Egy szakítás megviselheti az ember szervezetét is.
Az egyik legnehezebb dolog, amit bármelyikünk megtapasztalhat az életében, a szakítás. Ilyenkor nem is az számít, hogy miért ért véget a kapcsolat vagy éppen ki volt a hibás. A hosszú kapcsolatokat meg kell gyászolni, ám sokszor a lelki dolgok mellett a fizikai fájdalom sem marad el, amikor el kell engednünk azt az embert, aki egykor nagyon fontos volt számunkra.
Tudjuk, hogy a stressz elképesztő hatással lehet a bőrre. Amikor a kortizol, a stresszhormon megemelkedik a szervezetben, az rengeteg furcsa dologra jelezhet. Az egyik ilyen dolog a fokozott olajtermelés, más néven faggyútermelés, ami a bőrt jobb gazdatestté teszi a pattanásokat okozó baktériumoknak és a tüszők eltömődésének, és a makacs aknék száma megnő. Ha ez nem lenne elég, a másik stresszhormon, az adrenalin növeli a gyulladást, ami miatt a bőr érzékenyebb és hajlamosabb a bőrgyógyászati problémákra.
Ez a dolog teljesen emberfüggő. Van, aki az evésbe fojtja a bánatát, míg mások inkább úgy érzik, hogy egy falat sem megy le a torkukon. Az ok a stresszre és a megnövekedett adrenalin- és kortizolszintre vezethető vissza, amelyek hatással vannak a szívritmusra. Amikor a szívverésed megemelkedik, fizikailag lehetetlen az ételt a szervezetedben tartani. Ahogy Gert ter Horst neurobiológus a Vice-nak elmondta, a szervezet ilyenkor túlélési üzemmódban van, ahol az evésnek nincs akkora jelentősége, mint amikor a szíved nincs szétesőben.
Az immunrendszer egészsége kiemelkedő fontosságú, amikor a fertőzések és betegségek kivédéséről van szó. Azonban mint a test többi részében, amikor a kortizol elkezd áramlani, az immunrendszer is komoly csapást szenved, és csökkenhet a limfociták mennyisége. Ezek a fehérvérsejtek elengedhetetlenek az erős immunrendszer fenntartásához. Te tapasztaltad már egy fájdalmas szakítás vagy más nehézség után, hogy betegségből betegségbe mentél, és egyszerűen nem tudtál kikeveredni ebből a körforgásból?
Mivel a szakítás a harc vagy menekülés válaszreakciót indítja be, a szervezet több szinten sem működik megfelelően. Az egyik hely, ahol ezt érezzük, az a gyomrunk. Tehát lényegében ez az elsöprő szorongás gyakran okoz olyan fizikai tüneteket, mint hányinger, hányás, hasmenés, gyomorégés, fejfájás, alacsony energia álmatlanság vagy, mint említettük az alacsony vagy a fokozott étvágy. A másik probléma lehet ilyenkor, hogy a vér, amelynek a gyomorba kellene pumpálódnia, hogy az emésztés rendben legyen, ehelyett az izmokba kerül. Ez émelygéshez és hányingerhez vezethet, és később kialakulhat a székrekedés vagy a hasmenés.
Az alvászavarok kialakulásában szinte mindig a stressz a legfőbb ok. A magas stresszszint károsítja az alvást azáltal, hogy meghosszabbítja az elalvás időtartamát, valamint töredezetté teszi azt. Alapvetően egy ördögi körforgásról van szó, mert az alvás elvesztése beindítja szervezetünk stresszválaszrendszerét, ami a stresszhormonok, nevezetesen a kortizol emelkedéséhez vezet, ami tovább zavarja az alvást. Azonban fontos azt is tudni, hogy egy fájdalmas időszakban a pihenés hatalmas segítséget nyújthat, azonban meg kell találnunk azokat a megoldásokat, amelyek számunkra a megfelelőek.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!