Országszerte nők ezrei tüntettek Recep Tayyip Erdoğan török elnök bejelentése ellen, miszerint kilépnek az Isztambuli Egyezményből.
„Az Isztambuli Egyezményből való kilépés katasztrófa a Törökországban élő nők és gyermekek milliói számára” - közölte Ece Unver, az Amnesty International törökországi igazgatója. Több török városban ezrek - főleg nők - tüntettek Recep Tayyip Erdoğan elnök múlt héten tett bejelentése ellen, miszerint az ország július 1-től visszavonja ratifikációját, és kilép az Isztambuli Egyezményből.
A demonstrálók szerint a kormányzat elárulta a nők biztonságát. A török nők 38 százaléka lesz élete során kapcsolati erőszak áldozata a WHO szerint, az európai átlag 25 százalék.
Rendkívül fontos lépés volt Európában a 2011-től élő dokumentum, amelynek kimondott célja a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzése és felszámolása. Szimbolikus jelentősége volt annak is, hogy az Európa Tanács éppen Isztambulban véglegesítette az egyezményt, a navét is a városról kapta.
Miközben Törökország elsőként írta alá a dokumentumot, az országot vaskézzel irányító Erdoğan most a hagyományos család védelmére hivatkozik a kilépésnél.
Magyarország 2014. március 14-én írta alá az egyezményt, azonban 2020 májusában - három KDNP-s képviselő politikai nyilatkozata nyomán - a magyar országgyűlés elutasította a ratifikációt. Ez a nyilatkozat felszólítja a kormányt, hogy ne tegyen további lépéseket az egyezmény kötelező hatályának elismerésére, és az Európai Unió intézményeiben is azt az álláspontot képviselje, hogy az EU ne csatlakozzon a dokumentumhoz.
Az elmúlt években több demonstrációt tartottak Budapesten az egyezmény ratifikációja mellett.
France24/Reuters/Euronews
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!