A bántalmazásra utaló kézjelzést 2020 áprilisában vezették be.
5 évvel ezelőtt a kanadai Women's Foundation nevű, nőket támogató szervezet találta ki a Signal for Help nevű kezdeményezést, ami a magyar szóhasználatban néma segélykiáltásként terjedt el. A lényege az, hogy a bántalmazásban érintett áldozat némán és diszkréten jelezhesse, hogy segítségre van szüksége.
A kezdeményezés azért a koronavírus-járvány idején született meg, mert abban az időszakban nőtt a családon belüli erőszakos esetek száma, ugyanis az áldozatok hosszú időre össze voltak zárva a bántalmazóikkal. A bántalmazásra utaló kézjelzés egy folyamatos, ismételt mozdulatsorból áll: négy kinyújtott ujj alá kell hajtani a hüvelykujjat, majd ráhajtani a négy ujjat.
Egy balatoni benzinkúton kért nemrég segítséget egy veszprémi nő. A bántalmazásra utaló kézjelzést felismerte a benzinkutas, aki értesítette a rendőröket. A férfit elfogták, valamint elrendelték a letartóztatását is. Kiderült, hogy a nőt több mint egy éve verte és terrorizálta. Tavaly Kaposváron is történt ilyen eset, akkor egy ruhabolt eladójától kért segítséget egy nő - írta meg a Telex.
A NANE: Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen oldalán azt írják, hogy a 18-74 év közötti magyar nők 54,6%-a (1.979.029 nő) ellen követett el valaha akár korábbi, akár jelenlegi partnere fizikai erőszakot, ezzel való fenyegetést, szexuális erőszakot, és/vagy lelki erőszakot. Legkevesebb minden második magyar nő közvetlen áldozatként érintettje (volt) tehát párkapcsolati erőszaknak. Ez az adat az EU tagállamai közül Magyarországon a legmagasabb.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!