Kevesebb, mint 24 óra alatt 600 millió euró gyűlt össze
Hétfő kora este tragikus momentumnak lehetett szemtanúja a világ: a Notre Dame lángokba borult. A tűzoltók hosszú órákon át próbálták elállítani a tüzet, végül hajnalban sikerült megmenteni a 850 éves katedrális egy részét. A Notre Dame vallási, építészet és művészettörténeti szempontból is olyan kiemelkedő műalkotás, amely páratlan az egész világon. A tűz eloltása után azonnal elkezdődött a károk felmérése, még nem tudni, pontosan mekkora a baj. Összeszedtük a legfontosabb információkat, amiket tudni lehet a tűzről és az utóhatásokról.
Az egész világ tehetetlenül és összetört szívvel nézte végig, ahogy Franciaország majdnem ezeréves szimbóluma lángokban áll, miközben a huszártorony megadva magát leborul, és a tűz martalékává válik. Jogosan feltételezhettük, hogy a károk felbecsülhetetlenek, az épület perig menthetetlenül porig ég, hiszen a szemünk előtt omlott össze az épület teteje, és élő adásban követhettük végig, ahogy az égig érő lángok bekebelezik a dómot. A baj szerencsére korántsem olyan nagy, mint hittük. A tetőszerkezet megsemmisült, de az épület belseje szinte ép maradt. Restaurálás szempontjából a tetőszerkezet és a huszártorony gond nélkül pótolható. A legnagyobb aggodalmat most az okozza, hogy a több száz fokos hőmérsékletűre felhevült építőelemek a hő hatására megrepedtek, emiatt pedig nagy esély van rá, hogy a boltozat a lehűlés után beomlik.
St. Joan of Arc: "Hold the Cross high, that I may see it through the flames."#NotreDame pic.twitter.com/8hbSgWEhZU
— Pilarica ن (@Pilaricareb) April 16, 2019
A tűzvész egyik legtragikusabb és szívszorítobb pillanata pár másodperc alatt zajlott le:
#BREAKING: Part of the spire at Notre Dame Cathedral in #Paris has collapsed amid a raging fire. #notredamedeparis pic.twitter.com/PJkPrcyE8S
— Alhagie Jobe (@freejobe39) April 15, 2019
A francia miniszterelnök elmondta, a tűzoltóknak köszönhető az akció 'sikeressége' (vagyis, hogy nem roppant össze azonnal az egész épület), mivel a tüzet oltó szakemberek az épület belsejéből is locsolták a köveket. Sokakban felmerült a kérdés - Trump elnökben is – hogy miért nem az égből, helikopter segítségével locsolták a katedrálist. Ez lett volna az egyik legrosszabb megoldás, a több száz liter víz súlya alatt rögtön összeomlott volna a boltozat szerkezete, ami az épület teljes pusztulásához vezetett volna.
Fotó: AFP
A tűz oltása alatt külön csapat foglalkozott az épületben lévő műkincsek mentésével. Párizs polgármestere, Anne Hidalgo Twitteren posztolt egy képet a sértetlen műkincsekről, megnyugtatva a világot, hogy a tűzoltók lényegében mindent kimenekítettek, ami mozdítható volt.
Merci aux @PompiersParis, aux policiers et aux agents municipaux qui ont réalisé ce soir une formidable chaîne humaine pour sauver les œuvres de #NotreDame. La couronne d'épines, la tunique de Saint Louis et plusieurs autres œuvres majeures sont à présent en lieu sûr. pic.twitter.com/cbrGWCbL2N
— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) April 15, 2019
A Le Figaro közzétette, hogy miket sikerült kimenekíteni. Amit eddig tudni lehet, hogy a nem mozdítható műkincsek közül a rózsaablakok sértetlenek maradtak, valamint a két toronyban lévő harang is épségben megúszta. A mozdítható tárgyakkal kapcsolatban érdekes, hogy a Notre Dame épületében található 16 szobor mindegyikét pár órával a tűz keletkezése előtt szállították el restaurálás céljából. Épségben maradt a töviskorona, amit IX. Lajos helyezett el a dómban - abban a hitben, hogy Jézus viselte a fején - valamint a tunika, amiben a király odaszállította a töviskoronát. Sértetlen az orgona (bár a Le Figaro szerint képtelenség, hogy valaha is zenélni lehessen rajta).
