Az Index távozó szerkesztőségének arca volt, majd az annak alapjain létrehozott lap főszerkesztője lett – a magyar közéleti portálok egyedüli női vezetőjeként. A Telexet irányító Munk Veronikával izgalmas családfájáról, egészséges önképéről és a család vs. munka utálatos témájáról beszélgettünk.
Munk Veronika: Persze, megtisztelő és nagyon jólesik, de azért nem az ilyen listák alapján mérem meg azt, hogy elég jó szakember vagyok-e. Ráadásul azt is tudom, hogy ez az elismerés nemcsak nekem szól, hanem annak a nyolcvan másik embernek, akikkel közösen mondtunk fel az Indexben, majd hoztuk létre egy részükkel a Telexet. Ez egy fantasztikus csapatmunka volt, és ha valamitől bizsergést érzek, az ez. Az Index-sztori története viszonylag jól ismert, a teljes világsajtót bejárták a felvételek a kollektív felmondásotokról, ahogyan a sajtót tájékoztatod, mögötted a szerkesztőséggel.
M.V.: Mivel már évek óta világos volt, hogy egyszer elérünk eddig a pontig, a gyász tulajdonképpen már korábban elkezdődött nálam, ezért mire ténylegesen megtörtént az eset, már az elfogadás fázisában voltam, és a felmondást is szinte sztoikus nyugalommal viseltem. A közösség ereje viszont nagyon megérintett, ahogy a beszámolókban is látszott, sírva ölelgettük egymást a kollégákkal. Aztán hihetetlen erőt adott, amikor több ezer ember masírozott miattunk Budapest utcáin, és azt gondoltuk, tényleg muszáj valahogyan folytatnunk.
M.V.: Ambivalensen. Az írott sajtó igazi háttérmunka, és én soha nem is vágytam ennél erősebb figyelemre. Kicsit sok is nekem ez a mostani jelenlét, miközben vannak felemelő pillanatai is.
M.V.: Mivel a legkevesebb hajlamom sincs az ezotériára, még csak nem is gondolkoztam ezen soha. Apukámtól viszont, aki matematikus és hobbista családfakutató, tudom, hogy a feltételezések szerint honnan ered a nevünk: a munkácsi haszid zsidó közösség nevéből rövidült. De dán nyelven például valóban szerzetest jelent.
M.V.: Apukám azt szerette volna, ha a két lánya és az öt lányunokája megismeri a gyökereit, ezért az elmúlt harminc évben végiginterjúzta a család idősebb tagjait, és a tőlük hallott anekdotákat megírta egy gyönyörű kötetben. Több száz évre visszamenőlegesen sikerült feltérképeznie a családunk nagyon színes történetét, amiben voltak többek között hódmezővásárhelyi parasztemberek, gazdag budapesti nagypolgári zsidók és felvidéki kereskedők is. Igazi változatos mix.
M.V.: A nyolcvanas évek értelmiségi létformája tökélete-sen illett ehhez a panellakótelephez, gyerekként nem – és azóta sem – éltem meg ezt cikinek. Sőt, ma is büszkén szoktam mesélni róla, ahogy a barátaimmal csapatokban bandáztunk a környéken, ami egy etnikailag és egzisztenciálisan is igen sokszínű hely volt. Ez nekünk is adott egyfajta csibészséget és erős szabadságérzetet, ami azóta is meghatározza az identitásomat.
M.V.: Bedobó.
M.V.: Ahhoz egyrészt nem voltam elég gyors, másrészt a bedobó „másodhegedűs” szerepe pont megfelelt nekem. Valójában soha nem szerettem irányítani. Az irányítón túl nagy a felelősség.
M.V.: Most élvezem. Mert az újságírásban sokkal magabiztosabb vagyok, és szenvedélyesen hiszek a hivatásomban. Abban, hogy jelen demokratikus állapotok között Magyarországon különös jelentősége van annak, hogy egy közéleti újságíró pártatlan szakmaisággal dolgozzon. Ez sokkal fontosabb, mint bármi, amit a kosárpályán csináltam. Emiatt az irányítói szerepben is komfortosabban mozgok most, még ha erősen érzem is a vele járó hatalmas felelősséget.
M.V.: Nem sok elképzelésem volt róla, és rendesen be is voltam tojva. Médiaszakra jártam az ELTE-re, mellette szociológiára és kulturális antropológiára, és annyit tudtam magamról, hogy elég jól írok, és szeretek ott lenni, ahol a dolgok történnek. Az online-nak akkoriban nem sok tekintélye volt, emlékszem, a barátnőim hülyének is néztek, miért nem megyek el inkább valami „komolyabb” újsághoz. Az Index akkor még egy nagyon zárt, sajátos közeg volt.
M.V.: Hatan voltunk lányok, negyven-ötven fiú mellett. És a baj az, hogy a közéleti újságírásban ez az arány csak egész kicsit mozdult el az elmúlt húsz évben, és már annak is örülünk, ha az öt százaléknyi nő helyett harminc van – amennyi nálunk is a szerkesztőségben. Fontosnak tartom, hogy ez változzon, a gyakornoki programunkban például figyelni fogunk rá, hogy ugyanannyi lány és fiú legyen benne.
M.V.: Felsorolhatatlanul sok izgalmas pillanata volt. Nagyon élveztem, hogy a legváltozatosabb magyar politikusokat kérdezhettem, vagy hogy cikksorozatot írhattam pszichiátriai betegekről, vagy egy másikat Németországban dolgozó magyar prostituáltakról, amiből aztán egy könyv is született. De végigjártam a romagyilkosságok egyes helyszíneit is, hogy közelebbről mutassam meg az áldozatokat. Engem mindig az érdekelt, hogy arcokat adjak a történetekhez.
