Segélyek elosztásában résztvevő férfiak ellenszolgáltatásokért adnak élelmet és fuvaroznak haza nőket
A segélyek elosztásában résztvevő férfiak hazafuvarozzák a nőket otthonaikba, ha kapnak érte „cserébe valamit”.
Szíriában nőket szexuálisan kizsákmányolnak férfiak, akik az ENSZ és más nemzetközi jótékonysági szervezet nevében segélycsomagokat szállítanak a háború sújtotta országba.
Az ENSZ Népesség Alap a tavalyi év során felmérést végzett a nemi alapú erőszak kapcsán a térségben, és arra a megállapításra jutott, hogy a humanitárius segítségnyújtást szexuális szolgáltatásokra váltják be Szíria különböző kormányzóságaiban.
A BBC szerint a segélymunkások elmondása alapján férfiak ételért és segítésnyújtásért cserébe szexuális jellegű szívességet vártak el a nőktől. A munkások azt is hozzátették, hogy a szexuális kizsákmányolás olyannyira elterjedt, hogy néhány szíriai nő visszautasítja az elosztóközpontok felkeresését, nehogy azt feltételezzék róluk, hogy a segélycsomagért cserébe, amit hazavittek, szexuális ellenszolgáltatást nyújtottak.
A "Voices from Syria 2018" jelentés szerint „aggodalmak merültek fel a humanitárius segítségnyújtás kapcsán”, és hogy „azokat az elosztóhelyeket gyakran nem tekintik biztonságosnak, ahol férfidominancia jellemző.”
A jelentés továbbá példaként említi, hogy „lányok és nők férjhez mennek a tisztségviselőkhöz egy rövid időre és szexuális szolgáltatást nyújtanak annak érdekében, hogy ételhez jussanak; az elosztásért felelős személyek elkérik a lányok és a nők telefonszámait; hazafuvarozzák őket, ha kapnak érte „cserébe valamit”, vagy ellátmányt szereznek nekik, ha cserébe „meglátogathatják őket az otthonaikban”, vagy ha viszonzásképp a szolgálataikért „eltöltenek velük egy éjszakát”.
Hozzáteszik: „Azok a lányok és nők, akiket nem védelmeznek férfiak, mint például az özvegyek, elváltak, valamint a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek, különösen kiszolgáltatottak a szexuális kizsákmányolás tekintetében".
Egy másik segélymunkás állítása szerint néhány humanitárius ügynökség figyelmen kívül hagyta ezeket a kizsákmányolásokat, mert ahhoz, hogy a segélycsomagokat Szíria olyan veszélyes részeire is el tudják juttatni, ahová a nemzetközi szervezetek nem tudnak bejutni, harmadik fél, a helyi tisztségviselők közreműködését kell kérniük.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy tudomásuk volt ezekről az állításokról, de sajnos nem rendelkeztek elegendő információval ahhoz, hogy azonosítsák az érintett személyeket és szervezeteket, és hogy lépéseket tegyenek az ügyben.
A szóvivő azt is hozzátette, hogy a Menekültügyi Főbiztos „új kutatásokat rendelt el annak érdekében, hogy több információ birtokába jussanak, és további lépéseket tettek a megelőző intézkedések erősítését, a folyamatokról szóló jelentések készítését, valamint a helyi partnerek képzését illetően”.
Szíriában 2011 óta tart a háború, és az ENSZ elmondása szerint 250 ezer ember halt meg az elmúlt öt év során. Az Egyesült Királyságbeli ellenőrző csoport, a The Syrian Observatory for Human Rights a halálos áldozatok számát több mint 321 ezer főre teszi, míg egy kutatóközpont 2016 februárjában készült becslései alapján a háború okozta elhalálozások száma 470 ezer főre is tehető.
Forrás: elleuk.com, képek: Getty / AFP, Delil SouleimanAz általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!