Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Tippek

3 tipp, hogy leküzd az érzelmi evést

2024. augusztus 02.

3 perc olvasás

ELLE

tippek pszichológia érzelmi evés éhség
3 tipp, hogy leküzd az érzelmi evést
© Shutterstock

A frusztráció, a stressz és a szomorúság gyakran érzelémi evéshez vezethet. 


Vannak időszakok az ember életében, amikor összecsapnak a feje felett a hullámok. Ezt okozhatja munkahelyi vagy magánéleti stressz, egyesek pedig ilyenkor a problémák elől menekülve az evésben lelnek vígaszt. Az érzelmi evés azonban nyilvánvalóan nem sok jóhoz vezet, főleg ha egy hosszabb távon fennálló problémáról van szó. Nyilván, ha alkalomadtán megeszel egy búfelejtő csokoládét vagy sütit, nem történik katasztrófa, de a tartós érzelmi evés súlygyarapodást okozhat, ami miatt szintén csökkenhez az önbizalom, ebből az ördögi körből pedig nehéz szabadulni. Összeállításunkban most mutatunk 3 tippet, amiknek a segítsgégével elkerülheted, hogy az ételek rabja legyél. 

Az éhségérzet tudatosítása 

Azt, hogy valódi éhségről vagy szellemi éhségről van-e szó, könnyedén ellenőrizheted. Csak tedd fel magadnak a következő kérdéseket: 

  • Mennyi idő telt el az utolsó étkezés óta? 
  • Van-e szomjúság érzés az állítólagos éhséged mögött? 
  • Hogyan érzed magad? Netán szomorú vagy valami miatt és egy kis étellel szeretnéd ezt csillapítani? Esetleg feszült vagy és emiatt cukorra vágysz? 

Ha ezekre a kérdésekre őszintén felelsz magadnak, akkor hamar azonosíthatod az éhséged okát és az is kiderülhet, hogy valójában nem is a tested éhezik, hanem csupán az elméd. 

Megoldási stratégiák 

Ha az érzelmeid állnak az étvágyad hátterében, akkor hasznos lehet felépíténed egy stratégiát, hogy el tudd kerülni a folyamatos falatozást. Ha azt érzed, hogy most feltépnéd a hűtőt, valami nasi után kutatva, akkor próbáld meg elterelni első körben a figyelmed. Jó ötlet lehet zenét hallgatni, akár valamilyen nyugtató, meditatív dallamot. Hosszabb távon a jó szokások, új hobbik beiktatása is segíthet: ha eddig nem sportoltál, akkor menj el jógázni, táncolni, akár edzőterembe. Egy 20-30 perces napi séta is sokat javíthat a mentális állapodon. Persze egy-két nap után csodát ne várj, de meglátod, ha néhány hét után sokkal kontrolláltabbak lesznek az érzéseid és a kaja után sem fogsz úgy sóvárogni, mint korábban. Először persze az adott pillanat küzdelmein kell magad átverekedni, ami nem lesz egyszerű, de ahogy megtalálod, mi váltja ki az érzelmi éhséget, máris könnyebb lesz megoldani is a problémát. 

Előzd meg a sóvárgást 

A sóvárgás alapvetően akkor jelentkezik, ha a vércukorszint ingadozik. Vagyis egész pontosan gyorsan megemelkedik, majd nem sokkal később ugyanilyen gyorsasággal le is csökken. Ez az ingaozás, azonban néhány életmódbeli változtatással megelőzhető. Először is nagyon fontos, hogy rendszeresen fogyassz egészséges ételeket. A tányérod fele jellemzően álljon zöldésekből, egynegyede fehérjedús ételekből, a másik negyede pedig teljes kiőrlésű gabonákban gazdak köretekből. Természetesen arra nem ösztönzünk, hogy tegyél tiltólistára bizonyos élelmiszereket. Néha igenis jól esik egy kis fagyi, csoki vagy péksüti. A lényeg a mértékletességen és a tudatosságon van. Ha alapavetően egészséges életmódot élsz, rendszeresen mozogsz, akkor egész biztos, hogy a mindennapoka erősen megterhelő érzelmi evés is elkerül majd. 

(via)

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves