Hogyan utazták be Nyugat-Európát fillérekből a rendszerváltás fiataljai? Miért vágyakozik ma egy tinédzser a nyolcvanas-kilencvenes évek után? Mi az oka annak, hogy virágkorát éli a vintage kincsvadászat? Melyek azok a balatoni helyek és gyermekkori ízek, amelyek generációs élményként is szolgálnak? Számos más téma mellett a fentiek is szóba kerülnek az ELLE magazin legfrissebb, május 22-én megjelenő számában, amelynek címlapján a Blahaluisiana énekesnője, Schoblocher Barbara szerepel.
Csillámpor, brifkó, olajszag, német márka, vízibicikli-kölcsönző, Blümchen, és még hosszan sorolhatnánk: csak néhány azon tárgyak és jelenségek közül, amelyek meghatározták legalább egy, de inkább több generáció gyermekkorát. A nyolcvanas-kilencvenes évek kultúrája ugyanis a mai tizen-huszonéveseket is megérintette. Hogy mit találnak meg ott, ami hiányzik nekik a saját korukból, vagy életükből? Leginkább a biztonságot, a nyugalmat és a zsebünkben lévő internet előtti élet minden vélt, vagy valós örömét.
Ha pedig már offline élet, akkor vegyük a nyakunkba a várost, és kutassunk vintage kincsek után! Mindenki ismer legalább egyvalakit, aki rendre elképesztő kincseket talál a használtruha-üzletekben, vagy fillérekért jut hozzá megfizethetetlen darabokhoz. Az ELLE magazin legfrissebb számában most öt, a divat világában otthonosan mozgó nőtől kértünk őszinte vallomást arról, hogyan és honnan szerzik be ők maguk legféltettebb vintage portékáikat.
A rendszerváltás környékén még sokkal egyértelműbb volt, merrefelé kell keresni a kincseket: Nyugaton! Ezt a kincsvadászatot sok tényező nehezítette, ám a kilencvenes évek elején három budapesti fiatal rájött, hogy a Kék Pelikan névre hallgató indigó megfelelő arányban hígított Domestosszal leoldható a MÁV jegyeiről. Erre a felismerésre épült az a jól jövedelmező vonatjegy-hamisítási biznisz, amiből Csáki László Kék Pelikan címmel egész estés animált filmet rendezett, hogy egy új generációval ismertesse meg ezt a nem mindennapi – és rengeteg szempontból tipikusan kelet-európai – történetet.
„Az őszinte gondolatok mindig hallgató fülekre találnak, trendek ide vagy oda” – vallja Schoblocher Barbara. A Blahaluisiana – neki csak Blaha – frontemberével szerelmekről, egókról, énhatárokról és egészséges rivalizálásról beszélgettünk, de csak azt követően, hogy egy elképesztően izgalmas – és retró! – fotósorozat készült róla az OKISZ-székház brutalista falai között.
A megnyugvást és a biztonság érzését legkönnyebben az ismerős helyekben és ízekben találjuk meg. A balatoni retró iránti rajongás valójában a gyerekkorunk iránt érzett nosztalgia. Egy olyan korszaknak szól, ami sem a mi életünkben, sem a Balaton életében nem tér már vissza – és jól is van ez így. Az viszont kétségtelen, hogy ízek, illatok, formák, textúrák révén bármikor utazhatunk lélekben és térben is – a Balaton pedig tökéletes terep erre, amihez most az ELLE is ad néhány bennfentes tippet.
Az ELLE magazin legfrissebb számában ezeken kívül olvashatunk a generációk találkozásának előnyeiről és kihívásairól a munkaerőpiacon, a panelforradalom jelenségéről pro és kontra, az újrafőzött gyermekkori ételklasszikusokról, a manifesztáció teremtő erejéről, továbbá páratlan divatanyagok adnak inspirációt a stílusos megjelenéshez.
Az ELLE magazin legújabb lapszáma május 22-től kapható az újságárusoknál!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!