Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

MŰVÉSZET

A kérdőjel háta mögött – interjú Soós Nórával

2025. április 14.

9 perc olvasás

Morcsányi Elza

kiállítás interjú ajánló Soós Nóra
A kérdőjel háta mögött – interjú Soós Nórával
© Fotó: Téglás Zoltán-Budai Polgár

Soós Nóra a hazai képzőművészeti szcéna középgenerációjának meghatározó alakja. Alkotásai ismerős vizuális utalásokat új kontextusba helyező képi világukkal, élénk, erőteljes színkompozícióikkal, egymásra épülő, összefonódó fizikai és asszociációs rétegeikkel nagy hatást gyakorolnak a szemlélőre. 


„Transzparens képi világa olyan erejű önálló festői nyelvé formálódott az évtizedek folyamán, amely összetéveszthetetlenül szofisztikált és egyedi festészeti hangot képvisel a kortárs képzőművészet világában” – írja róla Dekovics Dóra kurátor. Soós Nóra műveiben egy érzékeny és időtálló reflexió jelenik meg világunk társadalmi, hatalmi, szociológiai és művészeti kérdéseire. Ezek az alkotások a fehér falak elhagyása után még jóval később is ott vibrálnak a képzeletünkben és izgalmas kódfejtésre, gondolati játékra invitálnak. A KÉPEZŐ Galériában megnyílt önálló kiállítása, A kérdőjel háta mögött kapcsán beszélgettünk Nórával, ami május 30-ig látható. 

Fotó: Gordon Eszter

ELLE: A tárlatod címét Parti Nagy Lajos A kérdőjel háta című verse ihlette. Sokszor inspirálnak más művészeti ágakban készült alkotások? 

Soós Nóra: Számomra a művészet folyamatos kapcsolódás, párbeszéd: a külvilággal és saját magunkkal, illetve minden művészeti ággal, egy nagyon erős figyelmet és kommunikációt kívánó jelenlét. A kortárs irodalom, a színház, a zene vagy a költészet kiapadhatatlan inspirációs forrásaim. Nagyon izgalmas élmény, amikor egy másik ágban alkotó művész olyan dolgokat fogalmaz meg a művészetével, amivel én is tudok rezonálni. Gyakran előfordul, hogy egy vers, művészeti alkotás úgy érkezik meg hozzám, hogy már elindult az én alkotói folyamatom. A festészet egy olyan műfaj, ami szavak nélkül, még a szavak előtt hat, egy nem beszélt, mégis beszédes nyelv. Én egy olyan alkotó vagyok, aki folyamatosan szenzitív interakcióban áll az őt körülvevő világgal, személyes és globális szinten is és be is építi ezek lenyomatait. Az élet minden motívuma hatással van rám és ezáltal a munkámra: lehet ez egy külvilágban történő esemény, egy zenei motívum, vagy csak az ablakon kinézve az elém táruló színkombinációk. Úgy gondolom, egy festő több saját képei összességénél, egyszerre azonos sokféle társadalmi, érzelmi, fizikai szerepeivel, élete egészével. 

ELLE: Társadalmi kérdések gyakran megjelennek a munkáidban. Mi foglalkoztat most leginkább?

Soós Nóra: Hosszú ideje foglalkoztat a hatalom és az egyén viszonya, a női szerepek, -tematikák, valamint az, hogy festőként, miként vagyok jelen a társadalomban, társadalmi szerepekben, mint érző, szociális lény, és így tovább. A digitális életforma és annak hatása is kulcskérdéssé vált. A Létezéseink foka sorozat is éppen erről szól, hogyan változott meg a képek, a művészetek befogadásának módja, és hogyan alakul az identitásunk a kialakult kettősségben. A kiállítás egyik meghatározó alkotásán, a Szókratész védőbeszéde című képen is megjelenik az analóg és digitális világ dichotómiája, és az ezáltal keltett feszültség. A központi alak, az antik hős, Szókratész, akinek bár nincs általa írott anyaga, hiszen műveit tanítványai, leginkább Platón feljegyzéséből ismerjük, az európai központú morálfilozófia origójává vált. Fontos tételmondata a „jobb igazságtalanságot elszenvedni, mint elkövetni azt.” Évezredek távlatában is nagyhatású gondolat, aminek érzelmi és filozófiai érvényessége szerintem ma is meghatározó. Munkássága nyomán sokat gondolkodom azon, mit jelent a jó és morális élet ma, hogyan lehet eljutni ehhez. Szókratész a helyes út kérdéseken keresztüli felfedezésére tanított, ami rezonál a tárlat címét adó költeményre is, és ezen a gondolati úton elindulva a kérdőjel háta mögött úgy találhatjuk, akkor haladunk jó irányba, ha újabb kérdéseket és kérdőjeleket fedezünk fel. 