M.V.: Az erről szóló vita egyik végpontja szerint ugye a prostituált csakis áldozat lehet, aki öntudtán kívül is megtestesít számos társadalmi és gazdasági problémát. A másik vélemény pedig az, hogy ez a női öntudat egyik formája, a nő tudatos választása. Én azonban újságíróként nem akartam állást foglalni a könyvben. Azt szerettem volna, ha a nők történetei alapján minden olvasó maga dönti el, mit gondol róluk. Ez a fajta pártatlanság viszont, ahogy a szerkesztői működésünkben is, nem azt jelenti, hogy bizonyos ügyekben nem formálunk véleményt, akár azzal, hogy folyamatosan napirenden tartjuk őket. Ilyen például az áltudományos jelenségek elleni küzdelem vagy akár a családon belüli erőszak témája, ahol ténylegesen arra törekszünk, hogy az áldozatok történetein keresztül az olvasók érezzék a probléma nagyságát, ne fordíthassák el a fejüket.
M.V.: Igen, szinte mindig. A család és munka összeegyeztetése mint téma szinte minden interjúban előjött velem kapcsolatban, pedig az elmúlt időszakban rengeteg készült velem. Holott egy férfi vezető esetében ez a téma valószínűleg nem merül fel ilyen hangsúllyal. Ez feltehetően annak is szól, hogy még mindig kevés a női vezető, különösen a médiaszektorban. Egyébként köszönöm, mind a két gyerekem nagyon jól van, és azt is tudják, hogy a szüleik szenvedélyesen szeretik a munkájukat, ezért dolgoznak sokat. Mert az igaz, hogy rendesen túlzásokba tudok esni, és figyelnem kell arra, hogy ne dolgozzak napi tizenhárom órát.
M.V.: Mindenekelőtt egy elképesztően támogató férjjel, támogató kollégákkal és egy mindenben szövetséges családdal – nélkülük nekem sem menne. Azt mondják, a gyerekvállalás negatívan hat a karrierre, pedig én évekkel azután lettem főszerkesztő-helyettes, majd főszerkesztő, miután a gyerekeim megszülettek. Ugyanis a munkahelyem is nagyon támogató volt. Egyébként pedig szerintem minden a tudatos tervezésen múlik – egy ideje azt is beírom a naptáromba, ha másnap futni szeretnék. Ezzel mondjuk elvész az ember életéből a spontaneitás, de cserébe működik a rendszer.
M.V.: Voltak, és kettőnk közül főleg nekem. Péter eddig szinte az összes nagy médiavállalatnál megfordult, és hatalmas segítség, hogy nemcsak a tapasztalataira támaszkodhatom, hanem egyben egy olyan emberre, akiben ezer százalékig megbízom. Eddig a közös munka is jól megy, csak abban kell még fejlődnünk, hogy otthon kevesebbet beszéljünk a Telexről.
M.V.: Van egy olyan általános nézet, hogy a női vezetők kedves, emocionális gombócok, akik mindent érzelemből csinálnak, ami elég káros sztereotípia. Bár ha az empátiát érzelmességnek tekintjük, azt vállalom. Én egy elég inkluzív vezetőnek tartom magam, szeretem meghallgatni a kollégáim véleményét, miközben azt is világossá teszem, hogy a végső döntés a vezetőé, vagyis esetünkben a vezetőké, hiszen a Telexnél ketten vagyunk Dull Szabolccsal főszerkesztők, prímán működő kettősként. De összességében: én az alapos kommunikációban és döntéselőkészítésben hiszek.
M.V.: Nem, mert szerintem így is tök jól nézek ki... De ha nem viccelem el, akkor sem merült ez fel. A napi rutinomban annyi változott, hogy bekerült a táskámba egy fésű meg egy korrektor. Soha nem foglalkoztam sokat a külsőmmel; azt hiszem, elég egészséges az önképem.
M.V.: Nekem is vannak problémáim a testemmel, de valahogy soha nem volt ez nálam fókuszban. Élvezem, ha készül rólam egy jó fotó, de nem szeretek ebbe különösebb plusz energiákat fektetni. Azzal a bullyinggal persze előre számoltam, amit szinte minden nő megkap a kommentelőktől: hogy kövér, hogy szőke, hogy „hogy néz már ki”. De ezeket elég jól kezelem. Arra is figyelek, hogy ha éppen nem vagyok elégedett azzal, amit a tükörben látok, a lányaim előtt soha ne ekézzem magam. Nagyon fontos, hogy ők már most is rendben legyenek magukkal, ezért gyakran megdicsérem őket, és csupa pozitív jelzőt mondok nekik.
M.V.: Pedig nagyon is az vagyok, nekem inkább a homlokzatom erős. A szorongásom tárgya pedig pont az, amiben egyébként jó vagyok – innentől pedig hívjuk ezt perfekcionizmusnak. Túl sok mindent akarok jól csinálni, és ez nyilván nem megy.
M.V.: Szuper, hogy csapatként ti is nagyrészt együtt maradtatok, és azt gondoltátok, hogy fontos és jó az, amit eddig csináltatok, ezért érdemes folytatnotok. És ebben nagyon nagy erő van. Szóval sok sikert, és mindig higgyetek szenvedélyesen a munkátokban!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!