A nem orvosi célú beavatkozások csökkentésével a rezsim hivatalos indoklása szerint a nők reproduktív egészségét szeretnék javítani.
Csökkentenék az orvosilag nem indokolt terhességmegszakítások számát Kínában, nagyobb hangsúlyt fektetve a védekezésre, valamint "a férfiak ezen a téren tanúsított nagyobb felelősségvállalásának előmozdítására" - összegzi az MTI a kínai Államtanács hétfőn kiadott új irányelveinek lényegét.
A The Guardian megjegyzi, hogy az országban szigorú szabályozást vezettek be korábban a nemi alapú terhességmegszakításokra, amire azért volt szükség, mert Kínában hagyományosan több abortuszt hajtottak végre, ha lány lett volna a születendő gyermek.
A brit lap értelmezése szerint az új jogszabály elviekben a nőket védi, valószínűleg köze van a születésszámok drasztikus csökkenéséhez is. Elemzők az elkövetkező évtizedek egyik legnagyobb kihívásának tartják ezt a problémát Kínában.
Hivatalosan az új jogszabály teljes egyenlőséget akar 2030-ra elérni a férfiak és a nők között.
A dokumentum szerint 2030-ra a nők számára egyenlő hozzáférést biztosítanak majd a teljes életciklust lefedő egészségügyi szolgáltatásokhoz, emellett egyenlő jogokkal rendelkeznek majd az oktatás, a gazdaság és a politika területein is.
A hatóságok a szexuális oktatás, továbbá a szülés, illetve a terhességmegszakítás utáni szolgáltatások fejlesztésére is hangsúlyt fektetnek majd a tervek szerint.
Kínában 2015 októberében törölték el az 1979-ben bevezetett egykepolitikát, amely alapján a lakosság zömét kitevő han kínai szülőpárok csak egy gyermeket vállalhattak, a túlnépesedést elkerülendő. A kisebbségben lévő nemzetiségek esetében a városban élő párok számára két, a vidéken élők számára pedig három gyermek volt engedélyezett 2016 előtt is. Bár 2016-tól a társadalom elöregedésének orvoslására a han kínaiaknak is engedélyezték a két gyermek vállalását, az enyhítés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a születések száma ugyanis a következő években folyamatosan csökkent.
A legutóbbi, májusban közzétett népességi adatok szerint tavaly mintegy 12 millió újszülött született Kínában. Ez a legalacsonyabb születési szám volt az 1960-as évek óta, és jelentős visszaesést tükröz még a 2016-ban regisztrált 18 millió újszülötthöz képest is.
A 2020 végén végzett népszámlálás alapján Kína lakossága tavaly 1,412 milliárdra nőtt az egy évvel korábbi, 1,4 milliárdról.
(MTI/The Guardian)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!