Bár a XX. század történelmi viharai nem kímélték ezeket a palotákat, templomokat és bérházakat egyaránt díszítő, üvegből készült törékeny művészeti alkotásokat, mégis sok fennmaradt közülük, és jól ismert műemlékekben, sötét lépcsőházakban egyaránt megtalálhatjuk a színpompás remekműveket.
Ha szeretnél elmerülni a régi korok mestereinek üvegmunkáiban, három remek helyszínt ajánlunk a nézelődésre.
Az ország egyik legismertebb műemléke, XIII. századig visszanyúló múltjának rengeteg izgalmas történetét akár vezetett városi sétákon is felfedezhetjük, de egyedül is érdemes meglátogatni a páratlan szépségű templomot, ami jelenlegi formáját a 1873-1896 között tartó, Schulek Frigyes által vezetett felújítás során nyerte el. A XXI. századi, tíz éves felújításnak köszönhetően a régi mesterek munkáit teljes pompájában élvezheti a közönség. A csodálatos, szecessziós és középkori elemeket ötvöző falfestés mellett órákon keresztül lehet gyönyörködni a páratlan szépségű üvegablakokban, amiknek tervezésében Schulek Frigyes mellett zseniális festőművészeink, Székely Bertalan és Lotz Károly is közreműködtek (a már említett falfestményeket is ők álmodták meg). A II. világháborús ostrom előtt biztonságos helyre menekített műalkotások nem úszták meg a sérüléseket a XX. században: egy 1994-es, pokolgépes robbantás következtében komoly károkat szenvedtek, de szerencsése sikerült felújítani őket. A restaurációs programtervet vezető Mester Éva szavaival: „Az üvegablakok egy templomnak éppen olyan ékességei lehetnek, mint ahogyan fel tud díszíteni egy ékszer egy hölgyet. Szépek, viszont nagyon sérülékenyek.” Ha a budai várnegyedben járunk, mindenképpen fedezzük fel ezeket a gyönyörű ékszereket!
Kevesen tudják, hogy a Magyar Képzőművészeti Egyetem épülete – ami korábban a régi Műcsarnokként üzemelt – felújításának idején is az épületben rendezett kiállítások hétköznap 10 és 18 óra között szabadon megtekinthetőek. A fiatal, frissen végzett művészek munkái mellett izgalmas nemzetközi tárlatoknak is otthont adó épület belső díszítéseinek lenyűgöző szépsége önmagában is megér egy látogatást. A gazdag dekoratív belső festés és burjánzó kovácsoltvas elemek mellett külön említést érdemelnek Róth Zsigmond - Róth Miksa és Manó édesapja - műhelyében készült üvegablakok, amit a köztiszteletben álló művész az anyagköltségen kívül ingyen készített a régi Műcsarnok épülete számára. Az emeletre vezető lépcsőház üvegablakkal fedett ovális kupolája, Lotz Károly freskói, az arany-bíbor falfestések és az emeleti részen elhelyezett, színpompás üvegablakok ezernyi szemet gyönyörködtető részlete páratlan vizuális élményt nyújtanak.
Róth Miksa üvegfestőt szinte mindenki ismeri Magyarországon. Neve egybeforrott a művészi minőségben kivitelezett, színpompás ólomüveg csodákkal, amik szerencsénkre a világháborús pusztítások ellenére is szép számban díszítik épületeinket - testvére, Róth Manó is gyönyörű darabokkal járult hozzá Budapest díszítéséhez, például a Gellért fürdő tereiben figyelhetjük meg munkáját. Aki többet szeretne tudni Róth Miksa munkásságáról, és szívesen gyönyörködne álomszerű üvegcsodáiban, egykori otthonaként és műhelyeként is szolgáló, életét és művészeti örökségét bemutató Róth Miksa Emlékház és Gyűjteményben, nyitvatartási időben megteheti. Mi csak ajánlani tudjuk!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!