Szeretnél kiállni magadért, de nem tudod, hogyan csinálhatnád? Akkor most adunk 5 nagyon hasznos tippet, melyek segítségével hamar felállíthatod a saját határaid.
Félsz attól, hogy kinyilvánítsd a véleményed vagy világos határokat szabj, mert attól tartasz, elidegenítesz magadtól másokat? A helyzet az, hogy ezzel a viselkedéssel nem azt fogod feltétlenül elérni, hogy jobban kedveljenek. Akár hiszed, akár nem, de a legtöbb ember sokkal jobb fog tisztelni akkor, ha ki mersz állni magadért. Tippjeink segítségével ez hamar menni is fog.
A határok felállításának első lépése, ha megismered és megérted a saját igényed. Mi kell ahhoz, hogy jól érezd magad? Mi az, amitől feszült leszel? Írd le ezekre a kérdésekre a választ és próbáld meg megérteni, mi váltja ki belőled a pozitív és a negatív érzéseket. Minél tisztábban látod önmagad, annál könnyebben tudod közölni másokkal a határaid.
Nemet mondani nehéz lehet, főleg ha eddig egyáltalán nem tetted. Viszont hidd el, bizonyos szituációkban muszáj megtenned, ugyanis ennek hiányában a környezetedben élők úgy hihetik, de állandóan készenlétben állsz. Persze nem arról van szó, hogy akkor soha többet ne segíts senkinek semmiben, de ha te mondjuk 7 óra után már nem szeretsz hosszasan telefonálni, de egy barátnőd rendre ekkor hív, akkor nyugodtan mondd meg neki, hogy számodra ez nem oké és időzítsétek előbbre a barátnős csevejeket.
A határok felállítása nem azt jelenti, hogy agresszív és elutasító vagy. Éppen ellenkezőleg: kedves, de közben világos kommunikáció segíthet elkerülni a félreértéseket. Mondhatod például azt, hogy „Ne haragudj, most nem érek rá, de ha van kedved holnap találkozhatunk egy kávéra.” Ebből a másik pontosan érteni fogja a szándékaidat és nem keveredsz felesleges konfliktus helyzetekbe.
Előfordulhat, hogy a körülötted élőknek meg kell szokniuk az új határaidat. Ez teljesen rendben van, szóval egy ideig próbálj meg türelmes lenni velük, hiszen tudod, a változáshoz idő kell. Ha huzamosabb idő eltelte után is azt érzed, nem tartják tiszteletben a határaid, akkor kedvesen beszélj az érintettekkel és add értésükre, hogy mik is lennének a te igényeid.
A környezet óriási szerepet játszik abban, hogy mennyire könnyű vagy nehéz felállítani ezeket a határokat. Nagy segítség lehet, ha olyan emberek vesznek körül, akik tisztelik a határaid, a személyes teredd és támogatnak téged. Ha valaki – többszöri jelzés dacára is – átlépi az általad szabott határokat, akkor érdemes lehet átgondolni a kapcsolatot.
Az önmagadért való kiállás azért nagyon lényeges, mert erősíti az énképed, hozzájárul a mentális egészségedhez és bizonyítottan előrébb visz az életben. Ez nem pimaszság vagy önelégültség és nem is tiszteletlensg. Ez a te életed, amiben neked kell játszani a főszerepet. Hidd el, megérdemled, hogy boldog és erős légy, ha pedig bárki hibáztatni kezd azért, mert szeretnél megvalódi önmagad és érvényre juttatni – egészséges keretek között – az akaratod, akkor annak az embernek nincs helye az életedben.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!