A kép címe: Szókratész védőbeszéde

ELLE: Festményeid rétegzettek, komplex jelentésszintekkel dolgoznak. Hogyan épül fel egy ilyen vizuális narratíva?

Soós Nóra: A vizuális hatásokon túl a transzparencia, a többrétegűség gondolati narratívaként is megjelennek, és ezek összessége alkotja a kép rétegeit, fizikai és mentális síkon is. Olyan, mint egy asszociációs gondolkodás: szabadnak tűnik, mégis nagyon szisztematikus.

A fejemben felépítem a kompozíciót, aztán jön a festészet saját grammatikája. A képek általában konceptuálisan nagyon is tudatosak, de az alkotás mégis hagy helyet az intuitív elemeknek is. Ez az egyensúly adja az izgalmat.

ELLE: Fontos számodra, hogy a néző aktív legyen? Vársz valamiféle „megfejtést”?

Soós Nóra: A képek címei, a hozzá kapcsolódó idézetek, műalkotások, kulturális utalások ismerete új rétegeket tárhat fel, de nem várok konkrét megfejtést, mivel nincs egyetlen olvasat, nincs elvárás és nincs kötelező értelmezés. Inkább egy szabad, képzeleti játékra invitálom a nézőket a képeimbe, és örülök, ha valaki elindul egy gondolati úton. A művészet szabad, a kapcsolódás és értelmezés is az kell, hogy maradjon. A legösztönösebbek ebben természetesen a gyerekek, a kérdések feltevése és az állandó kódfejtés, nyitottság, amivel hozzáállnak a világhoz és a művészetekhez is, baromi izgalmas olvasatokat és gondolatokat eredményez.

ELLE: A technikai eszköztárad is folyamatosan változik. Mennyire tudatos ez?

Soós Nóra: Kifejezetten izgat a technikák váltakozása, és az, hogyan adnak tartalmi jelentést is. Rengeteg különböző technikát használok, a hagyományos akril, olaj festékek mellett a tintától az ipari festékszórón át a sokszor mellőzött és leértékelt szénig. A szénrajzot a művészeti oktatásban betöltött, kikerülhetetlen és nagyon is megunható szerepe miatt sokáig eltemettem, de pár éve új tartalmat fedeztem fel benne. Egy ilyen „olcsó” anyag rétegzése is egy „nemesebb” olajjal vagy egy intenzív, indusztriális színfelülettel, épp egyszerűsége, hártyavékony finomsága miatt nemcsak vizuális csavart, plusz jelentésréteget, más tartalmi minőséget is ad. 

ELLE: Milyen érzés egy elkészült képre hónapok vagy évek múlva visszanézni? Ugyanaz a narratíva marad meg vagy van olyan képed, ami az idő távlatában már mást jelent neked? 

Soós Nóra: Hiszek abban, hogy az igazán értékes művek egyfajta állandó igazságot is megfogalmaznak, több idősíkon érvényesek: nem aktualizálnak, hanem kontextualizálnak, a folyamatos és ismétlődő múlt és jelen leképezéseként. A művész vátesz szerepének kérdésköre sokat foglalkoztat, ugyanis a festészet különlegesen képes olyan jelenségeket megjeleníteni, amit a mindennapi élet fontos oszlopai, a leíró tudományok a természettől a közgazdaságtanig, az egzakt tudások és megfogalmazások ellenében máshogy, máshonnan láttat dolgokat.

