A buborékos bor lesz az új kedvenced
Éless Tímea borász, a tradicionális és az avantgárd stílusirányzatok között egyensúlyozva hozta létre legújabb alkotását, a boogie névre hallgató pét-nat bort. Ha szereted a borokat, de már meguntad a fröccs ízét, ez lesz az új kedvenced.
A pétillant naturel, rövidebb nevén pét-nat egyike a buborékos boroknak. Már a 17. században ismerték, ezért aligha lehet újdonságnak nevezni. Az elmúlt években a pét-nat reneszánszát éli, a borászok és a borkedvelők újra felfedezték a benne rejlő szépséget. Népszerűsége annak köszönhető, hogy egyre több borász vált át a természetes borkészítésre. A pét-nat nem igényel olyan szigorú bánásmódot, mint egy pezsgő vagy prosecco, melyek elkészítése nagy macerával jár. A buborékos bor készülhet bárhol, erjedhet hordóban, tartályban vagy akár amforában. Sőt, különbőző szőlőfajtákkal is lehet kísérletezni, játszani.
A pét-nat az egyszerű, de mégis kockázatos ‘méthode ancestral’ nevű eljárással készül, ami azt jelenti, hogy a bort még az erjedés vége előtt lepalackozzák, így a benne maradt cukor az üvegben alkohollá és szén-dioxiddá alakul át, vagyis megjelennek a palackban a buborékok. A lezárás után már nem nyúlnak hozzá többet, a borra van bízva, hogy hogyan változik. A pét-natban jellemzően benne hagyják a seprőt, ami egy opálos látványt, valamint a megszokottól eltérő textúrát és aromavilágot kölcsönöz neki.
„Most is a férjem volt az, aki egyik nap azzal állt elő, hogy készítsünk pét-natot – meséli Éless Tímea. – Ez a 800 palack igazából egy kísérlet volt számunkra. Hiszünk a furmintban és kíváncsiak voltunk arra, hogy milyen így elkészítve ez a fajta. Örülök, hogy végül sikerült egy ennyire egyedi tétellel bővítenünk a portfóliónkat.”
A boogie névre keresztelt pét-nat alapját a Dukát-dűlőből szüretelt, szép savszerkezetű alapanyag adta. Kíméletes préselés után egy 15 hektoliteres tartályba tették, ahol spontán erjedni kezdett. A cukor és az alkohol mennyiségét folyamatos figyelemmel követték, hiszen elképzelésük szerint 16 gramm cukor kellett ahhoz, hogy később a megfelelő nyomás létrejöjjön az üvegekben. Amikor elérték az optimális arányt, felkeverés helyett a tartály aljáról töltötték meg a palackokat, hogy az átlagosnál nagyobb mennyiségű seprővel táplálják az élesztőt, ezzel előmozdítva a minél teljesebb erjedést.
A borász páros nem csak ízvilágban, hanem megjelenésében is olyan rendhagyó kinézetre törekedett, ami egyben funkcióval is rendelkezik. A palackok kartonhengerekben, fejjel lefelé állnak. A fogyasztók választhatnak, hogy óvatosan felrázzák a seprőt, vagy eltávolítják az üveg nyakában leült szedimentet. Ízlés kérdése, hogy ki hogyan kedveli jobban, de akár a rázást, akár a házi degorzsálást választjuk, fontos tudni, hogy a nagy nyomás miatt érdemes víz alatt kinyitni a palackot.
Ez a könnyed játékosság a pét-nat sajátja, amibe a Szóló pincészet most bevonja a borkedvelőket. A boogie borból sosem lesz elég egy pohár. Vagy egy palack.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!