvászavar: akár végzetes is lehet
© Shutterstock

Az álomevésről fontos tájékozódni. 


Hallottál már az álomevésről? Lényegében az alvás és az ébrenlét vegyes állapotában az ősi agy átveszi az irányítást, és ételt keres. Az ultrafeldolgozott ételek, például az édességek, sütemények, torták, fánkok, chipsek és kekszek a leggyakoribbak, amelyeket az érintettek fogyasztanak. 

Végzetes is lehet

A szakemberek szerint erre az alvászavarra fontos odafigyelni, mert súlyos problémákat is okozhat, különösen akkor, ha valaki allergiás. Az emberek olyan ételeket fogyaszthatnak, amelyekre érzékenyek, és aztán allergiás reakciót kaphatnak. Ez ritka eset, de mégis előfordulhat. A cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulásához szintén hozzájárulhat a probléma. Szintén nagy az esély rá, hogy az álomevéstől szenvedők megvágják vagy megégetik magukat, miközben ételt készítenek, hiszen nincsenek maguknál teljesen. 

A rossz hír, hogy az összes paraszomniák közül az alvásevés a legnagyobb kihívást jelentő kezelés, amelynek nagyon alacsony a sikerességi aránya. Az álomevésnek magasabb a kockázata, ha valaki más alvászavarban is szenved, például érinti a nyugtalan láb szindróma, az alvajárás vagy a narkolepszia. Ennél az alvászavarnál az epizódok gyakrabban fordulnak elő, ha az érintettek nem alszanak eleget.

Érdekesség, hogy ébredéskor az emberek, amikor felébrednek  alig vagy egyáltalán nem emlékeznek arra, hogy mit tettek. A probléma bizonyos gyógyszerek, például az alvást segítő nyugtatók hatására is kialakulhat. Az álomevés leggyakrabban a 20 év alatti nőket érinti, de más korosztálynál és a férfiaknál is előfordulhat. 

Via


Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves