Négy pár arról vall, mi a titka egy sikeres kapcsolatnak.
Minden kapcsolatnak megvan a maga nehézsége. Egyesknél a földrajzi távolság, másoknál az, hogy másképpen értelmezik a szerelmet, de azoknak sem könnyű, akik addigi identitásukon túllépve közösen élnek át egy életre szóló átalakulást.
Megkérdeztünk négy párt, akik nem hagyományos kapcsolatban élnek, mik a sikeres legfontosabb szabályai, és hogyan őrzik meg a szerelem lángját.
"Néha a legjobb módja, ahogy támogathatni tudod a partnered az, ha egyszerűen mellette állsz abban, amin éppen keresztül megy, és ennyit mondasz: ez nagyon nehéz lehet, sajnálom és veled vagyok." - mondja Alex és Fédra, akik mindketten transzneműek.
"A kapcsolatunkban türelmesek, szenvedélyesek és megértőek igyekszünk lenni a másikkal szemben, és elfogadjuk egymás testét olyannak, amilyennek a másik is látni szeretné. Az jó, ha fel tudjuk vidítani egymást, de nem mindig megoldás. Van, hogy inkább támogatni kell a másikat a nehézségekben, amik éppen érik."
"Sőt - folytatják mindketten – elengedhetetlen, hogy saját élete legyen az embernek a párkapcsolaton kívül is. "
„Az, hogy képesek vagyunk megerősíteni az önértékelésünket a kapcsolatunkon kívül, szintén fontos szerepet játszik abban, hogy továbbra is együtt maradjunk. Mert mi tényleg együtt akarunk lenni és az életünket akarjuk megosztani egymással, nem pedig a kétségbeesésünket akarjuk rázúdítani a másikra."
Kinga és Krisztián mindketten orvosok, csak a világ két különböző pontján. Szerintük minden kapcsolat alapja a jó kommunikáció.
"Ha egy-egy apró üzenettel, telefonhívással be tudod vonni a partneredet a mindennapjaidba, akkor a kínzó távolságot enyhíteni lehet az internetnek köszönhetően. A távkapcsolat sokszor azért bukik el, mert a felek csak a saját életükre és életterükre koncentrálnak, de mi szerencsések vagyunk, mivel a távolság ellenére megpróbáljuk minél jobban bevonni egymást a másik életébe." - mondja Kinga.
"Fel kell állítani a prioritásokat. A közvetlen környezetedben lévő emberek könnyen elvonják a figyelmedet. Ha azt akarod, hogy a kapcsolatod működjön, akkor a prioritásoknak ráadásul szinkronban kell lenniük. Ez azt jelenti, hogy néha fel kell áldozni egy estét a barátokkal, vagy egy bulit, hogy minőségi időt tölts a partnereddel - még akkor is, ha csak telefonon tudtok érintketni. És azt is jelenti, hogy kreatívnak kell lenni! Ha ajándékot küldünk néha egymásnak, az megerősíti a jelenlét érzetét." - folytatja Krisztián.
Krisztián szerint a távkapcsolatnak meg vannak az előnyei is. "Bizonyos szempontból Esokkal közelebb kerültünk egymáshoz, mint valaha, mivel a kommunikáció olyan utakat nyitott meg így, amik nem biztos, hogy megadatnak azoknak, akik minden nap látják egymást."
"Amikor 26 vagy, és olyan férfival randizol, aki kétszer olyan idős, mint te és gyerekei is vannak, nagyon nehéz, hogy elfogadtasd a helyzetet a családoddal és a barátaiddal. Aliz és Márk azt üzeni: nyugi!
"Ne törődj vele, ki mit mond. A legtöbb barátom nem érti, hogyan működik a kapcsolatunk, hiszen Márk már volt házas, gyerekei is vannak, én pedig messze nem éltem át ezeket. Viszont összeillünk és ez sokkal jobban számít a kornál."
"Azt hiszem, a kihívás számunkra az volt, hogy túltegyük magunkat a szorongáson és a stresszen, amit mások előítéletei okoztak. Amint nem figyeltem a rosszalló megjegyzésekre és pillantásokra, sokkal jobban kezdtem érezni magam" - mondja Aliz.
Márk másként élte meg a szorongást.
"Számomra nem a társadalmi nyomás okozta a legnagyobb gondot. Elég magabiztos vagyok, de attól féltem, hogy Aliz barátai és a családja nem fognak befogadni, és ezért aztán Alíz boldogtalan lesz".
"Egyébként nem feltétlenül rossz dolog, hogy az élet más-más szakaszában járunk, minden csak felfogás kérdése, és az, hogy a két ember hogyan áll ezekhez a kérdésekhez. Természetes, hogy mindkettőnk családjában ott a félelem attól, mit fognak gondolni mások, de a titok, hogy egymásra koncentrálunk, tiszteljük és támogatjuk a másikat, hogy egymás támaszai legyünk. Ez visz előre egy kapcsolatot."
"Egyezséget kell kötni, és őszintének lenni mindenkivel, mindig." - mondja Sári, aki poligám kapcsolatban él. Sári szerint akármilyen nehéz is, muszáj őszintének maradni, máskülönben nem működik, ha egyszerre több kapcsolatot akarsz fenntartani.
Ami nehéz ebben az esetben, hogy a birtoklást teljesen el kell engedni. "A féltékenység a legnagyobb probléma, amit kapcsolatok során tapasztaltam magamon. Szerencsére azért idővel elmúlik, vagy mérséklődik. Meg kellett tanulnom, hogy a másik ember nem valami vagyontárgy, és nem lehet 'ellopni' sem. Egyszerűen, ha több szerelmi kapcsolatot tartasz fent, akkor nagyobb a benned lakó szerelem érzés."
Sári barátja, Tomi is hangsúlyozza, hogy az őszinteség és az átláthatóság elsődleges ebben a kapcsolati formában. "Hiszek benne, hogy a poligámia megnyitja az ember lelkét, sokkal kreatívabb, kommunikatívabb lesz tőle."
"A legnehezebb számomra az, hogy mindig nyitott szívvel járjak és élvezzem a tapasztalatokat, amiket éppen átélek. Az intimitásnak van egy mélyebb szintje is, az, ahogyan megosztjuk egymással az életünket és valóban a másikra figyelünk. Mi mindent megosztunk egymással, minden gondolatot, érzést, hangulatot, és a vágyat. amit egymás iránt érzünk. Szerintem nagyon szép az, hogy a sebezhetőségemet megmutatom és ezzel a másiknál is elérem, hogy nyitottabb legyen".
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!