Incroyable. Het rozet aan de noordkant zit er gewoon nog in ️ pic.twitter.com/d6dhnCFA7W
— Sywert van Lienden (@Sywert) April 16, 2019
Les agents du @MinistereCC, épaulés par les équipes de l’archevêché, les @PompiersParis et les forces de sécurité, évacuent les œuvres se trouvant à l’intérieur de la cathédrale. Elles sont progressivement mises en sécurité. #NotreDame pic.twitter.com/iINHyUqJME
— Franck Riester (@franckriester) April 15, 2019
A katedrális belsejében található 17.-18. századi festmények nem bírták ki a megpróbáltatást, a tetőszerkezettel együtt porrá lettek.
À l’intérieur de Notre-Dame de Paris, au cœur des décombres et des gravas, la Croix est là. Debout. Elle semble intacte. Douloureuse et lumineuse à la fois. Victorieuse du mal. Pas loin, Marie est là,sa statue en témoigne toujours
— Abbé Grosjean ن (@abbegrosjean) April 16, 2019
Cette photo vaut toutes les homélies. #NotreDame pic.twitter.com/WkhGfpDD94
Már a tragédia első óráiban érkeztek különböző felajánlások a világ összes pontjáról. A CNN megírta, hogy Salma Hayek férje, François-Henri Pinault milliárdos 100 millió euróval, azaz körülbelül 32 milliárd forinttal fogja támogatni Párizs jelképeként is szolgáló katedrálist. Pinault családjának tulajdonában van többek között a Kering cégcsoport, ami olyan luxusmárkákat foglal magába, mint a Gucci, az Alexander McQueen, az Yves Saint Laurent vagy a Balenciaga. Hayek és férje a Notre Dame közelében tartották az esküvőjüket, ezért is szeretnék jelentős összeggel támogatni a felújításokat.
A francia L'Oréal szépségárkát alapító Bettencourt család alapítványai 200 millió euróval támogatják az épület helyreállításait.
A Givenchy, Louis Vuitton, Christian Dior luxusmárkákat igazgató cég, az LVMH tulajdonosa Bernard Arnault és családja is 200 millió eurót dobott be a felújítási munkálatokra.
A Total energiaipari vállalat 100 millió eurót adományozott Párizs számára.
A legnagyobb divatmárkák mellett többek között Magyarország is beszállt a támogatásba, Szeged tízezer eurót (3 millió forint) körüli összeget ajánlott fel, a polgármester szerint 140 éve egy árvíz után Párizs segített a magyar város helyreállításában, ezért itt az idő, hogy viszonozzák a segítséget.
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége is felajánlott egy jelképes összeget, ezer euróval támogatják a dóm rekonstruálását.
Kevesebb, mint 24 óra alatt 600 millió euró gyűlt össze, amit a világ különböző pontjairól adományoztak a katedrális helyreállítására.
Emmanuel Macron francia köztársasági elnök azzal nyugtatta a világot, hogy öt év alatt felépítik a tetőszerkezetet. Az Index megírta, hogy a német RTL megkérdezte Peter Füssenich-et, aki a kölni dóm rekonstrukciós munkálataiért felelt, hogy mennyi időbe telik majd az újjáépítés. Az építész szerint "azon spekulálni, hogy mennyi időt és pénzt emésztene fel a restaurálás olyan, mintha egy jós üveggömbébe akarnánk tekinteni." Azt is elmondta, hogy "talán évtizedekbe telhet, míg az utolsó sérüléseket is kijavítják." A kölni dómon végzett munkálatok nagyjából 70 évet vettek igénybe.
Fotó: Special Arrangement
Ha szépirodalomban keressük a Notre Dame vonatkozásait, akkor az első név, akire azonnal gondolhatunk, Ken Follett. A Katedrális című, világhírű könyv írója sem maradt szótlan a tragédia során. A könyve alapjául a Notre Dame katedrális szolgált. "A párizsi székesegyház megtestesíti a történelemmel való kapcsolatunkat. A Notre Dame építése majdnem ezer éve kezdődött, 1163-ban. Amikor egy ilyen monumentális műemlék a szemünk láttára omlik darabjaira, olyan, mintha egy ember halna meg."
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!