Ha te is nagyon féltékeny típus vagy, akkor az alábbi stratégiák számodra is hasznosak lehetnek.
A krónikus, folyamatos féltkenység elképesztő megterhelő tud lenni, ha pedig úgy is érzed, az érzés nem már nem egészséges módon hatalmasodik el rajtad, akkor mindenképpen érdemes tenni valamit ellene. Bármi legyen is a kiváltó ok, az alattomos zöld szemű szörnyeteg könnyen képes átvenni feletted az irányítást, viszont jó hír, hogy néhány megküzdési stratégia a segítségedre lehet abban, hogy végre abbahagyd a féltékenykedést. Összeállításunkban most megmutatjuk a legjobb tippeket.
A leggyakrabban a negatív érzések nem is arra a személyre vonatkoznak, akire féltékeny vagy, az érzés sokkal inkább hozzád kapcsolódik. A féltékenységet – ami gyakran indokolatlan – sokkal inkább a belső bizonytalanság generálja, amikor azt hiszed, nem vagy elég jó a másiknak. Ahelyett, hogy időt és energiát pazarolnál arra, hogy folyamatosan magadat ostorozod, inkább fordítsd meg a gondolkodásod. Írj egy listát arról, mik azok a képességeid, amiknek köszönhetően remekül helyt állsz mondjuk a munkában, illetve vedd sorra a pozitív tulajdonságait. Koncetrálj az erősségeidre, tapasztalataidra és próbáld meg tudatosítani magadban, hogy igenis értékes vagy. Ezen a ponton fontos kiemelni az énidő fontosságát is. Lényeges, hogy szánj időt saját magadra is, olyan tevékenységekre, amiket szívesen csinálsz. Ha rendben vagy magaddal, akkor a féltkenység érzése is meglátod, alább hagy majd.
Brenda Wade klinikai pszichológus szerint a kapcsolatokban felbukkanó féltékenység a bizonytalanság és a birtoklási vágy eredménye, valamint a félelem attól, hogy elveszíted azt, akit szeretsz. Ahhoz, hogy sikeresen megbirkózz a féltkeny gondolatokkal és erősíteni tudd a kapcsolatod, el kell jutnod a probléma gyökeréhez. Fontos, hogy kommunikálj a problémáról a pároddal, beszéljetek az elköteleződésről. Wade azt mondja, a féltékenység kezelése nem kell, hogy veszekedéshez vagy vádasodáshoz vezessen, a felek közti bárbeszéd, konstruktív vita viszont elősegítheti az egészséges kommunikációt, így az esetleges határok feleállítás is könnyebb lesz. Persze ehhez két, érzelmileg is érett emberre lesz szükség, akik elkötelezettek abban, hogy dolgozzanak a kapcsolatukon.
A féltékenység gyakran összefügg az alacsony önbecsüléssel. Ahogy azt már fentebb is említettük, nagyon lényeges, hogy rendben legyél magaddal, de ami még ennél is fontosabb, hogy szeresd magad. Ha úgy érzed folyamatosan beszél hozzád a saját belső kritikusod, akkor itt az ideje, hogy elhallgattasd ezeket a hangokat. A szakértők szerint jó ötlet lehet, ha minden reggel, a tükör előtt állva pozitív gondolatokat mantrázol, vagy este lefekvés előtt feljegyzel három gondolatot, amit aznap szerettél magadban. Ezen a ponton lehetséges, hogy szakember bevonása is eredméynere vezethet. Ha mentálhigiénés szakemberrel dolgozol, és megtanulod elhinni, hogy szerethető, szeretetrméltó vagy, az segíthet növelni az önbecsülésed, végső soron pedig le tudod majd győzni a féltékenység kínzó érzését is.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!