A tálib szélsőségesek nagyszabású médiakampányba kezdtek, hogy megnyugtassák az afgán nőket és a nők jogaiért kiálló nemzetközi szervezeteket.
Két nappal Kabul elfoglalása után az új tálib hatalom televíziós interjúban próbálta megnyugtatni az afgán lakosságot. Mint mondták, ezúttal másképp lesznek a dolgok, és az afgán nőknek nincs okuk a félelemre. „A nők dolgozhatnak és tanulhatnak” – mondta az egyik szóvivő, társa pedig azt is hozzátette, hogy a kormányban is helyet kell kapniuk a női képviselőknek.
„Biztosak lehetnek benne, hogy nem lesz helye a nők elleni erőszaknak” – jelentette ki Zabihullah Mudzsahid, a tálibok képviselője, elsősorban a nemzetközi szervezetek megnyugtatására, ám azt elismerte, hogy továbbra is a saría törvény marad az irányelvük.
A tálib hatalomátvétel kapcsán a leginkább aggasztó tényező a nők jogainak korlátozása: legutóbb, amikor a tálibok vezették Afganisztánt, az iskolákat és a munkahelyeket bezárták a nők előtt, kötelező volt a teljes testet fedő burka viselése, és a férfiak teljes hatalmat gyakorolhattak a nők felett. Amióta újra hatalomra kerültek, a tálibok egyelőre vegyes nyilatkozatokat tesznek a nőkre vonatkozó szigorú szabályokkal kapcsolatosan.
A tálib hatalom jóindulatának bizonyítékaként a Tolo News nevű magántelevízió adásában a tálibok egyik szóvivője hajlandó volt válaszolni a műsorvezető, Beheshta Arghand kérdéseire, annak ellenére is, hogy a nő nem viselt teljes arcát eltakaró fátylat. Emellett több női riporter is újra feltűnt a képernyőn, amint Kabul utcáiról tudósítottak. A New York Times elemzése szerint azonban ez csupán a hatalmas tálib médiakampány része.
Video - TOLOnews' Hasiba Atakpal reports on the situation in Kabul pic.twitter.com/IqbGJbqlUX
— TOLOnews (@TOLOnews) August 17, 2021
Erre utal az is, hogy vasárnap az ország fő közszolgálati csatornájának egyik sztárműsorvezetőjét, Khadija Amint elbocsátották és egy tálib műsorvezetőt ültettek a helyére. Az újságíró később azt is elárulta, hogy a cégnél dolgozó többi nőnek is határozatlan időre felfüggesztették a munkaviszonyát. „Újságíró vagyok és nem dolgozhatok. Mit fogok csinálni? – panaszolta Khadija. – A következő generációnak nem lesz semmije, az elmúlt húsz év eredményeit eltörlik. A tálibok azok tálibok. Nem változtak meg.”
Az ország évek óta tálibok uralta területein a civil szervezetek a női jogok súlyos korlátozásáról számolnak be, és a mostani hatalomátvétel után az afgán nők többsége újra viselni kezdte a burkát, amelyet 2001-ben már a többség elhagyott.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!