Minden év november 25-e a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja. Magyarországon átlagosan minden ötödik nő él bántalmazó kapcsolatban, és az elérhető statisztikák szerint havonta legalább három nőt meggyilkol párja vagy volt párja, alkalmi partnere.
Egy bántalmazó kapcsolatból való kilépés rengeteg olyan akadályba ütközik, amire kívülállóként nem is gondolnánk. Ráadásul a világjárvány miatt bevezetett korlátozások tovább növelték az erőszakos esetek számát.
De mit tehetünk az erőszak ellen? Mindenekelőtt figyeljünk oda azokra a jelekre, amik bántalmazásra utalnak - akár a saját kapcsolatunkban, akár a környezetünkben tapasztalunk ilyesmit. Beszélgessünk a gyerekekkel arról, hogy mit tehetnek az erőszakos helyzetek megelőzése érdekében, és mi a teendő, ha őket vagy valakit a környezetükben bántanak.
A bántalmazó embereknek nincs a homlokára írva, hogy erőszakosak. Kifelé általában udvariasak, kedvesek, előzékenyek és tisztelettudóak, de gyakran vannak szexista megnyilvánulásaik, hajlamosak pszichés vagy fizikai erőszak alkalmazására, és jellemzően merev a gondolkodásmódjuk. Irányítani akarnak, nem vállalnak felelősséget a tetteikért, és a hibás mindenért a másik fél. Nem törődnek a másik szenvedésével, alacsony az önbecsülésük, bár látszólag magabiztosak, mégis könnyen elveszítik a kontrollt, érzelmileg instabilak és jellemzően túlreagálják a helyzeteket.
Vedd észre a figyelmeztető jeleket! Amikor egy bántalmazó ember először tesz vagy mond olyasmit, ami sokkol, légy résen, és a második vörös jelzésnél lépj ki a kapcsolatból. Ha ellenőrzi a telefonodat, megmondja, hogy mit vehetsz fel és mit nem, megszabja, hogy kivel beszélhetsz vagy találkozhatsz, ha zsarol és kikényszeríti a szexet, tudd, hogy ezek olyan dolgok, amiket senkinek sem kell elviselnie.
A bántalmazás legtöbbször egy olyan cselekedettel kezdődik, ami elsőre ártalmatlannak tűnik. Amikor pedig a bántalmazó nem éri el a célját, az ellenőrzés intenzitása fokozatosan tovább fokozódik, ami legtöbbször pszichés és/vagy fizikai erőszakhoz vezet.
A társadalmunkat, a környezetünket tekintve hatalmas kihívásnak tűnik megtanítani a gyerekeinket arra, hogy hogyan kerüljék el és ismerjék fel a bántalmazást. Mégis sokat segít, ha az életkoruknak megfelelő feladatokkal bízzuk meg őket, ezek elvégzése után pedig pozitív megerősítésben részesülnek. Ez csökkenti annak az esélyét, hogy később az önbecsülésük külső tényezőktől, például a partnerük jóváhagyásától függjön, ezáltal pedig képesek lesznek jobb döntéseket hozni.
Emellett fontos az is, hogy megtanítsuk őket nemet mondani. Mindannyiunk számára nehéz, de elengedhetetlen, hogy természetes legyen nekik, hogy nem kell mindenre igent mondaniuk. A konfliktusokat kommunikációval oldják meg és a szeretet nem egyenlő a birtoklással. A legjobb, ha mi magunk jó példával járunk a gyerekeink előtt, legyen szó egyenlőségre való törekvésről vagy a szexista viselkedés elkerüléséről. Mindkét fél vegye ki a részét a házimunkából, és tanítsuk meg a gyerekeknek azt is, hogy az érzelmek kifejezését a férfiak is megengedhetik maguknak. Neveljük őket autonómiára, érzelmi függetlenségre, tanítsuk meg nekik az érzelmek és a konfliktusok kezelését.
Ha úgy érzed, bántalmazás áldozatává váltál, fontos tudnod, hogy nem a te hibád, és nem vagy egyedül. Gondold végig, hogy ki az a barát vagy családtag, akiben megbízhatsz és akihez segítségért fordulhatsz. Tanácsot, segítséget a NANE +36 80 505 101-es telefonszámán hétfő, kedd, csütörtök és péntek 18 és 22 óra és szerda 12 és 14 óra között, a Patent munkatársaitól szerdánként 16 és 18 óra között és csütörtökönként 10 és 12 óra között a +36 70 220 2505 mobilszámon, illetve e-mailen a jog@patent.org.hu címen folyamatosan, illetve az OKIT +36 80 20 55 20-as számán a nap 24 órájában kérhetsz.
Ha úgy gondolod, hogy valamelyik ismerősöd vált bántalmazás áldozatává, igyekezz vele fenntartani a kapcsolatot, és csak abban segítsd, amiben kéri. Semmiképp ne értesítsd a rendőrséget az áldozat tudta és beleegyezése nélkül, de a fenti elérhetőségeken ilyen esetben is kérhetsz segítséget.
Abban az esetben, ha erőszak szemtanúja vagy, tárcsázd a 112-t, és add meg a saját neved és telefonszámod, a segélykérés helyszínét, a segélykérés körülményeit (hol láttad az esetet, mi történt pontosan, kinek van szüksége segítségre, milyen jellegű a probléma), de fontos, hogy arról is tájékoztasd a hatóságokat, hogy felmerül-e közvetlen életveszély, látod-e még az áldozatot (és ha nem, merre és kivel távozott), valamint személyleírást adj az áldozatról és a vele tartózkodó személy(ek)ről.
Amíg hetente legalább egy nő meghal kapcsolati erőszak következtében, addig a bántalmazás nem lehet magánügy. Közös ügyünk, hiszen mindannyiunknak joga van a biztonsághoz.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!