Mit és hogyan csinálnak az elvált, különvált, özvegy vagy tudatosan egyedül gyermeket vállaló szülők, amikor randizni, ismerkedni szeretnének?
Ha valakikben annyi a közös, hogy egyedülállók, és van gyermekük, az nagyjából ahhoz hasonlít, amikor vendégségben a közel azonos korú gyerekeket átküldik a másik szobába: tessék szépen játszani! Egy biztos, akárhányukkal is találkoztam, és bármilyen formában, egyikük sem írta le a kamaszkori naplójába, hogy milyen lesz az, amikor bébiszittert kell szervezni a randizáshoz, mert a volt házastársnak mégis közbejött valami, és mégse tudja elvinni a gyerekeket, ellenben a találkozó már hetek óta szerveződik. Vagy éppen baráttól, kollégától kell segítséget kérni, mert a bébiszitter betegedett le.
Negyedik éve élem magam is az egyedülálló szülők életét, és működtetünk a volt férjemmel két háztartásban egyszülős családokat; egy évben néhány kitüntetett alkalommal pedig mind a négyen együtt vagyunk. Nem volt zökkenőmentes idáig eljutni, de ez a kompromisszumképesség a volt házastárssal nagyban hozzájárul annak a lehetőségnek a megteremtéséhez, hogy mindkét fél merjen később építkezni randik és párkapcsolat szintjén. Persze enélkül is lehet, hiszen a tudatosan egyedül gyermeket vállalók vagy az özvegyek eleve erre a modellre rendezkedtek be, és nem minden válás végződik értelmes munkamegosztással, de a későbbi lehetőségeken sokat javít, ha viszonylagos a béke és a szervezettség.
Sebzettségből újrakeretezésAkárhogy is ér véget az egykori társak kapcsolata, bizonyos fokú sebzettség mindkét félnél tapasztalható, még annál is, aki egy, már a végjátékban is meglévő új kapcsolatért bontja föl az addigi köteléket. Az első és leggyakoribb reakció ilyenkor a természetes gyászfolyamat, aminek ugyan jót tenne, ha háborítatlanul levonulhatna, de ez a legritkább esetben van így. Egyrészt a gyerekek miatt, hiszen az iskolatáskát be kell pakolni, az edzésre el kell jutni, ha beteg, akkor meg kell oldani a felügyeletét – ami egy teljes családban is melós, hát még akkor, ha mondjuk egy órát görcsöl rajta a szülő, a volt anyósát mire és hogyan kérheti meg, ha egyáltalán. De tegyük föl, hogy elérkezik az idő, amikor is fölmászik a kedves szülő a társkereső oldalakra, applikációkat tölt le, elfogad egy szülinapi meghívást, mert néha ugyan reménykedik abban, hogy majd a zöldségesnél az elguruló almák után hajolva roppant bájosan összekoccan a feje a nem várt szerelemmel, de csak nem robban be ez a jelenet egy esős csütörtök délután. És ezzel kezdetét veszi egy olyan folyamat, amiben vannak szép, vicces, szerethető, valamint béna, kellemetlen, szomorú fejezetek egyaránt.
Szorongásból kíváncsiságA legóvatosabb filterek mellett sem úszható meg néhány furcsaság. A kéretlen akttól az egyből rajongóig, a szélhámostól az összetört szívek klubdélutánjáig megannyi meglepetés fűszerezi az elsősorban a 30–40+ liga ismerkedését, de persze ne álljunk meg 40-nél, ha valami, ez aztán élethosszig tartó hobbi maradhat. A randikba vissza-visszakúszó szülők ugyanis a legritkább esetben tudják egyből körülírni, milyen jellegű kapcsolatról gondolkodnak éppen. Van ebben önvédelem jócskán, hiszen egy nemrégiben még a házassága megmentésén dolgozó szülő nem éppen a komoly, nagy építkezések idejét éli. Egyszülős családdá válni nem egy, hanem rögtön két új státust is jelent, hiszen nemcsak abba kell belejönni, miként menedzselhetők a hétköznapok a gyerekekkel, hanem abba is, milyen újra egyedül lenni. Mármint szó szerint: üres lakásban, csendben, egy olyan napon, amikor más van a gyerekekkel.
Én hirtelen azt se tudtam, melyik hétvégétől féljek jobban, a gyerekestől vagy az apástól, amikor egyedül lehetek.
(...)
szöveg: Kálmán Emese
A teljes cikket az ELLE magazin 2017. októberi számában olvashatjátok.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!