Egy festő művészete lenyomat arról, hogy mi történt vele, de arról is, hogy mi történt az őt körülvevő világgal. Megmutatni az aktualitást úgy, hogy az örökérvényű legyen.


A kép címe: Létezéseink fokaiIX.

ELLE: Mit jelent számodra a transzparencia a festészetben?

Soós Nóra: A transzparencia nemcsak technikai kérdés, számomra nagyon fontos, hogy rendületlen őszinteséggel gondolati lenyomata legyen a művészi, alkotói folyamatnak, ami bennem zajlott. A nézőt pedig meghívom ebbe az izgalmas vizuális és mentális kísérletbe, ahol nemcsak passzív szemlélőként, hanem aktív kódfejtőként, gondolati játszótársként is jelen lehet, élményt hozhat létre az alkotásokkal, teljesen szabadon. Számomra a festészet szabadság, a szabadság demokrácia, a demokrácia transzparencia, a transzparencia festészet.

kísérő programok minden korosztálynak

A galériában bemutatott tárlatokat mindig interaktív, edukatív tartalom is kíséri, így ha kedvet kaptál a vizuális kódfejtéshez, a KÉPEZŐ Galéria változatos, összművészeti programokkal vár a kiállítás kapcsán, workshopok, tárlatvezetések, színházi élmények, artist talk, ingyenes művészetpedagógiai foglalkozások hívják a kortárs művészetet új kapcsolódásokkal, perspektívákkal és nyitottsággal felfedezni vágyókat.

A kiállításnak otthont adó galéria, a 2021-ben megnyílt KÉPEZŐ Galéria a Margit-negyed meghatározó kortárs kiállítóhelye, amely nemcsak alkotások bemutató térként, hanem összművészeti és edukációs központként is működik. Küldetésük, hogy a kortárs művészet élményszerűen, minden korosztály számára hozzáférhetővé váljon. A KÉPEZŐ programkínálata sokrétű: gyerekek számára alkotószakkörök, iskolai csoportoknak ingyenes művészetpedagógiai foglalkozások, fiatal felnőtteknek és idősebb korosztályoknak workshopok, tárlatvezetések, tematikus előadások, art coaching és művészetterápiás alkalmak is elérhetők. 




Neked ajánljuk

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

Csak az embe...
1

Csak az emberek 1 százaléka ismeri fel a képen megbújó hírességet - neked sikerül?

2022.07.27. 1 perc olvasás

Csak az emberek 1 százaléka ismeri fel a képen megbújó hírességet - neked sikerül?

30 ikonikus...
2

30 ikonikus hollywoodi barátság

2019.06.07. 1 perc olvasás

30 ikonikus hollywoodi barátság

Ez is az ala...
3

Ez is az alapműveltség része: ismered a leghíresebb magyar filmeket? Kvíz!

2023.06.20. 1 perc olvasás

Ez is az alapműveltség része: ismered a leghíresebb magyar filmeket? Kvíz!

A 25 legjobb...
4

A 25 legjobb horrorfilm, ha igazán rettegni akarsz

2021.10.31. 5 perc olvasás

A 25 legjobb horrorfilm, ha igazán rettegni akarsz

10 horror fi...
5

10 horror film, amit képtelenség végignézni 

2022.10.14. 5 perc olvasás

10 horror film, amit képtelenség végignézni 

Új, döbbene...
6

Új, döbbenetes felvétel jelent meg a 110 éve elsüllyedt Titanicról

2022.09.01. 2 perc olvasás

Új, döbbenetes felvétel jelent meg a 110 éve elsüllyedt Titanicról

Ez a világ 1...
7

Ez a világ 10 legismertebb festménye. Tudod, melyiknek mi a címe? Kvíz!

2024.02.07. 2 perc olvasás

Ez a világ 10 legismertebb festménye. Tudod, melyiknek mi a címe? Kvíz!

Mennyit tuds...
8

Mennyit tudsz Magyarországról? Kvíz 10 alapvető kérdéssel hazánk földrajzáról

2023.05.16. 1 perc olvasás

Mennyit tudsz Magyarországról? Kvíz 10 alapvető kérdéssel hazánk földrajzáról

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves