Ha állást keresel, jó ha tudod, hogy erre a három tulajdonságra vagy képességre a leginkább érdemes ráerősítened.
Bruce Tulgan üzletember írta meg a Psychology Todayre, mik azok a tulajdonságok-képességek, amik jelenleg a legkeresettebbek a munkaerőpiacon. A jó hír, hogy ezeket gyakorolni, erősíteni is lehet, szóval ha állást keresel, érdemes ezekre rágyúrni.
Kezdjük ott, hogy nem csak úgy általában tulajdonságokról van szó, hanem konkrétan és specifikusan az úgynevezett soft skillekről. Ezeket azért nevezik puhának, mert nehezen megfoghatóak, nehezen számszerűsíthetőek: nincs belőlük középfokú vizsga vagy OKJ-s képzés. Olyan tulajdonságokról van szó, mint mondjuk a jó kommunikációs készség, megfelelő munkamorál, vezetői pozícióra alkalmasság, ügyfélorientáltság, illetve egyéb interperszonális készségek.
Nos, az utóbbi időben egyre gyakoribb az otthoni munkavégzés akár részben, akár egészben, és többek között emiatt is van, hogy nagyban megváltozott, hogy milyen soft skilleket tartanak különösen előnyösnek a munkavállalók. Bruce Tulgan szerint a következő háromról van szó. Könnyen lehet, hogy a szaktudásod alapján nem tűnsz ki eléggé az ugyanazon állásra jelentkezők közül. Ilyenkor hatalmas előny, ha kidomborítod a következő képességeidet, és persze ha fejleszted őket, hogy a gyakorlatban is működjenek.
Ezt már csak azért is nehéz megfogni, mert minden munkahelyen egy kicsit mást jelenthet, de a lényege az, hogy értsd, hogy te mint egyén hogyan hatsz az egész cég/munkahely/csapat munkájára, és akként jársz el, hogy a hatásod minél pozitívabb legyen. Ennek az egyik alappillére, ami a munkáltatók szerint sokaknál hiányzik a megfelelő önértékelés. Hogy ezzel rendelkezz, próbáld meg objektív mutatókhoz mérni saját teljesítményedet, és legyél vele tisztában, miben teljesítesz kiemelkedően, miben kevésbé jól.
Hatalmas része ennek továbbá a felelősségérzet is: mutatsd ki, hogy tisztában vagy azzal, hogy felelősséggel tartozol a munkádért és a többiekért, elkülönítve, hogy mi az, ami adott, és mi az, amin tudsz változtatni, azaz amiért felelős vagy. Fontos még ebben a körben a pozitív attitűd és nyílt, jól működő kommunikáció valamennyi kollégával: amit nem tudsz, nem értesz, azt kérdezd meg, aki neked mondd valamit, arra pedig figyelj oda. És roppant fontos, hogy jó érzékkel válaszd ki, hogy milyen szituációkban, melyik kollégákkal milyen hangnem a helyénvaló.
A munkahelynek megfelelő tökéletes egyensúlyt kell itt megtalálni. Nem jó sem az, ha az ember mindent elfogad és ahhoz ragaszkodik, hogy minden jó úgy, ahogy eddig volt, nem keres új megoldásokat, nincsenek új ötletei. De egy ponton túl már inkább hátráltat, minthogy előrevinné a munkát, ha valaki folyton mindenre rákérdez, mindig mindent máshogy akar csinálni.
A kettő közötti arany középút az üdvös, de valamennyi kritikus gondolkodásra gyakorlatilag minden munkahelyen szükség van. Az ember legyen szellemileg nyitott, legyen kész új dolgokat megtanulni, ne ítélkezzen elhamarkodottan, és döntéshelyzetben minden lehetséges válaszlépést megfontoljon, hogy ki tudja választani a legjobbat.
Rengeteget szokás ezzel a szóval dobálózni, de talán most fontosabb, mint valaha, hiszen az együttdolgozásnak új formái alakulnak ki most, hogy a járvány óta egyre elfogadottabb a távmunka. Fontos, hogy a közös munkába úgy kapcsolódj bele, hogy azt keresed, te mivel tudsz hozzájárulni a sikerrel, és a többieknek mire lehet szüksége.
Ha új helyen kezdesz, ehhez az is kell, hogy minél előbb, minél gyorsabban felmérd, hogy milyen viszonyok között dolgozol, kikkel dolgoozol együtt, rugalmasan alkalmazkodsz ahhoz a struktúrához, ami a közös munkátok kereteit adja. És nemcsak az fontos, hogy világos legyen a számodra, hogy pontosan mi is a te helyed ebben a struktúrában, az szintén kell, hogy teljesítsd is a feladatokat, amik ennél a pozíciónál fogva a te reszortodba tartoznak. Tartsd tiszteletben mások szakértelmét és feladatait, és ünnepeld az ő sikereiket is!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!