Műfajteremtő és erősen sikergyanús előadást mutattak be a 6SZÍN-ben. A Rényi Ádám írásai alapján született A hosszú élet titka című darab csupa nevetés és sírás, csupa érzékenység és emberismeret, amely könnyedségében is mély és elgondolkodtató. Nem utolsó sorban páratlan lehetőség négy színész számára, hogy szinte minden arcukat megmutassák a közönségnek.
Egy terézvárosi körfolyosós ház udvara, egy polgári lakás, egy idősotthon, egy színházi öltöző, egy kopott szobakonyha vagy éppen a Lehel Csarnok: megannyi helyszín, ahol feltűnnek és letűnnek ennek a sokszínű és virtuóz előadásnak, A hosszú élet titkának a hősei. És hogy kik ők? A disszidált orvos, a dolog nélkül maradt gépírónő, özvegyasszonyok és özvegyemberek, megbízhatatlan kivitelezők és a bürokráciát építő ügyintézők, egymással beszólogatva levelező anya és fia: nem tipikus színpadi hősök, inkább olyanok, mint mi magunk. És éppen ez a közelség, ez az ismerősség teremti meg gyorsan a kapcsolatot a néző és a jelenetek cselekménye között. Ám az ismerősség nem jelent kiismerhetőséget, hiszen a történetek megannyi csavarral, váratlan fordulattal, poénnal vagy éppen fájdalmas és tragikus végkifejlettel szolgálnak. Ami működött Rényi Ádám két nagysikerű novelláskötetében (Osztálytalálkozó, A bezzeggyerek), az legalább olyan jól működik a színpadon is (dramaturg: Enyedi Éva).
Az egész előadás olyan, mint egy érzelmi hullámvasút, nincs olyan jelenet, ami hidegen hagyná a nézőt, a történetek rövidsége és a hatások változatossága nem hagynak üresjáratot, egy pillanatra sem lankad a figyelem vagy kalandozik el a gondolat. Pedig elsőre különösen hangzik, hogy tizenhat egymással össze nem függő novellából születik színdarab. Ám Lengyel Andor finom eszközökkel élő leleményes rendezésében a történetek gördülékenyen váltják egymást. Segítségére van négy kiváló színész (Balla Eszter, Ecsedi Erzsébet, Márton András és Mohai Tamás), akik páratlan sebességgel lényegülnek át az újabb és újabb karaktereikbe. Aki két perce még megnevettetett, az immár könnyeket csak az arcunkra. Illetve nem elhanyagolható Márkos Albert csellókísérete sem, amely egyedi atmoszférát teremt az egész előadás alatt.
A minimalista díszlettel jelzett sok helyszín (díszlet: Ignjatovic Kristina) és a felvonuló karakterek sokasága nem csak a nézőt hozza helyzetbe, hanem az előadás szereplőit is. Érezhető, hogy valósággal fürdenek a szerepeikben. Az általában főleg szendéket és vígjátéki hősnőket alakító Balla Eszter végre megmutathatja, hogy színészi eszköztára jóval gazdagabb, mint amit a legtöbb rendező használ belőle. A flegma hivatalnoktól a bölcs feleségen át az osztálytársait kritikusan és szokatlan perspektívából szemlélő lányig mindenben brillírozik.
Mohai Tamás is sokkal több, mint az ügyeletes szépfiú, komoly lélektani drámát bont ki alig néhány perc alatt A bezzeggyerek történetében, az oligarchajelöltet állásinterjúztató sikerember szerepében pedig alighanem az előadás legerősebb poénjait süti el hibátlanul.
Márton András karaktereiben ugyan vissza-vissza köszön a folyton tiltakozó és jobbára alulmaradó kisember archetípusa, de a kabaréjelenettől az idősotthonban élő elfeledett öregember megindító történetéig mindenben hiteles, és pontosan érzi és használja ki a közönség rezdüléseit.
Az előadás legfőbb felfedezése azonban a Budapesten eddig ismeretlen Ecsedi Erzsébet. A zalaegerszegi színésznő bajnoka az átlényegülésnek, sepregető házmesterféléből, idős polgárasszony, majd gőgös szomszéd lesz, de éppen olyan hiteles a színpadnak frissen búcsút intett díva, vagy a lányával kettesben élő szegény és tragikus sorsú anyafigura szerepében, amellyel Balla Eszter oldalán az előadás legerősebb drámai mélységét teremti meg. Az ilyen kaliberű színésznők ritkán kerülik el az országos ismertséget, nehéz magyarázatot találni arra, hogy nevét eddig nem Molnár Piroskáéval, Hámori Ildikóéval vagy épp Béres Ilonáéval emlegették együtt.
A hosszú élet titka különleges színházi élmény, amely még azok számára is jól befogadható, akik kevésbé rajonganak a műfajért.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!