Ma már nem kérdés, hanem tény, hogy az otthoni ellátás kifejezetten pozitívan hat a betegekre. Számos Egyesült Államokban készült felmérés igazolja, hogy a betegek saját megszokott környezetükben és szeretteik körében gyorsabban és eredményesebben gyógyulnak.
De mi a helyzet itthon, Magyarországon? Támogatott az otthonápolás? Előnyös lenne?
A Fogjunk össze Alapítvány elnökét, Dr. Ficzere Andreát kérdeztük ebben a témában.
A rendelkezésre álló irodalom számos területen hangsúlyozza a betegek otthoni gyógyításával kapcsolatos előnyöket, amely a tengerentúlon is elsősorban az utókezelések és a krónikus megbetegedések esetében elterjedt gyakorlat. Legfontosabbak:
A legfontosabb tudni azt, hogy a gyógyítás egy aktív együttműködés eredménye, amelyben a páciensnek is fontos szerep jut, hiszen követnie kell az orvosi utasításokat, be kell tartania a gyógyszerezési előírásokat és a diétát, illetve az egyéb kiegészítő tevékenységeket – mint pl. gyógytorna – is komolyan kell venni.
Ehhez a típusú ellátáshoz nem csak az elkötelezett orvosokra és professzionális támogatókra, hanem a páciens akaratára is szükség van.
Hazánkban jelenleg az otthonápolás gyakorlata messze nem annyira elfogadott, mint amennyire lehetne, aminek hátterében több ok is áll.
Egyik legfontosabb az otthoni orvosi ellátást biztosító szakmai szolgáltatók hiánya. Igaz, vannak otthoni ápolást végző szakemberek, ők azonban elsősorban ápolói szolgáltatást nyújtanak, jellemzően idősebb betegek számára, s nem is feltétlenül egészségügyi, sokkal inkább szociális megközelítésben.
Az otthoni ellátás terjedését gátolja a jelenlegi finanszírozási rendszer is, amely alapvetően a fekvőbeteg-intézményekben történő ellátást támogatja, és sajnos elhanyagolható mértékben van jelen az otthonápolást, valamint a távoli betegellátást dotáló Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) forrás. Szeretnénk arra felhívni a figyelmet, hogy a biztosító, az egészségügyi intézmények és a betegek is jobban járnának, ha az adott betegség finanszírozása „kiléphetne” a kórházak falai közül, az alábbi szempontok mentén.
A NEAK-nak kevesebb pénzébe kerülne az adott ellátás, hiszen
A kórházaknak is előnyös lenne az otthonápolás fellendítése, mivel
A betegek érdekei is egyértelműen ezt kívánják, mivel
A KSH által vezetett táblázat, amely az otthoni szakápolásban és terápiás foglalkozásban részt vevő, az egészségbiztosítási alapból finanszírozott ellátásokat összegzi, azt mutatja, hogy 2000 és 2009 között folyamatosan nőtt azoknak a betegeknek a száma, akik igénybe vették az otthonápolást (37 ezerről 50 ezerre).
· 2011 és 2014 között jelentős növekedést látunk (53 ezerről 63 ezerre),
· 2015 – 2020 között stagnált,
· 2021-ben pedig 50 ezerre csökkent az igénybevevők száma.
Az államilag finanszírozott otthoni szakápolásban részt vevő szervezeteket az alábbi linken elérhető táblázat tartalmazza, amely település alapján szűrhető.
Otthoni szakellátást az orvos 14 vizitre kérhet, napi maximum 1 látogatással, ezt egy éven belül négyszer lehet igényelni.
Otthoni hospice ellátást 50 napra lehet kérni, összesen maximum 150 napra, amely mellé szakellátás nem igényelhető.
Házi segítségnyújtást és étkeztetést a kerületi/megyei szociális ellátók biztosítanak. Házi segítségnyújtást évente kb. 90 ezer fő igényel, étkeztetést 200 ezren. A jövedelem függvényében határozzák meg a díjakat, 100-1000 Ft között mozog egy alkalom.
Piaci szolgáltatók is igénybe vehetők, akik szakápolást és otthonápolást is vállalnak.
***
A gyógyítás nem pusztán a betegségek kezelését jelenti. A beteget teljes valójában kell gondoznunk, figyelve a betegségével látszólag nem összefüggő gondjaira, családi és munkahelyi körülményeire. Kulcsfontosságú az őszinte kapcsolat kialakítása, hiszen sokszor nem maga a kezelés, hanem a megértés, a türelem és a szeretetteljes odafigyelés az, ami végül sikerre viszi a gyógyítást. Hogyan építhetünk bizalmat az ellátók és ellátottak között, miközben figyelemmel vagyunk az orvosok és nővérek problémáira? Erről szól a blogunk.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!