Ha ismerjük azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy az új partnerünk nárcisztikus, az nagyban elősegítheti a párkapcsolat fejlődését.
Sherry Gaba hivatásos pszichoterapeuta és életvezetési tanácsadó nemrégiben a Psichology Today oldalán közölte azokat a meglepő kutatási eredményeket, amelyek feltárták, hogy miért vonzódnak a nárcisztikus férfiak a sikeres nőkhöz.
Az egyik leggyakoribb tévhit az, hogy a nárcisztikus férfiak csak olyan érzelmileg függő partnereket keresnek, akikből hiányzik az önbizalom és az önbecsülés. De valójában az ilyen személyiségtípusba tartozó férfiak gyakran vonzódnak az erős, magabiztos és határozott nőkhöz.
Bár ez ellentmondásosnak tűnik, fontos felismerni, hogy a nagyképűség és a magabiztosság nárcisztikus vonásai valójában a mély bizonytalanság álarcai. Ami túlzott önbizalomnak tűnik, az valójában egy védőfal, amely azt a cél szolgálja, hogy megakadályozza a nárcisztikust abban, elismerje saját bizonytalanságát és önbizalomhiányát.
Ugyanakkor a nárcisztikus az önbizalom és magabiztosság érzését használja fel egy olyan személyiség ábrázolására, amely vonzó egy magabiztos, sikeres nő számára. Egy önálló nő olyan férfit keres, akinek nincs szüksége a folyamatos támogatására, és akinek megvan az ereje és képessége, hogy bármilyen helyzetet kezeljen.
A magabiztos nőket is könnyen megtéveszti az, hogy a nárcisztikus férfi könnyedén leveszi őket a lábukról a figyelmességével. A legtöbb nárcisztikus férfi a randevúzódás kezdeti szakaszában bármit megtenne a nőért, és érdeklődik minden iránt, ami vele kapcsolatos. Olyan partnerré válik, akit a nő mindig is keresett. Elég hitelesen teszik ezt ahhoz, hogy egy rövid ideig tartó színjátékot folytatva megszilárduljon a kapcsolat. Ekkor kezdik el felfedni valódi személyiségüket.
A nárcisztikusok gyakran biztonságban érzik magukat egy erős partner mellett. Ha átveszed az irányítást, hatékonyan irányítod az életet, és megalapozod a saját sikeredet, az a nárcisztikus számára vonzerővé válik. Ha ez még az empátia és kedvesség kimutatásának képességével is párosul, az mágnesként vonzza a nárcisztikust, aki kétségbeesetten szeretné megszerezni maga is ezeket a tulajdonságokat.
Ráadásul a nárcisztikus az erős nőt hódításnak tekinti, mert azt az érzést nyújtja számára, hogy egyenlő vagy legalábbis érdemes egy sikeres, független és erős személlyel való kapcsolatra.
Magabiztos, erős nőként elengedhetetlen, hogy időben felismerd azokat az intő jeleket, amelyek nárcisztikusságra utalhatnak a férfiaknál. Ne felejtsd el azt sem, hogy minél többször ismétlődnek meg az alábbi viselkedési minták, annál valószínűbb, hogy ez a probléma áll fenn:
Bár lehet, hogy az új partner egy valódi Mr. Darcy, de gyanakodj, ha túl tökéletesnek tűnik. A nárcisztikus figyel, és megjegyzi, mi tetszik neked, mi a kedvenc ételed, hol van a kedvenc éttermed, és ezeket az információkat mind-mind fel fogja használni, amikor megtervezi, hogyan viselkedjen veled.
A nárcisztikusnak nehézségei vannak a határok betartásával. Ha túllőtt a célon, megpróbálja viccekkel, megjegyzésekkel vagy tettekkel elvenni az élét a komolyabb vitáknak. Ha ezt észreveszed, és problémaként hozod fel, ismét megpróbál majd elbagatellizálni mindent.
A manipuláción keresztül a nárcisztikus az empátiádra vagy a kedvességedre játszik, hogy a maga érdekei szerint szerint visszaéljen vele. Jellemző, hogy hibáztat vagy megszégyenít annak érdekében, hogy végül azt tedd, amit ő szeretne.
Kezdetben romantikusnak tűnhet, hogy a nárcisztikus a világtól elszigetelten csak veled vagy egyedül akar lenni, de ezzel is függőséget akar kialakítani. Légy óvatos: ha az új partnered soha nem akar kimozdulni, a barátaival találkozni vagy bemutatni a családjának. Az is intő jel lehet, ha néha ugyan hajlandó elmenni veled, de soha nem akarja, hogy egyedül tölts időt a barátaiddal vagy a családoddal, és azt sem viseli el, hogy nélküle csinálj bármit.
Ha úgy gondolod, hogy a partnered nárcisztikus, vagy legalábbis nárcisztikus vonásai vannak, nehéz döntés előtt állsz, hogy folytatod-e a kapcsolatot. Minél tovább marad egy erős, magabiztos nő egy nárcisztikus párkapcsolatban, annál nagyobb kihívást jelent majd az abból való kilépés.
Egy terapeutával való együttműködés sokat segíthet a kapcsolati szükségletek, a határok és az elvárások tisztázása érdekében, és hatékony módja lehet annak is, hogy felmérd a lehetőségeket. Abban is nagy segítségedre lehet egy szakemberrel való beszélgetés, hogy a kapcsolat kezdeti szakaszában hogyan szakadj el egy ilyen partnertől, ha úgy érzed, nem fenntartható a kapcsolat. Ugyanakkor egy szakembertől ő is tanácsot kérhet, hogy milyen változások segíthetik elő, hogy egészséges partnerré váljon a párkapcsolatban.
Míg a nárcisztikus tanácsot kérhet és változtatásokat hajthat végre, hogy egészségesebb partnerré váljon, ez nem általános válasz a személyiségzavarban szenvedők számára.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!