Nem csoda, hogy ez az optikai illúzió tartja lázban a netet!
Millióféle fejtörő, képrejtvény és optikai illúzió létezik, amik futótűzként járják be a netet nap mint nap. Vannak nehezebbek, illetve könnyebben megoldhatóak, de a most következő az összeset felülmúlja!
A világ leghíresebb érzékcsalódása talán a Mona Lisa-effektus! A jelenséget Leonardo Da Vinci mesterművéről nevezték el, amely többek között arról híres, hogy az emberben azt az érzést keltt, hogy a festményen szereplő nő követi a őt a szemével. Tudósok bebizonyították, hogy ez a jelenség akkor áll fent, ha a portré tekintetének szöge 5 fokban tér el a festmény előtt állótól. Érdekes azonban, hogy a Mona Lisa esetében viszont nem erről van szó, tévesen kapta a jelenség a nevét a híres alkotásról! Mona Lisa pillantása ugyanis 15,4 fokkal jobbra esik.
A magyarázatot végül pszichológusok találták meg! A dolog ugyanis inkább rólunk szól, sem mint egy trükkös festési technikáról. A szakértők szerint az emberekben rendkívül erős a vágy, hogy fiegyeljék, nézzék őket, függetlenül attól, hogy ismerik-e az illetőt, vagy egy valós személyről van-e szó. Így csupán arról van szó, hogy az agyunk becsapja az érzékszerveinket is, egész pontosan a szemünket annak a vágynak a reményében, hogy a figyelem középpontjában lehessünk. Főleg igaz ez a világ leghíresebb festménye esetében!
Talán még ennél is hihetetlenebb a T-Rex optikai illúzió! A videóban látható karton dínó ugyanis nem csak, hogy a nézőt (jelen esetben a kamerát) követi a tekintetével, de még a fejét is utána fordítja! És ez egészen a videó végéig így is van.
A karton T-Rex persze nem mozog, csupán az agyunk hiteti el velünk. Igaz ez 2D-s képeknél is, ahol pedig hajlamosak vagyunk úgy érzékelni, hogy valós, térbeli tárgyakat látunk.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!