Egy nárcisztikus emberrel borzasztóan megterhelő együtt élni, ám ha tudod, melyek azok az eszközök, amelyeket tudatosan arra használ, hogy erőfölénybe kerüljön, talán egyszerűbben menekülhetsz a hálójából.
A nárcisztikus jelzőt egyre több emberre használják, pedig ez a személyiségzavar sokkal mélyebb, komplexebb annál, mint hogy valaki elviselhetetlen, vagy kellemetlen velünk. Lássuk, melyek azok a viselkedési formák, amelyeket előszeretettel alkalmaznak a nárcisztikus emberek egy házasságban.
Az elnyomott félnek szinte nincs döntése a tettei, lépései fölött. A nárcisztikus fél ugyanis állandóan azt érezteti vele, ha bármi rosszat tesz - ami nem biztos, hogy rossz, csak neki nem tetszik -, akkor számolnia kell azzal, hogy rengeteg negatív következménye lesz. Céljuk, hogy a másik ne csupán azt gondolja, hogy nem számít a szava, de féljen is tőle.
Elsőszámú céljaik között szerepel az is, hogy a másik önbecsülése a nullára csökkenjen. Így próbálják elérni, hogy ők jobb színben tűnjenek fel, és a hierarchia egyértelmű legyen. Sokszor jogtalan kritikát fogalmaznak meg, hogy a másik ne érezze úgy, hogy van választása, más lehetősége. Ezután az elnyomott fél nem szívesen szakít, vagy kezd el ismerkedni, mert elhiszi, hogy nem méltó a szeretetre.
A nárcisztikus embernek nem jövedelmező, ha a partnere környezetében olyan emberek is megtalálhatóak, akik talán felnyitják a szemét, és ráébresztik, hogy egy toxikus kapcsolatban él egy nárcisztikus emberrel. Ezért ugyan fokozatosan, de eredményesen építik le az elnyomott fél baráti körét, egyes esetekben a családdal való kapcsolattartás is teljesen megszűnik. Így minimalizálja az esélyét annak, hogy a másik a kapcsolatból kiszakadhasson.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!