Az illatok életünk minden pillanatában, mozzanatában fontos szerepet játszanak. Ennek ellenére ez a terület még mindig fehér folt a tudomány térképén, hiszen az illóolajok sokkal többre képesek, mint amire ma tudományos magyarázatot kaphatunk.
Az illatok életünk minden pillanatában, mozzanatában fontos szerepet játszanak. Ennek ellenére ez a terület még mindig fehér folt a tudomány térképén, hiszen az illóolajok sokkal többre képesek, mint amire ma tudományos magyarázatot kaphatunk.
Orrunk az egyetlen olyan érzékszervünk, amely közvetlen kapcsolatban áll az idegrendszerünkkel. Ezért az illatok, szagok közvetlenül és azonnal befolyásolják érzelmeinket, lelki beállítottságunkat. Az egészben az a csodálatos, hogy a szaglás, az emlékezés, az érzékelés és az ezek által kiváltott reakció mindössze egyetlen lélegzetvétel alatt történik. Az aromaterápia kifejezés viszonylag új keletű, Dr. René Morris Gattefosse lyoni vegyésztől származik: 1926-ban jelent meg kutatásait összefoglaló könyve, amely ezt a címet viselte. Gattefosse aromaterápiának minősítette az illatos növények, drogok és az illóolajok használatán alapuló gyógyító eljárások összességét. Illóolajnak pedig egy adott növény vagy növényi rész vízgőzzel lepárolható (vagyis desztillálható) illékony vegyületeinek összességét nevezte, mely meghatározás ma is helytálló. Az illóolajok a növény legkülönbözőbb részeiben halmozódnak fel, gyökérben, fás részekben, kéregben, levelekben, virágokban, termésekben, magokban, stb. Ugyanannak a növény különböző részeiben található illóolajok mind fizikai tulajdonságaikban, mind kémiai összetételükben jelentősen eltérnek egymástól, ezért fontos, hogy alkalmazásukkor ezt is vegyük figyelembe. (Ebben segítségünkre van a csomagolás: a kiváló minőségű, megbízható forrásból származó illóolajok üvegcséjén a növény latin neve mellett azt is feltüntetik, hogy a növény mely részéből készült, például fe. = levél, fl. = virág.) Minőségüket és kémiai összetételüket jelentősen befolyásolja a talaj, az éghajlat, a növény életkora vagy a szedés ideje. Ezért fordulhat elő, hogy ugyanaz az illóolaj azonos gondosságú feldolgozás esetén is más-más kémiai összetétellel rendelkezhet. Hogy az illóolajokat miként használják fel a gyógyításban az az Elle áprilisi számából kiderül.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!