Az ájurvéda személyiségtípusai egy párkapcsolat jövőjéről is sok mindent elárulnak
Amikor az ember beleszeret valakibe és rózsaszínű köd telepszik az agyára, nemigen szokta azon törni a fejét, az illető valóban illik-e hozzá. Ebben a felfokozott lelkiállapotban minden konfliktus megoldhatónak, minden nézeteltérés áthidalhatónak, a jövő pedig zavartalannak tűnik. Aztán alábbhagy a hormonok tombolása, és fény derül az olyan lényegtelennek látszó, adott esetben mégis halálosan idegesítő eltérésekre, mint hogy az egyik már hajnali hatkor fent kukorékol, miközben a másik még délelőtt tízkor is álomittasan kóvályog, az egyik este csak egy kis salátát csipeget, a másik háromfogásos meleg vacsorára vágyik, az egyik a hétvégéket a hegyekben túrázva, a másik a tévé előtt heverészve képzeli el. Dr. Szalkai Iván orvos, az ájurvéda-gyógyászat szakértője szerint amikor párt választunk, nagyon fontos, hogy felismerjük a másik típusát. Ha ismerjük saját magunkat és be tudjuk lőni a másik típusát, akkor fel tudjuk mérni, mit várhatunk tőle egy kapcsolatban. Ha a szerelem első, mámoros szakaszát követően eljutunk az együttélésig, akkor érdemes elgondolkoznunk azon, vajon azok a különbségek, amelyeket konfliktusként érzékelünk, az elhidegülési folyamat jelei-e, vagy pusztán a kettőnk eltérő típusából adódnak, és ez utóbbi esetben el tudjuk-e viselni a különbségeinket hosszú távon is.
Ahhoz, hogy megértsük, az ajurvéda mi alapján oszt kategóriákba minket, először is azt kell tudnunk, hogy ennek a 4000 éves, írott emlékekkel rendelkező komplett orvostudománynak a felfogása szerint a világmindenség őselemekből épül fel, és ezek határozzák meg mindennek, így az embernek is a működését és a jellemzőit. A titokzatosan hangzó őselem fogalma modern nyelvre fordítva úgy fogható meg, hogy „olyan, mint”: olyan, mint a víz, a föld, a tűz, a levegő vagy az űr. A levegő például állandó mozgásban van, hűvös, nincs nyugalma, csak a bőrünkkel érezzük. A tűz energiát ad, melegít, változékony, mozgékony. Az űr elérhetetlen, hideg, távoli; a víz tápláló, nincs nélküle élet, hatalmas az ereje; a föld mindent megbír, stabil, építeni lehet rá. Az ajurvéda másik fontos fogalma az energia, és ennek három alapformáját különbözteti meg: a légzési, a táplálkozási és a tudati energiát. Az energiák és az őselemek határozzák meg a dósákat, amelyekből az ajurvéda alapvetően hármat ismer, és ezek mindegyike két őselemből áll: a vata dósa az űr és a levegő, a pitta a tűz és a víz, a kapha a víz és a föld kombinációja. Mivel a régi indiaiak leírták, melyikre mi jellemző, kérdőív segítségével meg lehet határozni, valakiben a három fő dósából melyik van jelen a legnagyobb és a legkisebb arányban. Az adott dósát létrehozó őselemek tulajdonságai jelennek meg ugyanis az emberi szervezeten belül, mind a külsőnkben, mind a testünk működésében, mind mentális szinten.
A vata: lényege a változékonyság
Nincs két egyforma ember, ezért nem biztos, hogy a másik külseje alapján száz százalékos biztonsággal meg tudjuk határozni, milyen típus az illető – hangsúlyozza dr. Szalkai Iván, de ezek az első ismeretek már segítséget adnak ahhoz, hogyan közelítsünk, milyen módszereket használjunk a másiknál. A vata testalkatát tekintve manöken típus, magasságához mérten vékony, az arca is keskeny, a szeme kicsi, a haja egyenes, száraz, törékeny, a bőre száraz, emiatt nagyon korán ráncosodik. Hajlamos a változó vagy alacsony vérnyomásra, hideg a keze-lába. Ahogyan a levegő mozog, a vata-domináns embernek is mindig jár keze-lába, nem tud nyugton ülni, cikáznak a gondolatai, mindig támadnak új ötletei, amiket szeret elmondani, sokat beszél. Gondolatgazdag ember, időnként olyan gyorsan vált az agya, hogy a többiek nem tudják követni. Nagyon szeret táncolni, futni, szereti a dinamikus sportokat, nagy a mozgásigénye, emiatt nem hízik el.
Szexuális téren fantáziaképeiben nagyon gazdag, de a kivitelezésében nem annyira, inkább hidegebb típus. Nagyon fontos nála, hogy a mentális kielégülés, a mozgás, a színház, a sok változatos program jelen legyen. Étkezési szokásait illetően nem az a kimondott ínyenc, hol többet eszik, hol kevesebbet, nem az evés a legfontosabb az életében. Folyamatosan mindenben változik, a rövid távú memóriája csodálatos, egy munkaközösségben ő találja ki, mit kell csinálni, de arra nem emlékszik, mi történt tegnap. Elsősorban mozgásszervi, illetve idegrendszeri betegségek dominálnak nála, hajlamos a depresszióra, a pszichiátriai kórképekre. Mivel a vata lényegi eleme a változékonyság, tudni kell, hogy ha depresszív hangulat lesz úrrá rajta, az nem tragédia, elmúlik egy-két napon belül. Ha megharagszik, jól ki lehet békíteni egy puszival vagy egy csokor virággal, mert egy új inger gyorsan átalakítja az adott hangulati állapotát.
A cikk folytatását az ELLE aktuális, szeptemberi számában találjátok, ahol a pitta és kapha típusok leírását, illetve a három típus egymáshoz való viszonyát is elolvashatjátok.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!